BMW i3

Gelecek yollara çıktı

Auto Show - - CONTENTS - Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Elektrikli otomobille priz arayarak dolaşmak aslına bakarsanız benim gibi garantici bir adam için çok da uygun bir durum değil. Ben hala menzillerinin uzayacağı daha uzun olacağı günleri bekliyorum. Düşünsenize, bundan 10 yıl öncesinde bir cep telefonunun şarjı yarım gün bile zor dayanırken, günümüzde (akıllı telefonlar hariç) şarjı 15 gün yeten telefonlar var. Onun için inancımı yitirmedim ve yakın bir gelecekte tek şarj ile elektrikli otomobilleri de en az 400 km kullanabileceğimizi tahmin ediyorum.

Neyse, günümüzde i3 gibi elektrikli otomobillerin olması, özellikle çevre adına çok önemli bir müjde: Havaya hiç zararlı gaz yaymıyorlar. Bunun yanında çevreyi rahatsız edeceğiniz herhangi bir gürültü de yok. Elbette bu, duyulabilir olmanız açısından pek de iyi bir durum değil. Araçtan ses çıkmadığından, test sırasında bazı yayalar tarafından fark edilme konusunda sıkıntı yaşadım. Bu durumun elektrikli araçlara eklenecek özgün bir ses ile değiştirilebileceğini düşünüyorum.

Elektrikli otomobiller konusunda çok önemli yatırımlar yapan firmalar arasında yer alan BMW, i3 ile iyi bir iş ortaya koymuş. Fakat fiyatının daha “ulaşılabilir” olması gerekirdi: Ülkemizde 129 bin 680 TL etikete sahip olan i3’ün Almanya’daki satış fiyatı ise 35 bin Euro. Bunun nedeni ise 120 kW üzeri bir elektrikli motora sahip olması nedeniyle, en yüksek ÖTV dilimine tabi olması. Fakat ben, daha fazla ilgi görmesi

açısından fiyatının daha uygun, en azından Almanya ile paralel bir seviyede olmasını beklerdim.

Tasarım açısından sevimli bir görünüm sunan araç bu konuda çok fazla söze gerek bırakmıyor. Farklı detayları var ve elektrikli bir otomobil olduğunu da hemen belli ediyor. Meraklı bakışları üzerine çekme konusunda da başarılı. Özellikle bu kadar farklı bir araçta BMW logosunun olması test süresi boyuncu tüm bakışları üzerime çekti.

Yaşam alanında kullanımı keyif veren ve insanın kendisini özel hissetmesini sağlayan birden çok detayı var. Vites kolunun farklı yapısı, kokpit ve orta konsol tasarımının alışkın olduklarımı silip atması, hafif gövde için kullanılan malzemeler gibi detaylarıyla, yaşam alanını da dışını olduğu kadar sevdim. Yakıt tüketiminin dışında şarj seviyesini de basit göstergelerden takip ede- biliyor olmama bayıldım. Üç farklı modda kullanılabilen araç, seçilen moda göre 130 ile 160 kilometre arasında menzil sunuyor. Yapmış olduğum test boyunca benim elde edebildiğim en iyi menzil ise 145 km oldu.

Performans konusundaysa gerçek bir usta diyebilirim. Elektrikli bir araç olduğu için herhangi bir güç kaybı yaşanmıyor. Ayağımı gaz pedalının üzerine her uzattığımda yüksek bir gücün benim komutlarımı beklediğini gördüm. 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten bir elektromotora sahip olan i3’in son hızı fabrika verilerine göre 150 km/s. Elbette bu hızın daha üzerine çıkacak performansa sahip, ancak menzil kaygıları nedeniyle maksimum hız elektronik olarak sınırlandırılmış. Hızlanma ve esneklik değerleri gayet iyi. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 7.2 saniyede tamamlıyor. Yaptığım ölçümler sırasında da bu sonuca çok yakın zamanlar elde ettim.

Şehir içi kullanımlar sırasında küçük boyutları ve kolay park edilebilme yeteneği sayesinde son derece rahat ettim. Evim otoyol kullanımını da gerektirdiği için bu aracı yüksek hızlarda da kullanmam gerekti. Bu hızlara çıktığımda rüzgarlardan beklediğimden biraz fazla etkilendiğini gördüm. Ancak şehir kullanımı odaklı bir konsepte sahip olduğu için bu konu benim için çok önemli bir sorun olmadı. Yine de; İstanbul’un bir ucunda yaşıyor ve diğer ucunda yaşıyorsanız bu araç size göre olmayabilir. Çünkü her an şarjı bitebilir korkusu yaşarsınız. Fakat yaptığınız günlük yol 40 km ile sınırlı kalıyorsa tek şarjla hayatınızı 3 gün rahatlıkla sürdürebilirsiniz. Elbette şarj istasyonlarının Türkiye’de henüz gelişmemiş olduğunu da unutmamanız gerekiyor.

AVM’lerde bulunan şarj noktaları genelde ya çalışmıyor ya da önüne otomobil park etmiş oluyor. Farklı sistemleri ait oldukları için üyelik gerektirenler de var. i3 test parkında kaldığı süre boyunca şarj sorununu firmanın kendi merkezinden çözdük. Bu arada 100 km için yaklaşık 13 kWh elektrik tüketen i3, günümüz elektrik fiyatlarıyla 100 km’de 5 TL tüketim yapıyor geliyor. Ne dersiniz, benzinin litresinin 5 TL olduğu günümüzde şahane bir rakam, değil mi?

Gelecek geldi… BMW i3 elektrikli otomobiller arasında tasarımı ve kullanım rahatlığıyla ön plana çıkan bir araç.

170 HP, 129.680 TL

Abartıdan uzak ve kolay kullanımın ön planda olduğu yaşam alanı başarılı.

Vites seçimleri bir sorun

yaşanmadan yapılıyor.

Takip etmek son derece kolay.

Şarj aparatları derli toplu duruyor.

B sütunu yok, kapılar geniş açılıyor.

Bakışlar açısından da beğendiğim araçlardan biri oldu. Hem sevimli hem de enerjik bakıyor.

Ekran grafikleri göz yormadan

takip ediliyor. Renkler iyi.

Bagaj hacmini yeterli buldum.

Ön tarafta rahatlık ön planda.

Arka tarafta da rahat bir kullanım alanı var.

Şarj istasyonu bulma açısından sıkıntı yaşanması kaçınılmaz bir son.

Malzeme kalitesi yüksek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.