OPEL CORSA OPC

Yeni cep herkülünün 207 HP’lik gücü rakiplerinin hepsinden fazla. Spoylerler ve Recaro koltuklar ise sportif görünümü destekliyor.

Auto Show - - HAFTANIN -

Hormonlu Corsa

Opel kullanmak sıkıcı mıdır? Hayır, bunu tüm Opel modelleri için söyleyemeyiz. Neticede artık birçok modeli gayet eğlenceli. Özellikle de yeni cep herkülü çok keyifli.

Alman marka Cenevre Fuarı’nda yeni küçük güç abidesini sergileyecek: Corsa OPC... 1.6 lt’lik turbo motorundan 207 HP güç alan otomobil, 100 km/s’ye 6.9 sn’de ulaşıyor ve 230 km/s hız yapabiliyor!

Bir saniye! Bir küçük otomobilde 207 HP mi? Garip! Hatırlayalım: VW’nin 10 yıl önce tanıttığı Golf V GTI bile 7 HP daha zayıftı. Ayrıca Corsa OPC’nin direkt rakipleri de bu kadar güçlü değiller. Peki ya Polo? GTI haliyle gücü 192 HP. Fiesta? ST haliyle bile gücü “sadece” 182 HP. Peugeot GTI’da da sınır 200 HP. Corsa OPC’nin gizemini 3 bölümde çözmeye çalışalım!

İlk bölümümüz görünüm: Burun kısmında devasa hava girişleri, kaputta ise ince bir yarık dikkat çekiyor. OPC’nin arka kısmında ise Remus tarafından üretilmiş çift seviyeli 2 adet egzoz borusu, bunların arasında bir difüzör ve en üstte de bir tavan spoyleri göze çarpıyor. Az daha unutuyorduk: Eğer konuğumuzun rengi hoşunuza gittiyse, adının “Opal Blue” olduğunu belirtelim. Altı düzleştirilmiş direksiyon simidi ve Recaro spor koltuklar ise iç mekandaki sportif havayı tamamlıyor.

İkinci bölümümüz güç: Turbo beslemeli 1.6 lt’lik motorun 207 HP güç ürettiğini zaten söylemiştik. 245 Nm’lik maksimum tork ise overboost fonksiyonuyla kısa süreli olarak 280 Nm’ye çıkabiliyor. 6 ileri oranlı manuel şanzıman ise kısa vites yolları sayesinde gayet sportif bir kullanım sağlıyor.

Son bölümümüz sürüş özellikleri: Tüm Corsalar gibi OPC de önden çekişli. Gücü yere daha iyi aktarabilmek için mühendisler, süspansiyonu 10 mm alçaltmış, daha direkt direksiyon ayarları kullanmış ve süspansiyonu Koni ile birlikte geliştirmişler. Yeni sistem, amortisör kuvvetlerini aracın hareket frekansına değişken olarak uyarlayabiliyor. Piste çıkmayı seven viraj meraklıları, savrulma kontrol sistemi ESP’yi tamamen devre dışı bırakarak, 215/45 R 17 ebatlı Michelin lastiklerle asfalta siyah imzalar bırakabiliyor.

Peki ya bu keyfin bedeli ne? Opel kesin fiyat bilgisi vermeyi henüz reddetse de, yeni Corsa OPC’nin 24 bin 400 Euro’dan biraz daha pahalıya, yani eski versiyonla aynı fiyata satılacağını tahmin ediyoruz.

Corsa OPC’nin devasa hava girişleri hemen dikkat çekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.