AUTOMOTIVE INSIDER

Auto Show - - EDITÖR - JAN HORN

Skoda’dan büyük SUV

Bagaja entegre kamping masası, iç mekana bolca ışık girmesini sağlayan devasa bir cam tavan ve şaşırtıcı bir sessizlikle çalışan güçlü bir dizel motor... Honda CR-V, 1996 yılında piyasaya çıktığında bile “diğerlerinden farklı” bir araçtı.

Peki ya şimdi? Honda’nın kompakt SUV’u artık biraz sıradanlaştı ve trafik manzarasında eskisi kadar dikkat çekmiyor. Ancak bu saptamayı kesinlikle olumsuz anlamda yapmadığımızı belirtmemiz gerekiyor. Çünkü rakiplerinin çoğu gibi CR-V de, en modern unsurları çekici bir ağırbaşlılıkla yorumluyor. Downsizing ekolü çerçevesinde hacmi iyice küçültülmüş 160 HP’lik tutumlu dizel motor, canlı bir karaktere sahip 9 ileri oranlı bir otomatik şanzımanla birlikte çalışıyor. Bunlara, kaza riskini iyice azaltan modern asistan sistemler de ekleniyor. Bunun dışında Honda, tipik SUV özelliklerine sadık kalıyor: CR-V tam bir iç mekan mucizesi, çok fazla bagaj taşıyabiliyor ve yarım tonluk yükleme kapasitesi sunuyor. Ayrıca internet bağlantısında da iddialı. Japon marka, buraya kadar olan olumlu izlenimleri başka özelliklerle de destekliyor. Alçak yan marşpiyeler binişleri çok kolaylaştırıyor, arka koltuklar hızlı ve çok basit bir işlemle katlanabiliyor, çok büyük aynalar manevralarda büyük rahatlık sağlıyor.

Sürüş özellikleri ise biraz daha iyileştirme kaldırabilir. 32 bin 500 Euro (Almanya) fiyatlı ve 350 Nm tork üreten dizel motora sahip bir SUV daha dinamik olmalıydı. Süspansiyon da daha iyi olabilir ve çok da kötü görünmeyen yollarda sürekli sarsılmamalı ve zemin dalgalarında vuruntu yapmamalıydı.

1.6i-DTEC motorun ürettiği 160 HP’lik güç 1.7 tonluk aracı canlı bir şekilde hareket ettirirken zorlanıyor. Belki de bu nedenle 9 ileri oranlı şanzıman, her zaman yanlış vitesteymiş gibi hissettiriyor. Sabit gaz verirken şanzıman, yakıt tasarrufu amaçlı olarak her zaman mümkün olan en yüksek vitesi seçmeye çalışıyor. Diğer bir dezavantaj ise, birinci vitese çok geç geçen şanzıman ve ağırkanlı çalışan start/stop sistemi: Seri kalkışları imkansızlaştırıyor.

Sonrasında ise motor, beğeni toplayan özelliklerinden birini sergiliyor: 6.5 lt/100 km’lik test ölçümü abartılı olmasa da mutlu edici bir rakam.

Honda CR-V, teknik veriler ve donanım seviyesi ile modern bir SUV. Aynı şey 1.6 lt’lik downsizing motor için de geçerli. Ancak süspansiyon biraz fazla sert ve sarsıntılı. 9 ileri otomatik şanzıman da yeterince başarılı değil.

Maksimum yükleme hacmi 1669 lt. Koltuklar basit ve hızlı bir şekilde katlanabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.