SKODA SUPERB

Etkileyici dizayn, daha geniş iç mekan ve üst sınıf konforu: Skoda, Superb’i yeniden keşfetti.

Auto Show - - HAFTANIN -

Daha elit ve büyük

Aslında olay gayet basit: VW Grubu’nda en elit ve biraz da tasarımcı elinden çıkmış gibi hissettiren otomobilleri Audi üretir. Ancak yeni Superb tanıtıldığında bazı Audi sahiplerinin gözlerini şaşkınlık içinde açmış olmaları mümkün. Kaslı ve geniş yapısıyla, etkileyici ifadesiyle bu büyük Skoda’nın her yerinden kendine güven kıvılcımları çıkıyor. Örneğin güncel A4, yeni Superb’in yanında kesinlikle “yaşlı” görünüyor.

Bunu mümkün kılansa, yeni Passat’ta da kullanılan VW’nin yeni modüler yapı sistemi. Superb’in uzunluğu değişmezken, 47 mm genişlemiş ve bayağı alçalmış. Ancak bu durum bırakın iç mekan genişliklerinde sıkıntı yapmayı, tam tersine kazanç bile getirmiş. Örneğin boyu 2 m civarında olan insanlar bile, 2.84 m’lik aks mesafesi sayesinde arka koltuklarda rahatça oturabiliyor, hatta kendilerini lüks bir limuzindeymiş gibi hissediyor. Apple iPad gibi tablet bilgisayarlar için Skoda, akıllı bir tutucu sistem geliştirmiş. Böylece aracın navigasyon ve bilgieğlence sistemleri (ücretsiz bir uygulama ile) kullanılabiliyor. Hem de rakiplerinin aksine binlerce Euro ödemeye gerek kalmadan. Yaşasın “Yeni Dünya”: Skoda Connected Car’ı keşfetti.

Mühendisler klasik disiplinlerde de ev ödevlerini eksiksiz yapmışlar. Tamam, Skoda 6 silindirli motoru müzeye kaldırmış olabilir, ancak güç konusunda kesinlikle herhangi bir eksiklik hissedilmiyor. Benzinli motorların güçleri 110 HP ile 280 HP arasında değişirken, dizellerde gücün zirvesini 190 HP oluşturuyor. Skoda’nın açıklamasına göre ağırlığı düşürüldüğü için Superb, yüzde 15’e varan oranlarda daha az yakıt tüketiyor. Örneğin en tutumlu dizel motor, 100 km’de sadece 3.7 lt motorinle yetiniyor.

En az tüketim kadar önemli olan diğer bir değişim ise, Superb’de artık konforlu bir süspansiyon kullanılacak olması. En azından DCC adlı ayarlı amortisör opsiyonu (1000 Euro) satın alındığında Superb, kaputunun üzerinde rahatlıkla bir yıldız taşıyabilecek kadar konforlu bir araç haline gelecek.

Tüm bu iyileştirmelere rağmen Superb daha pahalı olmayacak. Bu da başlangıç fiyatının 25 bin Euro civarında olması (Audi A4’lerden 4 bin Euro daha uygun) anlamına geliyor. Skoda’nın fiyat konusunda da geleneklerine sadık kalmış olması biz tüketiciler için iyi bir karar.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.