RENAULT KADJAR

Nissan modeliyle yakın akraba olan Renault’nun yeni SUV’u yaz ortasında start alacak.

Auto Show - - HAFTANIN -

Renault’nun Qashqai’ı

Kadjar! Bu nedir şimdi? Hiçbir şey çağrıştırmıyor. Bunun suçlusu ise Renault. Evet, Fransız marka gerçekten de yeni SUV’una Kadjar adını vermiş. Almancada söylemesi zor kelimeler için kullanılan, “dil kıran” denen bir deyim vardır. Renault’nun yeni SUV’u da işte böyle bir kelime. Bakalım Avrupalı (ve Türk) bayiler bu ismi nasıl telaffuz edecek, kaç tane faklı söyleniş çıkacak! Renault’nun açıklamasına göre Kadjar’ın söylenişi, Fransızca “agile” (atak) ve “jaillir” (kıvraklık) kelimelerini hatırlatıyor.

Artık ismini bırakıp aracın kendisiyle ilgilenebiliriz. Doğruyu söylemek gerekirse, Dizayn Şefi Laurens van den Acker’in yarattığı bu SUV hiç de kötü görünmüyor. 4.45 m ile Kadjar, küçük kardeşi Captur’dan 33 cm daha uzun olsa da ona çok benziyor: Kaslı çamurluklar, farlara kadar uzanan krom çıta, kapıların alt kısımlarındaki çıkıntılı koruma çıtaları ve 19 inçlik lastikler tarafından doldurulan devasa davlumbazlar. 1.60 m’lik yüksekliği ise sınıfındaki birçok rakibinden daha az. Bu da harika görünüyor!

Haydi, şimdi de başka bir komik isimden bahsedelim: Qashqai. İkinci kuşağı yaklaşık 1 yıldır yollarımızda dolaşan ve platformunu Kadjar ile paylaşan bir kompakt SUV. Renault-Nissan işbirliği 8.4 milyon adetlik yıllık üretimle dünyadaki en büyük dördüncü otomotiv devi. İkilinin geliştirdiği platform, hem Qashqai hem de Kadjar’da kullanılıyor. Kompakt SUV’lar şu an piyasanın en fazla ilgi gören sınıfı durumunda: Avrupalı her dört yeni otomobil müşterisinden biri, tercihini crossoverlardan yana kullandı ve bunların arasında bolca 2 tekerlekten çekişli versiyon da bulunuyor. İspanya/ Palencia’da üretilecek olan Kadjar iki tekerlekten çekişli olacak ve 4 tekerlekten çekiş (sürücü kaygan zeminde sürekli 4x4 aktarmayı tercih edebilecek) opsiyon listesinde yer alacak.

Opsiyon demişken: Kadjar’da radar ve kamera destekli asistan sistemler de sunulacak. Bunlar arasında ölü nokta uyarısı, trafik işareti algılama, kendi kendine park etme gibi sistemler yer alıyor. 7 inçlik dokunmatik ekrana sahip online multimedya sistemi Renault R-Link 2 ve sesli kumanda sistemi ise diğer elektronik opsiyonlar arasında.

Tanıtım broşüründeki özellikler bile Kadjar’ın değişkenlik konusunda iddialı olduğunu gösteriyor. Örneğin arka koltuk sırtlığı 60:40 oranında katlanabiliyor ve bu işlem donanıma bağlı olarak bagajdaki bir düğmeyle yapılabiliyor. Bunun dışında ön yolcu koltuğunun sırtlığı katlanabiliyor ve düz bir zemin elde ediliyor. Cam hizasına kadar olan yükleme kapasitesi ise 472 lt olarak açıklanıyor.

Peki ya bu keyfin bedeli ne kadar? Renault bu konuda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak bizler, Avrupa satış fiyatlarının, Qashqai’da da olduğu gibi, 20 bin Euro seviyesinin biraz altından başlamasını bekliyoruz.

Not: Kadjar 2016 yılından itibaren Çin’de de üretilecek. Bakalım oradaki adı nasıl bir “dil kıran” olacak?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.