MERCEDES CLA S. BREAK

Mercedes güçlü yapısı, dinamik, estetik ve kullanışlı tasarımıyla öne çıkan CLA Shooting Brake modelini Frankfurt’ta düzenlenen uluslararası basın toplantısında tanıttı.

Auto Show - - EDITÖR -

Hırs ve masumiyet birarada

Sportif detaylar ve dinamik tasarımın birleşiminden doğan CLA, ilk etapta 4 kapılı bir coupe olarak piyasaya sunulmuştu ve bu haliyle çok da ses getirmişti. Tasarım olarak CLA’nın geliştirilmiş ve yeniden yorumlanmış hali olan CLA Shooting Brake ise, genel olarak daha alçaltılmış yüksekliği, coupe tarzı tavan çizgisi ve başarıyla şekillendirilmiş bagaj alanıyla hemen öne çıkıyor. İncelikle tasarlanmış yeni tavan, bu 4 kapılı coupe aracın iç mekanında özellikle de arka kısımda daha fazla baş mesafesi sağlıyor. CLA Shooting Brake 2 dizel ve 3 benzinli olmak üzere 5 farklı motor seçeneğine sahip. Ayrıca 4MATIC 4 çeker aktarım sistemi ile de isteğe bağlı olarak donatılabilecek.

2 yıl önce Mercedes-Benz tasarımcılarının geliştirdikleri CLS Shooting Brake, daha önce görülmemiş bir sportif tasarıma sahipti. Şimdi bu aracın tasarımcıları, daha küçük bir versiyon olan CLA Shooting Brake'i de müşterilerin beğenisine sundular. Çerçevesiz camları, aşağı doğru eğimli tavanı ve bu tavan sayesinde daha ufak arka camlara sahip olması ile bir coupe'yi andıran bu 5 kapılı araç, coupe versiyonuna göre daha fazla baş mesafesi sunuyor.

Shooting Brake, arka tasarımı ve yeni bileşenleri ile “eğlenceli” bir aile aracına dönüşmüş diyebiliriz. Yenilenen tavan tasarımı ile arka koltuklardaki baş mesafesini 4 cm yükselten Mercedes, ayrıca maksimum 1354 litrelik bagaj hacmi ile oldukça geniş bir alan sunuyor. Arka kol-

tuklar “kargo” pozisyonuna alındığında 595 litrelik bagaj hacminin yanı sıra 5 kişilik bir otomobil olma özelliğini de sürdürüyor.

Motor olarak 5 farklı seçenek ile sunulan CLA Shooting Brake'in bu motorlarından 2'si dizel, 3 tanesi de benzinli. Bütün motorların ortak özellikleri ise; etkileyici performans, sessiz çalışma prensibi ve düşük emisyon verileri. Ülkemize sipariş üzerine gelecek olan modelin motor seçenekleri ise; 4MATIC 4 çeker sistemi ise benzinli motorlarda CLA 250 4MATIC ve CLA250 Sport 4MATIC olacak. CLA250 Sport 4MATIC, sportif dış detaylar, daha sportif motor ve şanzıman ayarlarına (gaz pedalı tepkisi ve motor sesi) sahip. Dizel versiyonlar ise CLA 200 CDI 4MATIC ve CLA 220 CDI 4MATIC olarak karşımıza çıkacak.

Keskin hatlar ile etkileyici tasarım

Bu araca önden baktığımızda tipik CLA görüntüsü ile karşılaşıyoruz. Mercedes Coupe'lerini andıran ön kaputu ve Mercedes yıldızının yer aldığı elmas görünümlü ön radyatör ızgarası ile oldukça karakteristik bir tasarıma sahip. Aydınlatma modülünde yer alan LED sistemi sayesinde ise aracın “kaş”ları varmış gibi duruyor.

Arka tasarımda ise yenilenmiş bir stille karşılaşıyoruz. Bu aslında CLA’ya göre daha kaslı, daha hisli ve daha keskin bir tarz. Büyük parçalı tavan, arka cama ve bagaj kapağına kazandırdığı eğim sayesinde daha özgün bir tasarıma sahip olmuş. Aracın D sütunlarındaki eğim ise arka profilde daha kaslı ve atletik bir görünüm oluşmasına imkan tanımış.

Dış mekandaki sportif tasarım aracın iç mekanında da devam ediyor. İç mekan, yüksek kalitesi ile sürücüsünü özel hissettiriyor. Ayrıca donanımına göre farklı malzeme ve renk kombinasyonları da yapılabiliyor. İki farklı yuvarlak içerisine alınmış göstergeler, rahat okunabilir bir yapıya sahip. Göstergelerin alt rengi gri iken, yazılar kırmızı gri karışımı, kadranlar ise kırmızı renkte tercih edilmiş. Mercedes'in yeni modellerinde gördüğümüz, sportif tasarımlı 3 kollu direksiyon CLA Shooting Brake'de de yerini almış. Farklı donanımlara göre, multifonksiyonel, kırmızı dikişli altı kesik direksiyon da opsiyon listesinde yer alıyor. İç mekanda ise, önceki kompakt modellerden bilindik, 7 inç'lik multimedya ekranı bulunuyor.

Sportif CLA

Donanım konusunda ise CLA Shooting Break, AMG ve Urban Line olmak üzere iki farklı versiyona sahip. AMG Line daha dinamik bir dış tasarımla farklılaşıyor. 5 kollu hafif AMG jantlar ve kromlu, çift çı-

kışlı egzoz bu sportif farkı ortaya koyuyor. İç mekanda ise el yapımı spor koltuklar ve multifonksiyonel spor direksiyon bu farklı tarzı sürdürüyor. Süspansiyonlar ise daha alçaltılarak daha eğlenceli bir sürüş sunulmuş.

Urban Line ise daha karakteristik detaylara sahip. Piano black detaylar, elmas ön ızgara, 18 inç jantlar ve krom çerçeveli egzoz çıkışlarına sahip. Panoramik cam tavan ise uzun aracın içerisine bir hayli ferahlık katıyor. Rüzgar deflektörleri sayesinde, hızlı sürüşlerde tavan açıldığında dahi iç mekana fazla rüzgar sesi almıyor.

Sürüş izlenimi

Mercedes CLA Shooting Brake ile ilk karşılaşmamız AMG versiyonu ile oldu. Direksiyonuna geçtiğim anda karşılaştığım sade ve elit iç mekanı, onun sessizce uyuyan bir canavar olduğunu bana unutturamadı. Start aldığım anda egzoz sesi bana ilk sinyallerini vermişti. Yaklaşık iki buçuk saatlik bir sürüş rotamız vardı ve bunun bir kısmı orman yolları, köy yolları ve otobanda gerçekleşti. Sırt çantalı bir model olmasına rağmen yol tutuşu, viraj kabiliyeti ve seri karakteri ile beklentileri fazlasıyla karşılıyor.

Doyumsuz bir keyif yaşatan AMG versiyonu sportif yapısına rağmen iki buçuk saatin sonunda, bana herhangi bir yorgunluk belirtisi yaşatmadı. Aynı zamanda CLA 200 CDI ve CLA 250 SPORT 4MATIC modelleri de, kullandığım farklı rotalarda keyifli bir yolculuk yaşamamı sağladı. Sportif bir yapısı ve tasarımı olan Mercedes CLA Shooting Brake, iç mekana geçince yerini lüks ve elit bir ortama bırakıyor. İç mekanda kullanılan malzemeler tamamıyla sürücünün kolay kullanımına hizmet etmek üzere tasarlanmış. Köy yollarında ve şehir içinde, insanların meraklı gözlerini üzerimizde hissetmemiz, bu modelin başarısını ortaya koyuyor. Motor performansları tüm modellerde oldukça başarılıydı ve test sürüşünde benden iyi not almayı başardı.

Tavan çizgisi ve alçaltılmış yüksekliği

ile sportif bir görünüm kazanmış.

Yeni direksiyon tasarımı başarılı olmuş.

Çerçevesiz kapılar sayesinde coupe tarzı ortaya konulmuş.

Aşağıya doğru alçaltılmış tavan ve küçük cam ile

yeterli baş mesafesi sunuyor.

Hızlı yaşamayı seven aileler için iyi bir alternatif.

Orantılar mükemmel. Arkadan bakınca omuz çantası olmasına rağmen tüm dinamikler düşünülmüş.

Elmas görünümlü ızgara çok yakışmış.

Tüm motorlar yeterli performansı sağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.