BMW X6 XDRIVE 30D

Auto Show - - EDITÖR - Murat Tosun

Hayalleri süslüyor

BMW X6 tasarım açısından sıra dışı bulduğum araçlardan biri. Markanın X adını verdiği ürün ailesinin en çok dikkat çeken modeli olan X6, şahane tasarım çizgileriyle tüm meraklı bakışları bir mıknatıs gibi üzerine çekmesini biliyor. Ancak bu araç, yüksek fiyatı nedeniyle sınırlı kullanıcıya ulaşabilecek modellerden biri. 455 bin TL’den başlayan fiyatıyla benim hayallerimi süsleyeceği kesin görünüyor.

Karizmatik görünüyor

Dış tasarımına baktığım zaman, yakışıklı ve karizmatik görünen bir aracı karşımda buldum. Tüm detayları sportif ve çekici görünmek üzere tasarlanmış. Önden bakıldığında güçlü bir izlenim uyandırma konusunda da tam bir usta. Ama ben onun en çok arka tasarımını sevdim. Bu bölümde genişleyen yapısı, büyük çamurlukları, spoyler görevi de yapan bagaj kapağı tasarımıyla iddialı görünüyor. Ayrıca arka tasarımda da bakışları üzerine çekecek olan çift egzoz çıkışına vurgu yapılmış olması sayesinde, güçlü olduğunu burada da haykırıyor.

Yaşam alanına geçildiğinde de katlı tasarım anlayışının burada da devam ettiğini görüyorum. Kokpitin dalgalı gibi görünen tasarımı ve üzerinde kullanılan parlayan malzemeler dinamik bir görünüme sahip olmasını sağlıyor. BMW markasına özgü tipik kumanda elemanları burada da görev yapıyor. Sürücü odaklı tasarım olması bu bölümde oturanın kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Direksiyon simidinin başarılı tasarımıysa bence X5’in en önemli özelliklerinden biri. Çünkü tam ellerim için tasarlanmış diye düşündüğüm bu direksiyon simidiyle, kusursuz çalışan bir yönlendirme sistemine de hükmediyorum. Yaşam alanı genişliği konusunda sıkıntı yaşanmayan araçta, görüş açıları konusunda özellikle ön çapraz görüş konusunda sıkıntı yaşadım. Bu durum heybetli bir cüssesi olan X6’yi şehirde kullanırken ilk etapta tedirgin olmama neden oldu. Vites konsolunun olduğu bölümün son derece büyük olması, beraberinde küçük eşyalarımı rahatlıkla yerleştirebileceğim bir yer anlamına da geliyordu. Araçla ilgili her şeyi kontrol

edebileceğim kumanda elemanının kullanımı konusunda da sıkıntı yaşamadım.

Cüssesine göre oldukça atak

Söz konusu sürüş karakteri olduğunda, tasarımının tüm agresif detaylarının boşuna olmadığını, tam da beklediğim gibi ispatladı. Fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanmasını 6.7 saniyede tamamlayan X6, yaptığım testler sırasında bunu çok rahat bir şekilde yapabileceğini birkaç saliselik farklarla ispatladı. Yine fabrika verilerine göre maksimum hızı da 230 km/s. Bu hızlara ulaşabileceği izlenimini de çok rahat bir şekilde ortaya koyuyor. Ayağımı gaz pedalının üzerine her götürdüğümde, gücün orada olduğunu bilmek iyi bir duygu. 6 silindirli 3.0 litrelik dizel ünite 4000 d/d’de 258 HP güç üretiyor. İlk etapta bu tip bir güç çok da iyi değilmiş gibi bir izlenim uyandırıyor olabilir. Çünkü 1.6 lt’lik motor seçeneklerinde bile 200 HP üzerini kullanmaya başladık. Fakat tork verisine baktığınızda, bu dizel üniteye duyduğum saygının nedenini sizler de çok iyi anlayacaksınız. 1500 d/d gibi son derece alt bir devir bandında 560 Nm tork üretiyor. Yani neredeyse rölanti devrinde gelen 560 Nm tork, çok çekici bir sürüş keyfi üretiyor. Dizel motorun kabiliyetini anlatabilmek için aracın, 2 tonun üzerinde bir ağırlıkla, bu performansı ve ataklığı

sunduğunu da bilmenizi isterim. Gücün yola yansıtılması ve bunun yanında keyifli ve güvenli sürüş konusunda da çekici. Akıllı dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olan X6 yere sağlam basıyor. Geniş ve büyük yapısına rağmen ona hükmederken küçük sınıf bir otomobil kullanıyormuş hissine kapıldığım zamanlar bile oldu.

Tork verisi çok iyi

Güç konusunda çekici ama ya tüketim? Fabrika verilerine göre 6 lt yakıt ile 100 km yapabiliyor. Benim yaptığım tüketim ölçümleri sırasında 8.8 litre/100 km civarında bir tüketime imza attı. Güç ve tüketim hesabı yaptığım zaman bunun son derece iyi bir sonuç olduğunu da söylemek isterim. Zaten bu araca 500 bin TL üzerinde fiyat ödeyerek sahip olacakların, bu tüketim rakamını son derece makul bulacağından da hiç şüphem yok.

BMW X6 yolların sıra dışı görünen araçlarından biri. Çok fazla dikkat çeken araçlara ilgi duymasam bile, onunla dolaşmaktan büyük keyif aldım. Çizgilerinin formu benim üzerimde büyüleyici bir etki bırakıyor. Yaşam alanında da bu tip çizgilerin kullanılmış olması başarılı bir sentez olmuş. Güçlü dizel motor özellikle tork verisiyle şov yaparken, ağırlığı 2 tonun üzerinde olan X6, hızlanma zamanları açısından performans otomobillerine bile kafa tutacak sonuçlara imza atıyor.

Arazi şartlarıyla da başa çıkabilecek kabiliyete sahip.

Hareketli tasarım her yerde dikkat çekiyor.

Sürüş sistemi takip edilebiliyor.

Yaşam alanı tasarımı konusunda hareketli detayların kullanılmış olması iyi bir uygulama olmuş.

Büyük göstergeleri takip etmek kolay.

Yüksek yapı nedeniyle

iniş ve binişler için

basamak kullanılmış.

Vites konsolunun olduğu bölüm dev gibi.

Sürüş pozisyonu burada

olanı iyi hissettiriyor.

Uzun boylular için tavan biraz alçak.

Oldukça büyük ve kullanışlı bir bagajı var.

Kapı içlerinde de kalite seviyesi yüksek.

Performans ve güvenliği iddialı bir şekilde birleştiriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.