MERCEDES-AMG C 63

C Serisi’nin ilk AMG versiyonunda, 2007 yılında, 6 silindirli 280 HP’lik motor görev yapıyordu. Yeni AMG C 63 modelinde ise çift turbolu V8 motor kaslarını oynatıyor. 476 HP’lik gücü ile farkını ortaya koyan AMG C 63, sürüş keyfini üst seviyelere çıkartır

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

En güçlü C Serisi

Superbike, Supersport, FIA GT 1 ve WTCC gibi pist şampiyonası yarışlarının gerçekleştirildiği Portekiz’in Portimao pistine bu kez Mercedes-AMG C 63 ile çıktık. Mercedes, en çok satan (2007’den bu yana toplam 40 bin adet) C 63 AMG’nin yeni versiyonu olan AMG C 63’ü burada tanıtırken, bu yeni performans otomobiline ne kadar güvendiğini de gösterdi.

Portiamo Pisti’ndeyiz. Tepe noktasına hızlıca yaklaşırken kısa bir frenlemenin ardından, direksiyonu sola kırıp yokuş aşağıya tam gaz iniyoruz. Otomobilin gücü nefesimi keserken, adrenalin adeta tavan yapıyor. Yeni AMG C 63’ün kaputunun altındaki 4.0 lt hacme sahip çift turbolu V8 motor 476 HP güç ve 650 Nm’lik tork değeri ile tüm dikkati yola vermek gerektiğini hatırlatıyor. AMG GT ile benzer özelliklere sahip güçlü motor, açıkçası yarış pistinde kendisini çok iyi hissettiriyor.

Arkadan itişin keyfi

Gaz pedalına basıldığında 0-100 km/s hızlanmayı 4.1 sn’de tamamlıyor. Maksimum hızı ise elektronik olarak 250 km/s ile sınırlandırılıyor. Tabi bu hızı 290 km/s’ye de çıkarmak mümkün. Bu gücü az bulanlar için Mercedes, bu otomobilin bir de S versiyonunu sunuyor. AMG C 63 S toplam 510 HP’yi (DTM araçları bile 500 HP) kullanıma sunarken, 700 Nm tork değeri ile segmentin de en güçlüsü konumuna geliyor. 0-100 km/s hızlanmayı 4.0 sn seviyesine çekmenin yanı sıra, pratik bir kullanım da sunuyor. AMG C Serisi modelleri, dört kapı ve beş kişilik oturma kapasitesinin yanında, tatile gitmek için yeterli bir bagaj alanına da sahip. Her iki versiyon da, çift kavramaya sahip, 7 ileri oranlı otomatik ve spor şanzımanla kombine ediliyor. Hızlı ve sarsıntısız vites geçişleri ise sürüş keyfini destekliyor. AMG S 63’ün her iki versiyonu da sadece arkadan itişli olarak sunuluyor. Mercedes mühendislerine bunun nedenini sorduğumda, teknik bir tercih olduğu belirtildi. Farklı bir düzenekle ön aksa fazladan 30 kg yük bineceği gibi aracın dengesi de değişmiş olacaktı. Mühendisler ayrıca, A Serisi’nde kompakt yapı ve E Serisi’nde ise büyük boyutlardan dolayı dört tekerlekten çekişin gerekli olduğunu belirtiyor. Buna karşın C Serisi yapı itibarı ile tam “kıvamında” olduğundan dolayı, arkadan itişin çok daha mantıklı bir seçenek olduğuna karar verilmiş. Arkadan itişin keyfine, özellikle pist kullanımında ve elektronik melek ESP devre dışı kaldığında çok daha iyi varabiliyoruz. Sürüş dinamiği ve yere tutunmak adına AMG C 63 mekanik, S versiyonunda ise elektronik yönlendirmeli arka aksta kilitli diferansiyel standart olarak yer alıyor. Bu diferansiyel, viraj içerisindeki tekerleğin frenlemeden boşa dönmesini engelliyor. Bunun sonucunda ise araç virajdan daha iyi hızlanarak çıkabiliyor. Aynı şekilde çok yüksek hızdan durma noktasına gelme sırasında da otomobili çok daha iyi dengede tutabiliyor. Elektronik diferansiyelin mekanik olana göre en belirgin özelliği, limitleri daha üst seviyelere çıkarabilmesi.

Sürüş dinamikleri açısından, yüksek performans değerlerini yere iletmede, AMG C 63 18 inç ve S versiyonu ise 19 inç ölçülerinde jant ve lastiklere güveniyor. Dört egzoz çıkışı ile muhteşem bir ses sunan C Serisi’nin AMG temsilcileri sportif yürüyen aksamlarıyla, kendilerinden beklenen dinamik bir sürüşe imza atıyor. AMG C 63’de Eco, Comfort, Sport, Sport+ sürüş modları sunulurken, S versiyonunda buna Race yani yarış modu da ekleniyor. Karbon seramik frenlerle desteklen AMG, güvenli durma konusunda oldukça başarılı. Sürüş modları arasında ayrı-

ca kişiselleştirme seçeneği olan Individual de bulunuyor. Sportif elektromekanik direksiyon sistemi ise tepkilere anında cevap vererek, geri dönüşümlerde bulunuyor.

Mercedes’e özgü iç mekan

İç mekanda ise tüm dinamik yapısına karşın markaya özgü yapı devam ediyor. Salon konforu sunan dinamik sporcu, sürücü ve yolcuların konforu için Mercedes standartlarından vazgeçmiyor. Başkalarında sert plastik ve kumaş kullanılırken AMG’de deri, alüminyum ve Alcantara’ya yer verilmiş. Yüksek kaliteli müzik için Burmester surround ses sistemi tercih edilmiş.

AMG C 63 için ortalama yakıt tüketimi 8.2 lt/100 km ve S veriyonu için 8.4 lt/100 km olarak açıklanıyor. Çok dikkatli ve hassas bir ayağa sahip iseniz bu değeri 10

lt/100 km’de tutabilirsiniz, rahat kullanımda ise 12-13 lt/100 km’yi göze alacaksınız. Dinamik sürüşte ise bu değer haliyle çok daha yukarılara çıkar. Hemen belirtmek isterim ki, bu tip bir otomobilde gaz pedalına basmadan ilerlemek açıkçası çok zor. Elde edilen sürüş keyfi ise yakıt tüketimini anlamsız hale getiriyor.

Akıllı seçim C 450 AMG 4Matic

Güçlü AMG temsilcilerine karşın Mercedes ayrıca bu otomobilin daha “sakin” versiyonunu da sunuyor. Dört tekerlekten çekişe sahip C 450 AMG 4Matic aslında hedefi tam 12’den vuruyor. Sakin dediğime aldanmayın. Kaputun altında 3.0 lt’lik çift turbo beslemeye sahip V6 motor yer alıyor. Karşılığında ise 367 HP gücü kullanıma sunarken, 520 Nm’lik tork değeri ile yüksek keyif vaat ediyor. Arka/ön 67/33 oranı ile asfalta sağlam oturan C 450 homurdanan motoru ve egzozlardan yükselen sesler ile kullanıcıyı tatmin etmesini biliyor. 0-100 km/s hızlanmayı 4.9 sn’de gerçekleştiren C 450’nin maksimum hızı ise elektronik olarak 250 km/s ile sınırlandırılıyor. Tüketim açısından ise fabrika verilerine göre 7.6 lt/100 km’lik tüketim, gerçeğe daha yakın gibi görünüyor. Mercedes her üç versiyon için geniş güvenlik ekipmanlarına yer veriyor. S ve E Serilerinde kullanılan yorgunluk asistanı ve arkadan çarpmayı engelleme sistemi, bu modelde de standart olarak sunuluyor.

Mercedes, AMG C 63’ü Mayıs ayında gerçekleşecek olan Auto Show Fuarı ile ilk kez ülkemizde gösterecek. Satış fiyatı 496.100 TL’den başlıyor. AMG C 63 S ise 544.000 TL’lik başlangıç fiyatına sahip olurken, C 450 AMG 4Matic ülkemize, henüz fiyatı belli olmamasına karşın, Temmuz ayı itibarı ile sunulacak.

En çok burada kendini iyi hissediyor: yarış pistinde.!

Yüksek performans kumanda odası. Güvenlik üst seviyede.

S takısı farkı belirtıyor: en

güçlü AMG C Serisi.

Yarış modu olan Race seçilip, ESP devre dışı bırakmak. Sonuç: adrenalin patlaması!

Mantıklı seçim: trafiğe açık yollarda 4Matic versiyonu.

AMG otomobillerinin kalbi burada atıyor.

Göstergeler pilot havasına

sokuyor.

Sürüş modları istekleri

karşılıyor.

En ince ayrıntısında bile

gücünü hatırlatıyor.

En keyifli görütüyü devir

göstergesi sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.