OPEL ONSTAR

Otomobillere uzaktan erişimi de kapsayan OnStar teknolojisini Avrupa’da kullanıma sunan Opel, rakip markalara karşı fark yaratmak istiyor. OnStar acil durum çağrısı yapabiliyor, otomobil içerisinde geniş bant internet yayını sunabiliyor ve çalınan aracı h

Auto Show - - EDITÖR - Okan ALTAN

Otomobile uzaktan kumanda

Mavi tuşuna basılmış olduğu müddetçe OnStar, otomobilin bir yere çarpması sonucunda acil durum çağrı merkezine otomatik mesaj gönderen bir sistem. Bu sistem bu yıl itibariyle Avrupa’da Opel markası ile de sunulacak. Amerika, Kanada, Çin ve Meksika’da OnStar teknolojisinden faydalananların sayısı 7 milyon. Bu teknoloji sayesinde dünya genelinde 5 bine yakın ciddi yaralanmalı kazalara müdahale edildi.

Motor teknolojileri ile araç güvenlik ve inovasyonunda atılım yapan Opel, OnStar yeniliği ile, Avrupa pazarındaki rakiplerine karşı önemli bir farklılık ortaya çıkarıyor… Bir araç, kazaya karıştığında sürücü ya da yolcu veya oradan geçmekte olan biri 112 numaralı telefondan acil durum merkezini arayarak kazayı rapor eder ve çarpışan araçların yerini bildirir. Uzak bir bölgedeki ciddi bir çarpışma sonrasında ise çarpışma bildirilene kadar değerli zamanlar kaybedilebilir. Ayrıca görgü tanıkları veya yolcular çarpışan aracın yerini tam olarak bildirmede zorluk yaşayabilirler. OnStar GPS konumlama cihazından gelen bilgileri baz alarak aracın konumunu standartlaştırıyor. Avrupa formatında otomatik mesaj göndererek bu sorunun üstesinden gelebiliyor. Mesaj, uyarı için uygun tepki kararının verileceği itfaiye, polis veya ambulans çağrı merkezine gidiyor. Bu gibi acil durumlarda zaman çok değerli olduğundan, bu işlem zamandan tasarruf sağlıyor.

Sistem yılın 365 günü yardım sunabiliyor. Her zaman bir danışmanla irtibata geçilebilir. Ayrıca hava yastıklarının açılması durumunda Opel OnStar otomatik olarak etkinleştirilebiliyor. İçerisindeki bilgiler ve otomobile erişim de güvence altında. Opel OnStar akıllı telefon uygulaması üzerinden lastik basıncı veya yağ ömrü gibi araç verilerine erişim sağlanabilir. Kilitleme/ kilit açma da uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Ayrıca otomobilin çalınması durumunda ise OnStar çalınan aracın yer tespiti için polise bilgi verebiliyor. Araç Teşhisleri işlevselliği de oldukça uygun: Opel OnStar, en önemli araç verileri ve bilgileri ile aylık bir rapor gönderebiliyor ve dahası herhangi bir zamanda bir düğmeye basılarak arıza kontrolü isteği yapılabiliyor.

Araç içini sınırsız GigaByte’lı Hot-Spot’a çevirmek, herkesin hoşuna gidecek.

OnStar çağrı merkezleri, her ülkeye kendi dilinde hizmet verecek.

Opel OnStar ile arıza teşhisi bile uzaktan yapılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.