MAZDA CX-5

Vahşi tasarımlarıyla dikkat çeken Mazda modelleri 2015 için yenilendi. Mazda, tazelenmiş CX-5 ve 6’yı Barselona’da düzenlenen bir organizasyonla tanıttı.

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Vahşi ve tutumlu

Mazda mühendisleri "KODO – Hareketin Ruhu" adlı tasarım diline sahip Mazda CX-5 ve Mazda 6’ya 2015 için, iç mekan ve dış çizgilerde başarılı bir makyaj uyguladı. İç mekanda izolasyon ve konforu artırmaya yönelik güncellemeler yapılmış. Müşterilerden gelen eleştirileri değerlendiren Mazda, her iki araçta da, tüm koşullarda kabin gürültüsünü azaltmak için özel uygulamalar yapmış. Örneğin bu amaçla iyileştirilen kapı fitilleri ve kalınlaştırılan kapı camları, rüzgar sesini azaltmayı hedefliyor. Artırılan izolasyon malzemeleri ve değiştirilen ayna tasarımlarıyla birlikte kabin içi gürültü, CX-5’te yüzde 13, Mazda 6’da ise yüzde 25 oranında azaltılmış.

İç mekanda kendinizi güvende ve rahat hissetmeniz için bazı noktalar yeniden tasarlanmış. 7 inçlik MZD Connect adlı multimedya sistemi, tüm bilgileri ve müzik sistemini kontrol etmenizi sağlıyor. Koltuklarda kullanılan çift dikiş izleri ilk anda üst sınıf hissi yaratıyor. Yine bu doğrultuda, yeni koltuk tasarımları da dikkat çekiyor. Müşteri talepleri doğrultusunda tüm koltuklar vücudu daha iyi saracak şekilde üretilmiş, ayrıca koltuk iç malzemesinde, darbe emici özelliği artırılmış poliüretan dolguya yer verilmiş. Diğer bir yenilik de elektrikli park freni. Mazda’nın ilk olarak CX-5 ve Mazda 6 modellerinde sunduğu bu teknoloji, günümüz otomobillerinde olmazsa olmazlar arasında çoktan yerini almış durumda.

Geleceğe yakın takip

Makyajlı Mazdalar yeni güvenlik sistemleriyle de dikkat çekiyor. Bunlardan Akıllı Fren Desteği (SBS), 15-200 km/s arası hızlarda çalışıyor ve 140 m’ye kadar uzaktaki araçlar ve yol üzerindeki diğer objeleri izlemek için 76 GHz mikrodalga radar kullanıyor. Sürücünün yeterli hızda tepki vermemesi durumunda sistem, önce hafifçe ve daha sonra tehlikenin etkisine göre daha yüksek güçle sürücüyü uyarıyor. Diğer özellik ise Mazda Radar Sabit Hız Kontrolü (MRCC). Bu sistem diğer araçlarla güvenli bir takip mesafesi sağlamak için gaz ve fren basıncını ayarlarken, SBS ile aynı radarı kullanıyor. 30 km/s ve üstü hızlarda çalışan MRCC, 200 km/s’ye kadar hızlarda kullanılabiliyor, sürücü tarafından belirlenen hedef sürate dayalı olarak uygun mesafeyi muhafaza edebiliyor.

Adaptif LED Farlar (ALH), far başına dört adet bağımsız kontrol edilebilir LED bloğuna sahip yepyeni bir sistem. Yeni Şerit Takip Destek Sistemi (LAS), bilinçsiz yapılan şerit değişikliklerinde uyarı veriyor ve aracı şeridine geri döndürmek için direksiyon tork yardımı sunuyor. Kör Nokta İzleme (BSM), Arka Çapraz trafik Uyarısı (RCTA), Arka Araç İzleme (RVM), Sürücü Dikkat Uyarısı (DAA), Ön/ Arka Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS F/R), Akıllı Fren Desteği (SBS), Mazda Radar Hız Kontrolü (MRCC), Acil Durma Sinyali (ESS), Yokuşta Kalkış Desteği (HLA), EBD’li (Elektronik Fren Kuvveti Dağıtımı) standart dört yollu ABS, EBA (fren desteği), DSC (Dinamik Denge Kontrolü), ve TCS (Patinaj Kontrol Sistemi) gibi özellikler de makyajlı Mazdalarda sunulan özelliklerden.

Mazda CX-5

Gergin hatlara sahip Mazda CX-5, aynı zamanda SUV görüntüsünden de ödün vermiyor. Aracın vahşi bir hayvanı hatırlatan agresif yüzü, beş belirgin yatay çıtayla uyum içerisindeki LED farlara geçiş yapıyor. Gövde üzerindeki çizgiler ise gözünüzün kesintisiz bir şekilde arka LED'lere kadar sürüklenmesini sağlıyor.

İç mekana geçtiğimiz anda ferah, geniş ve elit bir kabinle karşılaşıyoruz. Sürücü odaklı iç mekan tasarımını burada da görmek mümkün. Ele oturan direksiyon simidi ve üzerinde bulunan kumanda asistanlarını, yola olan dikkati dağıtmadan kullanmak mümkün. Orta

konsolda bulunan 7 inçlik MZD Connect ise gerekli olan tüm bilgileri görmenizi sağlıyor. Dış mekandaki gergin ve güçlü görüntüsünü iç mekanda da gayet olumlu şekilde vurgulayan Mazda, CX-5'de kullanılan malzeme kalitesinden de ödün vermemiş.

Amiral gemisinden selamlar

Mazda’nın amiral gemisi olan Mazda 6'da ise gelinen son nokta, birçok elemanın gözden geçirilmesiyle ortaya çıkmış. Yine müşterilerden gelen talepler doğrultusunda geliştirilen modelin en beğendiğim özelliği, tabi ki tasarımı oldu. Tıpkı CX-5 modelinde olduğu gibi dinamikliği ön planda tutan tasarımda Mazda 6’da da, önden arkaya doğru dinamik çizgilerle geçiliyor. Araç, 19 inçlik alüminyum jantlar, LED ön farlar ve daha keskin ön ve arka aydınlatma grubuyla karşımıza çıkıyor.

Kabine geçtiğimiz sırada ise bizi kaliteli malzemelerle kaplanmış ve konforu ön planda tutan bir mekan karşılıyor. CX-5'de olduğu gibi Mazda 6'da da elektrikli park freni yerini almış. 7 inçlik dokunmatik ekranda tüm bilgiler yer alıyor ve müzik sisteminin kontrolü sağlanıyor. Mazda Radar Sabit Hız Kontrolü (MRCC), Yokuşta Kalkış Desteği (HLA), Acil Durum Durma Sinyali (ESS), Elektronik fren kuvveti dağılımı (EBD) ve fren desteği (EBA) özellikli dört yönlü ABS, dinamik denge kontrolü (DCS) ve çekiş kontrolü (TCS) özelliklerinin hepsi, 2015 model Mazda 6’nın i-ACTIVESENSE serisinde yer alıyor.

Sürüş izlenimleri

İlk olarak, karşımda gördüğüm CX-5'in ciddi ve agresif bakışları benim dikkatimi çekti. Bu bakışların aynısını Mazda 6'da da görmek mümkün. Sürücü koltuğuna oturduğumda, her iki araçta da hakimiyeti üstlenmem zor olmadı. Sürücü odaklı tasarım kullanım sırasında işi- nize yarayacak tüm imkanları sağlama konusunda yardımcı oluyor. Kumanda elemanlarına ulaşmak ve onları kullanmak dikkat dağınıklığına sebep olmadan yapılabiliyor. Test sürüşü sırasında elde ettiğim veriler ise SKYACTIV teknolojisinin avantajlarını öne çıkarıyor.

SKYACTIV-G 2.0 lt benzinli motorlu Mazda 6, yaklaşık 3 saatlik dağ yolu rotasında ortalamada 7.0 lt/100 km’lik bir tüketim değeri ortaya koydu. Mazda CX-5 de aynı rotada, 7.6 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketim sonuçlarıyla, tutumluluk konusunda beğenimi kazandı. Dış tasarımlardaki vahşi ve agresif yüz, iç mekana geçildiğinde yerini zarif bir atmosfere bırakıyor. Kaliteli malzemelerden oluşan kabin, kendinizi rahat hissetmeniz ve keyifli seyahatler için tasarlanmış. Sürüş sonunda her iki model de benden geçer not almayı başardı.

Ülkemize 136.350 TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak olan 2015 Mazda CX-5 4x4 ALL Wheel Drive ve Mazda 6 modelleri 2.0 lt benzinli-otomatik vites kombinasyonuyla dikkat çekiyor. 2.2 lt’lik dizel motorlu CX-5 ise ürün yelpazesine 201.150 TL fiyatla katılacak.

LED aydınlatma tasarımı onun yüzünü agresifleştiriyor.

İç mekanda sizi elit bir ortam karşılıyor.

Arka LED’lerin gövde çizgisiyle olan uyumu, güçlü görüntüsünü devam ettiriyor.

Elektrikli park freni 2015’in yenilikleri

arasında.

Amiral gemisinin yeni yüzü ve sessiz kabini çekiciliğini

daha çok arttırmış.

İç mekanın lüks uyumu ve malzeme kalitesi keyifli yolculuklar geçirmenizi sağlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.