BENTLEY EXP 10 SPEED 6

Performansa İngiliz yorumu

Auto Show - - CONTENTS -

İlk yıllarında yarışlarda elde ettiği başarılardan, motorsporlarında günümüzde kazanılan başarılara kadar hız, her zaman Bentley’in DNA’sının bir parçası oldu. Bunun ilhamını yansıtan EXP 10 Speed 6, ikonik Bentley tasarımının ipuçlarını yenilikçi işçilik teknikleri ve modern teknolojiyle birleştiriyor.

EXP 10 Speed 6’nın dış tasarımı, uçak gövde ve kanatlarının aerodinamik biçimlerinden ilham alan kaslı ve atletik ifadeye sahip. İkonik Bentley matris ızgarası ve dört yuvarlak fardan, İngiliz Yarış Yeşili’nin daha koyu, zengin ve yoğun metalik bir versiyonu olan boya rengine kadar, otomobilin her tarafındaki çizgilerden klasik notalar yükseliyor. Kaslı oranların yanı sıra, kısa ön çıkıntı, uzun kaput, alçak ızgara ve arkada uzun C sütunuyla oluşan bir şeklin kullanılmasıyla atletik bir duruş elde edilmiş. En gelişmiş 3D metal baskı teknolojisi ile; ızgara örgüsü, egzozlar, kapı kolları ve yan hava girişlerinin mikro ölçekte tasarım ayrıntılarının, hassas bir doğrulukla yapılabilmesini sağlanmış. Örneğin ızgara örgüsü artık düz bir kafes örgü değil, ancak belli bir açıdan bakıldığında görülebilen çeşitli derinliklere ve karmaşık bir üç boyutlu geometriye sahip.

Performansa en fazla odaklanan lüks kabin

İç mekanın ana tasarım unsuru, tüm kabinin etrafında dolaşan, konsoldan ve iki simetrik kanattan geçip kapılara aktıktan sonra yeniden konsoldaki kol dayanağına geri dönen kesintisiz çizgi. İnce orta konsolun iki yanında, şık kapitone döşemeli spor koltuklar yerleştirilmiş. Sürücüye, kendisine doğru yönelmiş zarif kontrol düğmelerinin yanında, çok rahat kullanımlı 12 inçlik bir ekran eşlik ediyor.

Geleneksel malzeme ve çağdaş tasarım ifadeleri kullanılmaya devam edilirken, EXP 10 Speed 6’nın kapılarında, masif, boyuna damarlı kiraz ağacı kullanılmış. Frezeyle şekillendirilen baklava desenlerinin her birinin ortasına bir bakır parça yerleştirilmiş. Orta konsoldaki alüminyum çerçeve içinde yer alan ekrandan dijital bilgiler verilirken, kontroller dokunmatik olarak yapı-

lıyor. Araç çalışmazken düz pozisyonda duran göstergeler, araç çalıştırıldığında sürücünün görüş açısına göre yeniden konuşlanıyor. Otomobil, alüminyum, bakır ve kiraz ağacı kaplamalı vites kolunun üzerindeki “B” düğmesine basarak çalıştırılıyor.

İç mekanın arka kısmı, özel tasarlanmış dört parçalı bagaj setini alacak şekilde iki bölüme ayrılmış. İç mekanın tamamında olduğu gibi arka kısım da Bentley’in ustalarının el işçiliğiyle en kaliteli Paltrona Frau derisiyle döşenmiş.

Tasarımında uçak gövde ve kanatlarının aerodinamik yapılarından esinlenilmiş.

Tipik Bentley lüksünü yansıtan iç mekanda dijital ve analog göstergelerin birlikte kullanılması geçmişi günümüze bağlıyor.

Elips formlu stoplar ve egzoz çıkışları çok uyumlu görünüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.