FORMULA 1 KAHİNİ

İspanyol pilot Fernando Alonso’nun geçtiğimiz haftalarda Barcelona’daki testlerde geçirdiği kazanın ardından, pilotun sağlık durumunun yarışmasına engel olmadığı açıklansa da, ilk yarışta koltuk Kevin Magnussen’in oldu!

Auto Show - - BAŞ SAYFA - Kalust Şalcıoğlu

Alonso Out - Magnussen In

Geçen hafta Formula 1 basını Fernando Alonso’nun sağlık dedikodularıyla ve stratejileriyle yankılandı!

“Sağlığın stratejisi mi olur?” demeyin. Bakın nasıl olur! Efendim, doktorların söylediklerine göre Barcelona testlerindeki ciddi kazadan sonra, Fernando Alonso’da çizik dahi yok... Turp gibi, turp!

Asıl sorun; Allah korusun tabii de, pilot Barcelona’daki kazadakine benzer bir sarsıntıya neden olacak kazayı, Avustralya’da da yaşarsa o zaman sarsıntıya dayalı travmalar oluşabilir!

Şimdi diyeceksiniz ki “Bisiklet yarışlarında bile kafa travması geçirebiliyor sporcular, kaza anında! Formula 1 yarışlarında risk her zaman var... Hiçbir pilot yarışmasın, evinde anneciğinin dizinin dibinde otursun o zaman!”

Bu açıdan bakarsanız doğru ama McLaren takımından dökülen dedikodular farklı!

Avustralya Albert Park, ciddi kazalara sebebiyet verebilecek tehlikeli bir yarı cadde pisti. McLaren takımının, araçlarının hızına pek güvenmedikleri de testlerden aşikâr!

“Ya çaylaklar” mevzuu var!

Aracın özgüvensizliği “Yarış ortalarından itibaren acaba tur bindirilir miyiz?” ihtimalini düşündürüyor McLaren takımına!

Albert Park gibi tehlikeli bir pistte çaylak bir pilotun Alonso’ya tur bindirme ihtimali düşük olsa da, bir ihtimal. Çaylak bir pilot deneyimli bir pilotu geçemeyince, virajlarda gereksiz risk alabilir. Ne kadar büyük “gereksiz risk” alırsa da o kadar büyük bir kazaya neden olabilir çaylaklar.

İşte bu dedikodular nedeniyle, Fernando Alonso’nun Avustralya için koltuğunu Kevin Magnussen’e bıraktığı ama Malezya’da tekrar aracının başında olacağı konuşuluyor Formula 1 kulislerinde... Birinci yarış tamam da, Alonso ikinci yarışta da piste çıkmazsa o zaman 2015 sezonuna nasıl adapte olur; işte onu bilmem!

Bernie Amca’nın telefonu!

Barselona’daki testlerde tribünlerde; padokta olması gereken bir isim, Scuderia Ferrari’nin takım patronu Maurizio Arrivabene vardı. Ferrari’nin diğer ekip üyelerinin ve yedek pilot Esteban Gutierrez’in de tribünde destek verdikleri Arrivabene’nin bu sessiz boykotla amacı, Avustralya’da takımlara padokta daha fazla kısıtlamaların yapılacağına dair çıkan dedikodulara karşı tepkisini göstermekti!

Arrivabene yaptığı açıklamada “Tribünlerde çok eğlendik, seyirciler gelip fotoğraf çektirdiler. Formula 1 etkileşime açık bir spor olabilirse o zaman popülaritesini artırabilir. Padoku boşaltma çabaları Formula 1’e zarar verecektir” dedi.

Formula 1’de çıkan çoğu dedikodunun gerçeğe dönüştüğünü savunan Ferrari’nin patronu, Bernie Ecclestone’dan telefon beklediğini de açıklamalarına ekledi.

Maurizio Arrivabene, Ferrari’nin Formula 1 markasına son yıllarda katılmış en önemli değer. Değer de, Bernie Amca’nın para puldan başka düşündüğü pek de bir şey yok!

2014 Formula 1 şampiyonu, İngiliz pilot Lewis Hamilton; “Geçen sezon 11 birincilikle şampiyon oldum. Bu sezon

daha iyisini hedefliyorum” demiş. Neden olmasın!

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.