ORTA SINIF STATİONLAR

Orta sınıfların savaşında yeni Mondeo, rakiplerini geride bırakmayı başarabilecek mi? Bu sınıftaki tüm rakipler, güçlü dizel motorlarıyla öne çıkıyorlar.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Güçlü dizellerin savaşı

Yeni Mondeo zor bir doğum yaşadı. Yeni orta sınıf otomobilini Ford, 2012 başında Fusion adıyla (Mondeo’nun ikizinin ABD’deki adı) Detroit’te sergilemiş ve Fusion’ı 2012 sonbaharından itibaren ABD’de satmaya başlamıştı. Mondeo ise bunu başaramadı.

Mondeo’nun Avrupa satışlarının ilk olarak 2013 yazında başlaması planlanmıştı. Otomobil Belçika/Genk’te üretilecekti. Ancak Ford’un işleri o kadar iyi gitmedi ve Avrupa’daki üretim kapasitelerini dramatik bir şekilde düşürmek ve Genk fabrikasını kapatmak zorunda kaldı. Bu da üretim hattının tamamının başka bir (İspanya/Valencia) yere nakledilmesi ve önemli bir gecikme anlamına geliyordu.

Şu anda takvimler 2015 yılını gösteriyor. İspanya’daki üretimle birlikte Mondeo’nun Avrupa’daki satışları da artık başladı. “Peki ama hala yeni mi?” diye sorabilirsiniz. Dizaynının yeni olduğu kesin: Tek parçadan yontulmuş gibi uyumlu, heybetli, güçlü ve her açıdan güzel görünüyor.

Öncüsüne göre yeni Mondeo’nun boyu 4 cm uzarken, genişliği 4 cm, yüksekliğiyse 5 cm azalmış. 2.85 m’lik aks mesafesi ise aynı kalmış. Buna rağmen ölçümlerimizde ilginç sonuçlar elde

ettik: İç genişlik önde 5 cm, arkada da 4 cm artmış! Diğer taraftan kabin yüksekliği 1.5 cm azalmış. Koltuklar ise artık eskisi kadar geriye kaydırılamıyor: Maksimum bacak mesafesi 1150 mm ile öncüsünden 2 cm daha kısa. Bu da iri yapılılar için önemli bir eksiklik olabilir.

Hazır boyutları inceliyorken, diğer rakamlara da bir bakalım. Örneğin bagaj hacmi de küçülmüş. Standartta 525 lt (öncüsünde 549 lt) olan hacim, koltuklar yatırıldığında 1630 lt’ye (eskiden 1740 lt) çıkıyor. Ancak yanlış anlaşılma olmasın: Mondeo kesinlikle küçük bir otomobil değil, sadece yenileme sırasında büyümemiş.

İç mekan tasarımına bakıldığında modern bir manzarayla karşılaşıyoruz. İki büyük ekran kokpitte özellikle dikkat çekiyor. Orta konsoldaki 8 inçlik ekran, Sync-2 navigasyon sistemine ait. Göstergelerin yansıtıldığı ikinci ekran (Titanium paketinde) ise direksiyonun ardında. Aynı özellik VW ve Opel’de de var. Ford’da her şey gayet iyi görünse de, kullanım her zaman mantıklı ve kolay değil. Örneğin süspansiyon ayarları, üçüncü alt mönülerden birinde gizlenmiş. VW’de ise bunun için sadece bir düğmeye basmak yeterli.

Sonuç olarak Mondeo’nun işi hiç de kolay olmayacak. Neticede güçlü rakiplerin karşısına çıkıyor. Ayrıca şanssız da: Eğer 2013’te piyasaya çıkabilseydi, yeni Passat henüz piyasaya çıkmamış olacaktı, böylece Ford da daha iyi bir yere oturacaktı. Ancak artık yeni Passat piyasada ve “Yılın Otomobili” unvanını da kazanmış durumda. Ayrıca Passat’ın öncüleri, şimdiye kadarki tüm karşılaştırmaları kazanmış modellerdi.

Bu kadar sübjektif yorum yeter. Sıra hassas ölçümler, testler ve değerlendirmelerde. Test konuklarımızın dördünde de güçlü dizel motorlar görev yapıyor. En güçlüleri ise 195 HP ile Opel. Insignia’yı sırasıyla VW (190 HP) ve 180 HP ile Ford ve Peugeot takip ediyor. Bu bile ilginç bir sıralama, değil mi?

Test pistimizde henüz eşitler. Ancak durum uzun süre böyle kalmayacak. Burada meydan okuyan otomobil yeni Mondeo (en solda), unvanını korumaya çalışan otomobil ise yeni Passat. Insignia ve 508 ise ömürlerinin ikinci baharlarını yaşıyorlar.

Yeni Ford Mondeo, station rakiplerine karşı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.