VW PASSAT VARIANT 2.0 TDI

521 Puan

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA ORTA SINIF DİZELLER -

Durum iyi görünmüyor. Hayır, Passat için değil, rakipleri için! Çünkü Passat, bu karşılaştırmayı da açık bir farkla kazandı. Bunu sağlayan ise kesin bir dille konuşan özelliklerdi. Örneğin hem hissedilir hem de ölçülür olarak en geniş iç mekanı sunuyor. Özellikle arka koltuklardaki iç mekan genişlikleri, Opel ve Peugeot’ya göre bir sınıf üstte. Aynı şey bagaj hacmi (650/1780 lt) için de geçerli.

Passat’ın 2.0 lt’lik TDI motoru 190 HP güç üretiyor, canlı bir karakterle çalışıyor ve her zaman yüksek bir çekiş kabiliyeti sunuyor. Başarılı izolasyon sayesinde Passat’ın iç mekanı her zaman çok sessiz. Test aracımızda izolasyonlara, gürültü engelleyici cam opsiyonu da dahildi. Konfor ise birinci sınıf. DCC adlı adaptif amortisör ve sürüş modu seçeneği (opsiyonel) kesinlikle çok iyi bir yatırım olacaktır. Çünkü Mondeo’nun aksine süspansiyon, konfor, hassasiyet, ataklık ve sportiflik arasında çok iyi bir denge kuruyor. Direkt ve geri bildirimleri başarılı süspansiyon da hoşumuza gitti. Passat, 1.6 ton ile rakiplerinin tümünden daha hafif olduğunu sürüş sırasındaki canlılığıyla hissettiriyor. Peki ama her şey mi çok iyi? Pek de değil! Çünkü test aracımızın Almanya fiyatı, üzerindeki ekstralarla rakibi Insignia’nın 10 bin Euro üzerinde.

DCC şanzıman hem sportif hem konforlu olabiliyor

Passat: Köşeli ve pratik

FERAH, ELİT VE PAHALI

Açık ara farkla en büyük bagaja sahip: 650/1780 lt. 3 parçalı (40:20:40) arka koltuk, bagajdan katlanabiliyor. İç mekan geniş, işçilik çok iyi. Çok fonksiyonlu gösterge

ekranı kesinlikle çok şık görünüyor.

Yükseklik 0,76 m Maks. derinlik 2,00 m

Min. derinlik 1,10 m

Genişlik 1,00 m

Passat’ın iç mekanı çok geniş ve çok sessiz. Sürüş özellikleri kıvrak ve yüksek bir yol konforu sunuyor.

Görüş özellikleri çok iyi değil. Bunun dışında eleştirilecek bir şey yok. Ancak yüksek fiyat tercihleri etkileyebilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.