PEUGEOT 308 BLUEHDI

Kompakt HB sınıfının önemli modellerinden biri olan Peugeot 308 en önemli eksikliğini giderdi. Böylece 308 dizel motor ve yeni bir otomatik vitesle birlikte, bu sınıftaki rekabete yeniden ortak oldu.

Auto Show - - EDITÖR -

En büyük kozunu oynadı

Peugeot 308 artık kompakt HB sınıfının şüphesiz en önemli modellerinden biri oldu. Otomatik şanzıman eksikliğini daha önce, performansı herkes tarafından beğenilen 1.2 lt 130 HP benzinli motorla gideren 308, şimdiyse dizel otomatik kombinasyonunu sunmaya başladı. 1.6 lt BlueHDi dizel motorun 120 HP güç üreten versiyonu, EAT6 adı verilen gerçek bir otomatik şanzımanla satışa sunuldu. Benzinli versiyonda otomatik kombinasyonu 63 bin 990 TL’den satın alınabilirken, dizel otomatik seçeneğine ulaşmak için bu rakamın üzerine 10 bin TL daha koyarak 73 bin 990 TL ödemek gerekiyor. Bu arada dizel motorlu ama manuel bir 308 satın almak isterseniz cebinizden çıkacak bedelse 92 HP güç üreten motor seçeneğiyle 60 bin 490 TL oluyor.

Peugeot 308’in atağa kalktığı dizel otomatik kombinasyonunu kullanmak için Edremit’e gittik. Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılı’nda, o yollarda olmaksa ayrı bir keyifti.

Dizel motor ve otomatik şanzımanlı 308’in en sevdiğim özelliklerinin başında,

yeni şanzımanı geliyor. Her türlü şanzıman seçeneği üzerinde fikir geliştiren Peugeot, sonunda gerçek bir otomatik şanzıman üzerinde karar verdi. Durum böyle olunca otomotiv sektöründeki “çift kavramalı şanzıman üretecekler” beklentisi de boşa çıkmış oldu. Peki ama normal bir otomatik şanzımanın, diğer şanzımanlara göre daha fazla yakıt tüketmesinin önüne nasıl geçeceklerdi? Bu şanzımanı daha önce 1.2 lt Puretech 130 HP güç üreten benzinli motor seçeneğiyle kullanmıştım ve hayran kalmıştım. Özellikle vites değişimleri çift kavramalı şanzımanlardan daha iyiydi ve tüketim konusunda başarılı sonuçlar ortaya koymuştu. Açıkçası 120 HP güç üreten 1.6 lt BlueHDi motor seçeneğiyle nasıl bir performans sergileyeceğini az çok tahmin edebiliyordum. Fakat yaptığım sürüş sırasında bu beklentimin bile rahatlıkla önüne geçen bir karakter ortaya koydu. Özellikle 16 inç lastiklerle ortaya koyduğu tüketim sonuçları çok başarılı. Ama ben tüketim kadar görünüme de önem veriyorum diyorsanız, 18 inçlik lastikleri tercih edebilirsiniz. Bu jant farkından dolayı sadece 0.3 litre gibi bir tüketim artışı ortaya çıkıyor. 18 inç lastiklerle çok şık görünen bir tasarım için bence bu tüketim farkına değer. Bu arada yakıt tüketimi konusunda yaptığımız sürüşler sırasında, 6.0 lt/100 km’lik tüketim sonucuna imza attık. Yani şanzıman bu motor seçeneğiyle de cimri olduğunu çok rahat bir şekilde ispatladı.

308 dizel otomatik seçeneğinin en önemli özelliklerinden biri de Sport modda kullandığım zaman tamamen değişen karakteriydi. Göstergelerden bir anda alev kırmızısı bir renk fışkırırken, geliştirilen yeni bir ses sistemi ile, 4 silindirli mütevazi dizel motor, 6 silindirli benzinli bir motor gibi sesler çıkarmaya başladı. Bu durum dizel motor seçeneğine çok sıcak bakmayanların aklını başından alacak, çarpıcı bir özellik olabilir. Bu sesler eşliğinde performansı da yeterli olan, iyi bir iş ortaya çıkarılmış.

Yüksek hızlara çıkıldığında biraz gürültülü bir araç olduğunu daha önceki testlerde de görmüştüm. Bu durum bu araçta da aynen devam ediyor. Fakat dizel motorun sesinin neredeyse iç mekana hiç yansımaması sayesinde, şehir kullanımları oldukça sessiz. Bu araçla ilgili en önemli şikayetlerden birini küçük direksiyon simidi oluşturuyor. Gösterge panelini sürüş sırasında da rahatlıkla takip edebilmek için bu tarz bir tasarım yapılmış ama uzun boylu sürücülerin bu direksiyon simidiyle arası hiç de iyi değil.

İşte şimdi kompakt HB sınıfında tüm dengeler yeniden belirlenmeye başladı. 308 artık çok iddialı.

Çanakkale’de tarihin değiştiği günlerin 100. yılında böyle bir lansman herkesin hoşuna gitti.

Küçük ve kullanımı zor direksiyon simidi eleştirilerin hedefinde yer alıyor.

Bu tip dokunmatik ekranların kullanımına alıştım.

Bu otomobili kullanırken ben keyif alıyorum.

Sürüş karakteri açısından sınıfının

dengeli modellerinden.

Bu şanzıman markaya çok önemli bir başarı yaşatabilir.

Otomobili çamıştırmak için vites konsolundaki buton kullanılıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.