Tembeller için yaz lastiği

Geçtiğimiz hafta, lastik üreticisi Michelin, kış sertifikası da alan yaz lastiği CrossClimate modelini tanıttı. Yeni model, ani iklim değişikliklerinin yaşandığı durumlarda güvenliği artıracak ve kış lastiği takmakla uğraşmak istemeyen “tembel sürücü”lere

Auto Show - - LASTİK -

Avrupa’da yapılan araştırmalar, sürücülerin yüzde 65’nin kış mevsiminde de yaz lastiklerini kullanmaya devam ettiklerini, yani bir anlamda kış lastiği takma derdiyle uğraşmak istemediklerini ortaya koyuyor. Tabi bu sürücülerin bir bölümü, daha ılıman iklimli Akdeniz kuşağında yaşayan kullanıcılar da olabilir. Ancak yine de yaz lastikleriyle, ani iklim değişikliklerinde, güvenlik konusunda bir eksiklik yaşanıyordu. En azından şimdiye kadar. CrossClimate işte bu güvenlik açığını ortadan kaldırmayı yani her iklim şartında, her sıcaklıkta optimum tutunma ve frenlemeyi sunmayı amaçlıyor.

Bugüne kadar Avrupa pazarında sunduğu herhangi bir dört mevsim lastiği bulunmayan Michelin, 36 aylık ar-ge çalışması sonucunda geliştirdiği yaz lastiği CrossClimate’ı Mayıs ayında pazara sunmaya hazırlanıyor. Michelin’in iddiasına göre CrossClimate, bir yaz lastiği ile bir kış lastiğinin en üstün özelliklerini tek bir lastikte birleştirmeyi başarabilmiş. Aynı zamanda bu yeni model, kış lastiği sertifikası da almış yani kış lastiği kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde trafik kurallarına uyum sağlayabiliyor. Michelin mühendisleri bunu, lastiğin iki farklı bölgesinde, iki farklı hamur karışımı kullanarak başardıklarını açık- lıyor. Ayrıca V formlu geniş kanallı yenilikçi bir sırt tasarımı da lastiğin bu çok yönlü kullanımı

sunmasına yardımcı olmuş.

Her sıcaklıkta esnek yapı

Michelin, yeni lastiğinin bileşenlerini ve bunların sundukları faydaları şu şekilde açıklıyor; “oldukça esnek dış lastik çeperi sayesinde kuru, ıslak, karlı zemin fark etmeksizin, koşullar ne olursa olsun, zemindeki en ufak pürüze bile tutunan CrossClimate, yüksek bir yol tutuş kabiliyetine sahip. Lastik karışımına eklenen yeni nesil silikon ile ısı oluşumu azaltılan CrossClimate, yakıt verimliliğini de artırıyor.” V tipi diş deseni ve 3D birbirine kenetlenen kanal teknolojisi ile hem yanlamasına, hem de boylamasına açılar sayesinde, karlı hava-

larda yol tutuş güçlendirilmiş. Kendinden kilitlenen, değişken kalınlığa ve karmaşık bir geometriye sahip 3D kanallar ise çekiş gücünü artırmış. Kendiliğinden kilitlenen kanallar, fren ve hızlanma sırasında ortaya çıkan kuvvet karşısında lastiğin dengesinin artmasını sağlıyormuş.

Karda iyi performans

Lastiğin omuz bölgesindeki EverGrip teknolojisi ise, karlı havalarda mükemmel bir performans sergilenmesini, kuru zeminde ise sürüş duyarlılığını artırarak lastik ömrünün uzamasına neden olmuş. CrossClimate’ın eğri kenarlı diş blokları kuru zeminde aracın performansını artırırken, sahip olduğu karmaşık geometrisiyle karlı zeminde de mükemmel bir frenleme ve çekiş gücü sunuyor.

Bunlar tabii ki üreticinin iddiaları. Özel hazırlanmış bir test parkurunda yaptığımız kısa test sürüşü sırasında CrossClimate lastiğini, Alpin 5 kış lastiğiyle karşılaştırdık. Kuru zeminde frenlemede ve ıslak zeminde viraj içinde yol tutuşta kış lastiğine göre daha avantajlı bir tutum sergileyen CrossClimate, karla kaplanmış bir rampadan kalkışta da kış lastiği kadar başarılı bir kalkış yaparak beni ikna etmeyi başardı. Ancak tabii ki daha sonra yapılacak kapsamlı ve karşılaştırmalı testlerin sonuçları bize CrossClimate’in gerçek yeteneklerini gösterecektir.

CrossClimate ilk etapta, 15 inç ile 17 inç arasındaki kompakt araçlar için, 23 farklı ebatla satışa sunulacak. Daha sonraki dönemde buna birkaç farklı ebat daha eklenecek. Michelin gelecekte, bu lastiğin SUV versiyonunu da üretmeyi planlıyor. Hemen aklımıza, CrossClimate’in, Alpin 5 ve benzeri kış lastiklerinin yerine geçip geçemeyeceği sorusu takıldı, eğer en iyi kış lastiğinin özelliklerini bünyesinde barındırıyorsa, bu neden olmasındı. Michelin yetkilileri kış ve çivili buz lastiklerini üretmeye devam edeceklerini, uzun ve ekstrem kış koşullarının hüküm sürdüğü bölgelerde, bu koşullar için özel hazırlanmış kış lastiklerinin kullanılması gerektiğini vurguladılar.

V şekilli sırt deseni ve iki farklı özel

lastik karışımı sayesinde CrossClimate her sıcaklıkta optimum tutunma sağlıyor.

Dairesel ıslak pistte, şeritten çıkma hızı, kış lastiğine göre

2 km/s daha yüksek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.