LAMBORGHINI AVENTADOR LP 750-4

Daha hafif, daha hızlı

Auto Show - - CONTENTS -

Lamborghini markalı süper spor otomobillerin gözden kaçmayan DNA’sı, dinamik üstünlük ve sürüşte istisnai bir hassasiyetle bir araya geliyor. Ağırlığın azaltılmasına odaklanılırken ilerici teknolojilerin de kullanılması, Lamborghini tarihindeki en sportif, en hızlı ve duygulara en fazla hitap eden seri üretim otomobilin ortaya çıkmasını sağlamış.

Bolca karbon kullanımını da içeren ağırlık tasarrufu çalışmaları sayesinde araç 50 kg hafifletilmiş. Aventador’un karbon elyafından imal edilen monokok gövdesi, hafif alüminyum çerçeveleriyle birlikte Superveloce için seri olarak üretiliyor.

Ağırlığı azaltma hedefiyle iç mekan da tamamen yenilenmiş. Örneğin yeni spor koltuklar ve kapı panelleri karbondan imal edilirken, bilgi-eğlence sistemi (bedelsiz opsiyon), halılar ve gürültü azaltıcı bazı parçalar artık araçta yer almıyor.

Sürüş dinamikleri

İlk kez Aventador’da kullanılan Lamborghini’nin itme çubuklu süspansiyon sisteminin dışında araçta, adaptif Manyeto Reolojik Süspansiyon (MRS) da yer alıyor. Bu sistem yol koşulları ve sürüş tarzına anında yanıt verme özelliğine sahip. Direksiyon damperi, dönüşlerde ayrı ayrı ayarlanarak, kaportayı baskılıyor ve böylece hem direksiyon yönlendirmesini hem de yol tutuşu daha tepkisel hale getiriyor. Adaptif damper ayrıca fren sırasında meydana gelen eğilmeyi de önlüyor. Bir diğer yeni özellik de direksiyon oranını sürüş hızına ve seçilen dinamik moda göre ayarlayan elektromekanik Lamborghini Dinamik Direksiyon (LDS).

Superveloce’nin hafif ağırlıktaki mat siyah dövme jantları, ön kısımda 20 inç, arka kısımda ise 21 inç çapa sahip. Standart Pirelli P Zero Corsa spor lastikler azami yol tutuş sağlarken, Karbon Seramik Frenler de standart sunulan bir diğer özellik.

Bir başyapıt: Atmosferik V12

Lamborghini Aventador’da yer alan 6.5 litrelik atmosferik V12 motora Superveloce için yeni ve hafif bir egzoz sistemi eklenmiş. Böylece motor tepkisi daha iyileştirilirken, maksimum güç üretimi 8.400 d/d’de 750 HP’ye ulaşmış. Bu da 2.03 kg/HP’e çıkan güç/ağırlık oranı sağlamış. Bu sayede otomobil 0-100 km/s hızlanmasını 2.8 saniyede tamamlıyor ve bu hızlanma 350 km/s’ye kadar devam ediyor.

Motora, dünyanın en hızlı otomatikleştirilmiş vites kutusu unvanına sahip olan Lamborghini ISR şanzıman eşlik ediyor.

Lamborghini Aventador LP 750-4 Superveloce’nin isminde yer alan 4 rakamı 4 tekerlekten çekiş sistemine işaret ederken, araçta gücü ön ve arka aks arasında dağıtan Haldex Generation IV elektronik kontrollü kavrama sistemi de kullanılıyor. Bu kavrama tork dağıtımını, yalnızca milisaniyelerle ölçülen bir süre içerisinde anlık dinamik koşullara göre, değişken olarak ve ideal şekilde yönetiyor. Otomobilin tüm özellikleri (motor, şanzıman, diferansiyel, amortisörler, direksiyon) Drive Select sisteminde yer alan üç ayar Strada (yol), Sport ve Corsa’dan (yarış pisti) biri seçilerek sürücüye özel şekilde ayarlanabiliyor.

Bolca karbon ve alüminyum

kullanımı ve gerçekten gerekmeyen tüm parçalardan

vazgeçilmesiyle 50 kg’lık ağırlık tasarrufu elde edilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.