JEAN-PIERRE JEUSETTE

Geleceğe yönelik teknoloji konseptleri geliştiren lastik üreticilerinden Goodyear, Cenevre Otomobil Fuarı’nda geleceğin mobilite ihtiyaçlarına odaklanan iki konsept lastiğini sergiledi. Ayrıca AA etiketli EfficientGrip Performance lastiklerini de tanıtan

Auto Show - - EDITÖR - Yener GÜLÜNAY

Akıllı lastiklere hazır olun

Son derece ilginç fikirleri gerçeğe dönüştürmekle görevli Goodyear Lüksemburg İnovasyon Merkezi Genel Müdürü Jean-Pierre Jeusette, lastiklerin geliştirilme süreçlerini ve tüm merak edilenleri Auto SHOW’la yaptığı özel röportajda açıkladı. Yener Gülünay sordu, Jeusette samimiyetle yanıtladı.

Auto SHOW: Lastik etiketleme standardında en yüksek değer olan AA etiketine sahip yeni EfficientGrip Performance nasıl bir hazırlık sürecinden geçti?

Jean Pierre Jeusette:

Goodyear olarak lastik etiketleme alanında bir numara olmayı hedefledik. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar sonrasında AA etiketine sahip bir konsept lastik ürettik. Bu seri üretim değildi. Hem ıslak zemin frenlemede, hem de yuvarlanma direncinde en iyi değerlere sahip bir konsept lastikti.

Yüksek performans yaz lastiği segmentinde ise Goodyear Efficientgrip ailesinde, o zamanki en üst düzeydeki lastik etiketi BA’ya sahip olan lastiği piyasaya sunduk.

Neden o zaman AA etiketli bir lastik piyasaya çıkmadı?

1 Temmuz 2012 tarihinde lastik etiketleme uygulamasına geçildi ve o anki en yüksek etiket değerine sahip lastiği piyasaya sunmak durumundaydık. Çalışmalarımız hem teknoloji alanında olsun, hem inovasyon alanında olsun orada durmadı. Ve bugünlere kadar geldi. Bugün ise AA etiketine sahip EfficientGrip ailesine ait, 8 farklı ebatta lastiği piyasaya sunduk.

AA sınıfı seviyesinde bir lastik üretebilmek için, yani Islak zeminde frenleme ve yuvarlanma direncini iyileştirmek adına, yol tutuşundan veya fren performansından taviz veriliyor mu?

Hayır, herhangi bir tavizde bulunmuyoruz. Biz 2012’de ilk AA konsept lastiği çıkardığımızda neden seri üretime geçmedik? İşte bu sebeplerden. O zaman ki teknolojimiz ve bilgimiz AA etiketli lastik üretirken, diğer önemli performans kriterlerinden ödün vermemize yol açabilecekti. Dolayısıyla biz o yolu tercih etmedik.

Hem kuru zemin frenleme, virajda yol tutuş, hem suda kızaklama gibi tüm özelliklere bakarak dengeli bir performans hedefliyoruz. Yeni AA etiketli EfficientGrip Performance lastiği diğer kriterlerde de gayet başarılı.

Bu lastiğin bir özelliği çok iyi deseydiniz, hangi özelliğini söylerdiniz?

Bunu söylemek çok güç. Farklı performans kriterlerini iyileştirmek üzere çalışmalarımızı yapıyoruz. Fakat mutlaka seçmem gerekiyorsa, güvenlik parametrelerinden ıslak zemin frenleme ve kuru zemin frenlemeyi söyleyebilirim. Tekrar altını çizmek isterim ki, diğer performans kriterleri de çok iyi. Ama bu iki özellik diğerlerine göre bir nebze daha ilerde. Zaten otomobil dergilerinin yaptığı lastik testleri de bunu destekliyor. Kazanan son 3 yıldır Goodyear lastikleri oluyor. Hem etiket değerleri itibariyle, hem de diğer testlerin sonuçlarına göre…

Yeni konseptiniz olan, elektrik üreten lastik BH-O3 seri üretime ne zaman geçebilir? Her otomobilde kullanılabilecek mi, yoksa sadece

elektrikli otomobillere mi uygun?

Şu anda BH-O3 bir konsept lastik olarak geliştirildi. AA etiketli lastik de 2,5 yıl önce konsept olarak üretilmişti. Şimdi seri üretime geçti. Bu lastikte kullanılan teknolojinin tamamı değil ama bir kısmı belki başka bir lastiğin yapımını tetikleyebilir. BH-O3 elektrikli otomobiller için daha uygun gözüküyorsa da, tüm otomobillerde kullanılabileceğini düşünüyoruz. Lastik ısı yoluyla elektrik üretiyor ve araca aktarıyor. Bu teknolojinin tüm araçlarda kullanılabileceğini düşünüyoruz.

Akıllı lastik Triple Tube konseptinin fikri nasıl ve nereden çıktı?

Bir lastik nasıl yol koşullarına daha hızlı ve kolay bir şekilde adapte olup, hem güvenlik, hem konfor, hem de sportiflik konusunda araca ve sürücüye daha kolay cevap verebilir? Bunun cevabını aradık. Örneğin virajlı yollarda giderken sportif ya da otoyolda giderken daha konforlu, yağmurda ise yola uyum sağlayıp daha güvenli olabilen bir lastik. 3 bölümden oluşan hava odacıkları yardımıyla yol tutuşu iyileştirmek mümkün.

Bu konsept lastik hangi zeminde gittiğini lastik nasıl anlayacak? Ve hava odacıklarındaki basınç değişimlerinin nasıl olması planlanıyor?

Bunların hepsi fikir aşamasında. Aracın yol bilgisayarındaki konumu ve hava durumuyla ilgili veriler değerlendirilecek. Bu arada kamerayla yol izlenip yoldaki nemi hissederek, araç ile lastikteki sensörlerin bağlantısı aracılığıyla, 3 farklı hava odacığı arasında basınç değişimlerinin sağlanması düşünülüyor. Henüz test amaçlı üretim yapmadık ama, prototip olarak Lexus’un bir konsept aracında sergilendi.

Elektrikli otomobiller için özel lastik geliştiriyor musunuz?

Bu tip talepler geliyor. Birkaç yıl önce Renault Fluence için üretmiştik. Geleneksel bir lastikten çok da farklı değil ama daha dar ve daha yüksek. Diğer firmalardan da benzer talepler geliyor ve bu şekilde lastikler üretiliyor.

Goodyear mühendisleri ve bilim adamları gelecekte karşılaşılması muhtemel toplumsal ve çevresel zorlukları bertaraf edebilmek için, sürekli daha yenilikçi yaklaşımlara sahip olmaya ve teknolojik çözümler üretmeye çalışıyor.

Goodyear Lüksemburg İnovasyon Merkezi Genel Müdürü Jean-Pierre Jeusette.

AA lastik etiket değerlerine sahip yeni Goodyear EfficientGrip Performance, hem yakıt verimliliğinde hem de ıslak zemin yol tutuşunda “A” sınıfı bir performans sunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.