KARL-THOMAS NEUMANN

Motoru Carrera S’ten, süspansiyonu GT3’ten, sürüş keyfi ise başka bir boyuttan: GT4 ile Porsche, bugüne kadarki en iyi Cayman’i yarattı. Hatta 911’den bile daha iyi bir Cayman.

Auto Show - - EDITÖR -

Opel çağrısı

Nasıl yani? Bu bir Cayman mı? Biraz önce yarış pistinden kaçmış gibi duruyor. Tanımayanlar tarafından “ev kadını Porsche’si” olarak anılan kuzeni Boxster ile uzaktan yakından ilgisi yok. Porsche’nin bu en küçük modeli, GT4’e dönüşürken safkan bir sporcu haline gelmiş. Hatta ağabeyi 911 Carrera’dan bile müşteri çalabilecek yeteneklere sahip.

Sporculuk iddiasının hakkını verebilmek için mühendisler, GT4’ü aerodinamik olarak mükemmelleştirmişler. Optimize edilmiş hava girişlerine sahip yeni burnu, yanlardaki hava emme kanalları ve karbon-fiber ile güçlendirilmiş sabit arka kanadıyla GT4, dururken bile çok hızlı görünüyor. Bu değişiklikler aracın orantılarını da daha çekici hale getirmiş: 34 mm uzayarak 4.44 m’ye ulaşmış, süspansiyonu 30 mm alçaltılmış, yüksekliği ise 18 mm azalarak 1.27 m’ye düşürülmüş.

Kullanılan teknolojiler ise 911 raflarından alınmış. 3.8 lt 385 HP’lik atmosferik motor Carrera S’ten, ayarlı süspansiyon ve devasa fren sistemi ise GT3’ten alınmış. Aktif amortisörler, dinamik şanzıman kulakları ve kontrol elektroniği ise elden geçirilerek yarış ayarları uygulanmış.

Autodromo Internacional do Algarve Pisti’nde Cayman GT4’ün 911’in karşısında neler yapabileceğini görmek istedik ve daha ilk virajda GT4’ün sportiflik konusunda ne kadar “ciddi” olduğunu anladık. İlk çalıştırmadan itibaren boxer motor kulak zarlarınıza baskı yapmaya başlıyor, 4000 d/d’de açılan kapaklarla birlikte inanılmaz bir itme gücü yaratıyor ve bu sırada motor sesleri kulaklarınızı tırmalamaya başlıyor. Harika!

Artan ses şiddetiyle birlikte ateşiniz de yükselmeye başlıyor. Manuel şanzımanla kombine edilen motor 4000 d/d’den itibaren canlanmaya başlıyor ve bu durum 8000 d/d’ye kadar devam ediyor. İkisinin arasında ise, 4.4 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ve 295 km/s maksimum hız sağlayan cehennemi bir güç açığa çıkıyor. Ancak her şey bu kadarla sınırlı değil: Sağ ayağınızın her hareketine anında tepki veriyor ve inanılmaz bir canlılıkla devirleniyor.

Henüz üçüncü viraja ulaştığımızda, motorsporları imzasının etkisini belirgin bir şekilde hissetmeye başlıyoruz: Sert, güçlü ve çok hızlı! GT4 ile her viraj eğlenceli bir maceraya dönüşüyor. İç dekorasyon ve diğer hazırlıklar da bunu sonuna kadar destekliyor. Örneğin vücudu mükemmel şekilde saran ve en küçük bir kaydırma yapmayan spor koltuklar 918 Spyder’dan alınmış. ESP ve çekiş kontrolü devre dışı bırakılabiliyor ama diğer araçlardaki gibi sportif rolü yapan ara modlar bulunmuyor. Sizin yapmanız gereken tek şey ise konsantre olarak duyularınızı keskinleştirmek. Devasa seramik fren diskleri (önde 41 cm, arkada 39 cm çaplı) virajlarda çok geç fren yapmanıza izin veriyor, aşırı hassas direksiyon rüyanızda bile göremeyeceğiniz bir ideal çizgi takip yeteneği kazandırıyor, 295/30 ZR 20 ebatlı arka lastikler ise viraj içi hızlanmalarda asfal-

ta neredeyse yapışıyor.

İyice abartsanız bile GT4’ü huzursuz edemiyorsunuz: Araç inanması zor bir yol tutuş ve kontrol edilebilirlik sunuyor. Bunu mümkün kılan şeylerse mekanik arka diferansiyel kilidi ve seri kullanımlarda sertleşerek gaz verildiğinde güç aktarım sisteminde istenmeyen sarsıntıları engelleyen dinamik şanzıman kulakları.

Ancak her yerde olduğu gibi burada da aşırı güven zararlı olabilir: Limitleri aşırı zorlamamak gerekiyor. Limitler bir kez aşıldığında kendinizi, bekleyeceğinizden çok daha hızlı ve yanlamış olarak bulabilirsiniz ve bu durumlarda en hızlı direksiyon kontraları bile işinize yaramayacaktır.

Bu rüyaya sahip olabilmek için küçük bir piyango kazanmanın veya zengin bir aileye mensup olmanın zararı olmaz: Almanya başlangıç fiyatı 85 bin 800 Euro, yani 340 HP’lik Cayman GTS’ten 12 bin Euro daha yüksek, 350 HP’lik 911 Carrera’dan ise sadece 5 bin Euro düşük bir fiyat etiketi var. Birçok ekstra donanıma sahip olan test aracımızın fiyatı ise 106 bin Euro’nun üzerinde! Peki ama bir Cayman bu kadar eder mi? Kesinlikle evet! Çünkü GT4, bir yol sporcusuyla yarış otomobilini bir arada sunuyor. Ayrıca sürüş keyfi değeri parayla ölçülemeyen bir duygudur.

Porsche 911 Carrera

GT4 standart kardeşinden daha uzun ve alçak. Ayrıca aks mesafesi de 1 cm daha fazla.

918 Spyder’dan alınan koltuklar

en küçük bir kaydırma bile yapmıyor ama pahalı bir opsiyon.

Tipik Porsche kokpiti, ele iyi oturan direksiyon, 918 Spyder’dan alınan koltuklar... GT4 sadece manuel şanzımanlı.

İvme kuvvetleri devir sayacının sağ tarafındaki göstergeden takip edilebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.