VOLVO XC90

Volvo, 13 yıl önce ilk nesil XC90’ı yollara çıkarmıştı. Her ne kadar 2006’da küçük bir makyaj işlemi görmüş olsa da, 2002 yılından bu yana aynı SUV modeliyle yollarda boy gösterdi. Takvimler 2015’i gösterdiğinde ise ikinci nesil Volvo XC90 yollara çıkmaya

Auto Show - - BAŞ SAYFA -

Geleceğe bakış

XC90 her yönü ile yenilendi. Şasisi yenilenirken önde çift salıncak kolu, arka süspansiyonda ise iki bağlantı demirine yer verilerek daha hafif bir yapı elde edildi. Havalı süspansiyon toplam beş farklı moda sahip ve bu sayede yüksek sürüş konforu sunuyor. Volvo’nun yeni SPA platformu üzerinden çıkan XC90, aynı zamanda bu platformdan çıkacak diğer araçların da habercisi konumunda. Kullanılacak yeni platformun amacı ise ortak parça kullanarak maliyetleri düşürmek. Motor açısından incelendiğinde ise karşımıza, aynı motor bloğuna sahip dört silindirli dizel ve benzinli motorlar çıkıyor. Türkiye’ye gelecek olan motor seçenekleri ise farklı aktarma seçenekleri ile kombine edilebilecek.

Peki yeni XC90’da bizi neler bekliyor? Buna hemen cevap verelim. Özellikle yeni ön tasarımı bu otomobilin gelecekten geldiği izlenimini veriyor. Dev boyutuna karşın zarif görünümünü standart sunulan LED farlar destekliyor. LED farlar gece sürüşlerinde uzun far ile kimseyi rahatsız etmeden yol alınmasını sağlıyor. Öndeki aracın koridorunu engellemeden etrafı tamamen aydınlatıyor. Bu sayede önde giden bir araç sürücüsü farlardan rahatsız olmuyor.

Markanın amiral gemisi konumundaki XC90 T8 Twin Engine olarak adlandırılıyor. Twin Engine için Volvo mühendisleri dört silindirli 2.0 lt hacme sahip 320 HP gücündeki turbo beslemeli benzinli Drive E motorunu, 80 HP’lik elektromotor ile kombine etmişler. Yaklaşık 400 HP’lik gücü kullanıma sunan T8’in emisyon değeri de fabrika verilerine göre 59 gr/km olarak açıklanıyor ve markanın çevrecilik yüzünü daha da ön plana çıkarıyor. Üstelik yeni motor, ilk nesil XC90’a oranla 125 kg daha hafif.

Farklı sürüş seçenekleri

Volvo XC90’nın normal sürüşü hibrit modda gerçekleştiriliyor. İsteğe bağlı olarak sürüş modunu değiştirerek, tamamen sessiz ve emisyonsuz elektrik motoru devreye alınıyor. Bataryaların kapasitesi 40 km’nin üzerinde bir elektrikli sürüş menzili sunuyor. Elektrikli motor benzinli motorla desteklenerek toplam 600 Nm’lik bir tork ediliyor. Bu sayede XC90’nın 0-100 km/s hızlanması 5.9 sn’de gerçekleşirken, bu aracın ağırlığının neredeyse 2.4 ton olduğunu da belirtmek isterim. Sürücü seçime bağlı olarak, tamamen benzinli motor seçeneğini de kullanabilirken, her zaman dört tekerlekten çekiş sistemi ile yoluna devam ediyor.

Etkileyici iç mekan

İç mekanda ise XC90, rakipleriyle büyük bir farkı ortaya koyuyor. Bu sınıfta bir Plug-in-Hybrid araçta ilk kez 7 koltuk seçeneğini sunan model oluyor. Üçüncü koltuk sırası genelde “ceza” koltuğu olarak adlandırılmış ol-

sa da, yetişkinlere dahi hitap edebiliyor. Sürücü açısından ise düğme karmaşası yaşanmaması ferahlığı artırıyor. Yeni Sensus adı verilen kullanıcı ara yüzü ise sade görünüm ve fonksiyonel yapısı ile dikkat çekiyor. Eklemeden geçemeyeceğim; direksiyonun başına daha geçmeden sistemin kullanımı ile ilgili ayrıntılı bir bilgi almanızı tavsiye ederim. Benim gibi ilk etapta hemen marşa basıp yola çıktığınızda dev SUV’u farklı tanıyabilirsiniz. Sadece sürüş modunu seçmekle bu aracın keyfine tam anlamı ile varmak mümkün değil. Sensus arayüzü üzerinde T8’in ayarlarını öğrenerek gaz tepkisi, direksiyon, süspansiyon gibi tüm ayrıntılara hakim olduktan sonra, bu devin bir binek sürüş kolaylığı sunduğunu göreceksiniz. Tablet şeklinde dokunmatik ekran üzerinden istediğiniz ayarları gerçekleştirdiğiniz gibi direksiyon üzerindeki kontroller ve sesli bir kontrol sistemi hayatınızı çok kolaylaştıracaktır.

XC90’nın bir diğer keyif faktörü ise yeni müzik sistemi. Bowers & Wilkins imzalı 19 adet hoparlör, toplam 1900 Watt’lık performansı ile sizi konser sa- lonundaymış gibi hissettiriyor. Sistemde ayrıca bir otomobile entegre edilmiş ilk hava soğutmalı subwooferlardan biri de bulunuyor.

Güvenlik açısından ise markanın hedef koyduğu 2020 sıfır kaza vizyonu için yeni XC90’da da bir dizi sistemlere yer verilmiş. Şehir içi güvenlik sisteminin hem yaya, hem de nesneleri tanıması geliştirilmiş, gece ortamına da uygun hale getirilmiş. Kavşaklarda otomatik fren yine bir ilki oluştururken, yoldan çıkma paketi de sunuluyor. Aracın yoldan çıktığını tespit eden sistem sürücü ve diğer yolcuların emniyet kemerini sıkarak savrulmasını önlüyor. Hava yastıkları açılırken pedal takımı da yaralanmaları önlemek için içeri doğru katlanıyor. Arkadan hızlıca yaklaşan ve çarpma tehlikesi oluşturan sürücülere karşı XC90’nın stopları önceden hızlıca yanıp sönmeye başlayarak arkadaki sürücüyü uyarıyor. Sürücüyü destekleme konusunda yeni adaptif hız sabitleyici ve pilot asist özelliği, yavaş hareket eden dur kalk trafiğinde, yarı otomatik bir sürüş konforu sağlıyor. Hızlanma, frenleme ve direksiyon da otomatik olarak kontrol ediliyor.

Sürüşler sırasında, ülkemizde satışa sunulacak olan T8 ve D5 isimli dizel seçeneklerini kullanma fırsatı buldum. T8 dört silindirli motoru ile isteklere cevap verirken, uygun direksiyon ayarı ile adeta bir oyuncağa dönüşüyor. Geniş ve ferah görüş açısı sayesinde dev SUV’un binek kullanım rahatlığına imza attığını söyleyebilirim. Sessiz ama gerektiğinde gaz pedalına basıldığında, bu segmentin kullanıcılarının alışkın olduğu V8 motorlarını aratmıyor. Tıpkı T8 gibi D5 dizel seçeneği de 8 ileri oranlı otomatik şanzıman ile kombine ediliyor. 225 HP güç ve 470 Nm’lik torka sahip dizelin tüketim değeri ise fabrika verilerine göre 5.8 lt/100 km.

Volvo XC90 ülkemizde yılın son çeyreğinde satışa sunulacak ve üç farklı donanım seçeneği ile gelecek. Dizel D5’in başlangıç fiyatı 305.390 TL olarak açıklanırken, T8 için ise giriş fiyatı 393.540 TL’den başlayacak. Etkileyici tasarım, tarz sahibi bir iç mekan. Yüksek kaliteli işçilik ile etkileyici sürüş keyfi. Motor seçenekleri dört silindirli olmasına karşın verdiği keyif açısından V8’lerden geri kalmıyor. Üstelik büyük bataryalı bir Plug-in hybrid olmasına karşın yedi koltuk özelliği ile de fark yaratıyor. Volvo XC90 sundukları ile büyük SUV

sınıfında alışkanlıkları değiştirecek.

13 yıllık ilk neslin sonunda sanki gelecekten gelmiş gibi tasarıma sahip.

Düğme karmaşası yok. Geniş ekran üzerinden tüm ayarlar yapılıyor.

Arka koltuk yolcuları konforun tadını çıkartıyor.

T8 için elektrik desteği.

Dev boyutuna karşın binek

sürüş keyfi veriyor.

Bataryaya karşın 7 koltuğa sahip. Yetişkinler

dahi rahat ediyor.

Ümit Akkuyu

İSPANYA

Marş düğmesinin tasarımı çok başarılı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.