VW TOURAN

Golf ve Sportsvan’ın ardından VW, Touran’ı da yeniledi. Ancak yeni Touran hala klasik bir van olmaya devam ediyor.

Auto Show - - HAFTANIN -

Ailelerin yeni yol arkadaşı

SUV modasıyla birlikte vanlar demode oldu. Ancak bu durumun VW’yi etkilediği söylenemez. Golf ve Spotsvan’ın ardından Alman marka, üçüncü kompakt modelini de yeni platformla yeniledi. Sonbaharda ise sıra, aynı platformu kullanan SUV Tiguan’a (Frankfurt Fuarı’nda sergilenecek) gelecek.

VW, eskiden olduğu gibi klasik van konseptine sadık kalmış. Yani; kısa bir burun, eğimli can ve dik bir arka kısım. Biraz uzayan aks mesafesiyle birlikte bu yapı, Touran’ın sınıfının en geniş iç mekanını sunmasını sağlıyor. Üçüncü koltuk sırası, güncel versiyonda olduğu gibi yeni Touran’da da opsiyonel olacak. Dizayndaki kısıtlı değişim makyaj gibi hissettirse de, yeni Touran aslında tamamen yeni bir model.

Standart Golf gibi kompakt van da, özellikle ağırlık tasarrufuyla öne çıkan yeni teknik platformu kullanıyor. Böylece Touran’ın ağırlığı 100 kg azalacak. Bu da yeni geliştirilen motorlarla (105-150 HP) birlikte hatırı sayılır bir yakıt tasarrufu sağlayacak. Daha sonra ise VW, bir plugin hibrid (aküleri şehir şebekesinden de şarj edilebiliyor) versiyon daha sunacak. 1.4 lt’lik benzinli motoru ve elektromotordan oluşan hibrid sistemin gücü ise 220 HP olacak ve 100 km’de 2.2 lt yakıtla yetinecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.