KOMPAKT SPORCULAR

Auto Show - - EDITÖR - JAN HORN VE MIRKO MENKE

Kalp çarpıntısı garanti

GTI’ın frenleri daha iyi dozlanıyor ve kısa duruş mesafeleri sağlıyor.

ve daha sakin bir karaktere sahip. Ne yazık ki bu karakter duygulara hitap etmekte ST’nin gerisinde kalıyor. Bir düğmeye basıldığında süspansiyon yumuşuyor, direksiyon parmakla bile kontrol edilebiliyor, motor sakinleşip sessizleşiyor. Aynı anda gücünü daha esnek bir şekilde üretiyor ve rakibinden neredeyse 1 lt daha az yakıt tüketiyor.

Bu nazik özelliklerini GTI, pistte de tekrarlıyor. Turlarını atarken virajlarda her zaman çok güvenli ve dengeli kalıyor. Her viraj öncesinde hem dengeli hem de iyi dozlanabilen frenler sunarken, viraj içi hızlanmalarda inanılmaz bir ivme ve güç aktarım yeteneği sergiliyor. Vites değişimleri çok hassas ve belirgin hareketlerle yapılıyor. Vites oranları ise TSI’ın turbo motor karakterine çok uygun seçilmiş. Sonuç olarak GTI çok hızlı olmayı, fazla şov yapmadan başarıyor.

ST ise kendisini bambaşka bir şekilde ifade ediyor: Daha da hızlı, çok daha dizginsiz ve heyecan verici. Durum böyle olunca ST, tur başına Golf’e 0.7 sn fark atıyor. Bu sırada sürücü sadece pist galibiyetinin keyfini çıkarmakla kalmıyor, araçtan çok daha fazla keyif alıyor. Ağırlık transferlerinde arkasını hafifçe savuran ST’nin direkt direksiyonu, virajlarda her zaman en doğru çizgiyi bulmanızı ve gerektiğinde etkili kontralar verebilmenizi sağlıyor. Kısaca bu otomobil çok

daha canlı. ST’nin GTI’a daha fazla fark atamamasının nedenleri ise biraz daha zayıf kalan frenleri ve patinaja düşen tekerlekleri. Bu durum VW için büyük bir şans. Çünkü biraz daha fazlasıyla ST, GTI’ı tahtında edebilecek bir potansiyele sahip olabilirdi. Yeni Ford Focus ST her şeyi doğru yapmayı başaramıyor. Yarış pistinde 0.7 sn daha hızlı olsa da değerlendirmede 11 puan geride kaldı. Peki ama bu, Focus’u kötü bir otomobil mi yapar? Kesinlikle hayır. Hatta tam tersine ST, pistteki dizginlenmemiş karakteriyle kalplerimizin galibi oldu. Golf ise hala “bay mükemmel” ve buna GTI hali de dahil.

Kalın direksiyon, kemikli vitesler ve çok yüksek kalitesiyle GTI Performance korkutucu bir mükemmellik sergiliyor.

Bu kokpiti seviyoruz: Ford, sonunda Focus modellerini düğme karmaşasından kurtardı.

VW Golf GTI

Test aracındaki 19 inçlik 235 mm tabanlı heybetli lastikler çok yakışmış. Exclusive paketinde kaliteli Windsor deri ile kaplı olan Recaro koltukların yan destekleri

harika.

Pötikare kumaş kaplı koltuklar ilk GTI’dan (1976) beri devam eden bir gelenek. Sportiflikle konfor arasında iyi bir denge kuran ayarlı DCC süspansiyon iyi bir yatırım olacaktır.

Bu ikilinin çoğunlukla stoplarını görebileceksiniz: Ford Focus ST 250 HP, VW Golf GTI ise 230 HP güce sahip.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.