Tam güvenlik felsefesi

Eyesight sürüş teknolojili Subaru Outback ve otomatik vitesli turbo dizel Forester Türkiye yollarına çıktı…

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ SUBARU OUTBACK VE FORESTER -

Yeni Outback, Sürekli Simetrik Dört Çeker sistemi, EyeSight sürüş desteği ve X-Mode teknolojisi sayesinde bugüne kadar en iyi donanımlı versiyonunu Türki- ye yollarına çıkarıyor. Subaru’nun gerçek arazi karakteri ile spor otomobil kavramını harmanlayarak yorumlayan Forester modelinde ise uzun zamandır beklenen 2.0 litrelik dizel Lineartronic otomatik şanzımanlı versiyon da satışa sunuluyor.

Crossover segmentinin öncüsü olarak bundan tam 20 yıl önce ilk kez piyasaya sunulan Outback, üstün yol tutuşu ve sürüş konforu özelliklerini SUV araçların işlevselliği ile birleştirerek büyük beğeni kazanmıştı. Subaru Outback 1995 yılından bu yana, her bir neslini geliştirirken sadık kaldığı crossover duruşunu yeni nesil Outback modelinde de koruyor. 2.0L dizel otomatik Outback, Mart ayından itibaren Avrupa ile eş zamanlı olarak Subaru bayilerinde 158.544 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Dizel otomatik Forester’da ise fiyatlar 136.322 TL’den başlıyor.

Eyesight güvenlik teknolojisi Outback’te

Aktif ve pasif güvenliği tamamlayan önleyici güvenlik sistemi Eyesight teknolojisi, araçlar, yayalar ve bisiklet kullanıcıları gibi hareketli nesneleri ya da raylar ve şeritler gibi sabit nesneleri algılamak için yalnızca stereo kamera teknolojisinin kullanıldığı ilk sistem. Yeni nesil EyeSight versiyonu, önleyici güvenlik ve sürücü yükünü azaltma özelliklerini daha da ileriye taşımak için yaklaşık %40 oranında görüş açısının artırıldığı tamamen yenilenmiş stereo kameralara sahip. Bu sistem Çarpışma Öncesi Fren Kontrolü, Adaptif Hız Sabitleme Kontrolü gibi sürücünün stresini azaltacak

özellikleri kapsıyor. Ayrıca öndeki aracın hareket ettiğini de uyaran yeni bir sisteme de sahip. Ancak arkadaki araçtan gelen korna uyarısı sayesinde bu sisteme bizim trafiğimizde gerek var mı tartışılır.

Yeni Outback birinci sınıf bir crossover modelinde yer alan gelişmiş tasarım özelliklerini bir araya getiriyor ve yenilenmiş dış dizaynı, geliştirilmiş iç tasarımı ve daha da iyileştirilmiş sürüş konforuyla öne çıkıyor. Ayrıca daha şık bir ön ızgara tasarımı, daha büyük sis farları, yeni ön farlar ve yeniden tasarlanmış bir ön tampona sahip. Çevreye duyarlı boxer dizel motoru, EyeSight sürüş destek teknolojisi ve artan sürüş kalitesi ile temel özelliklerini üst noktaya taşımış.

Dayanıklı gövde, başarılı yol tutuş

Yeni Outback’in şasisi, direksiyonu, süspansiyonu, frenleri ve diğer tüm parçaları yenilenmiş. Daha fazla yerden yükseklik, daha iyi bir direksiyon dengesi ile birlikte sunuluyor, bu da yüksek kalitede sürüş ve konfor sağlıyor. Outback fark edilir bir siluet ile heybetli bir yüksekliğin yanı sıra güçlü ve dayanıklı bir yapıya sahip. Bunda % 67 oranında artırılan gövde burulma direnci, yeni süspansiyon sistemi ve direksiyon geometrisinin katkısı büyük. Aktif Tork Yönlendirme sistemiyle virajlarda Outback kendini yolda tutmayı garantiliyor. Subaru’nun ESP’si olan VDC (Araç Dinamikleri Kontrolü) ağır gövdeyi

dengelemekte zorlanmıyor.

Daha keyifli bir araç-içi deneyimi için geliştirilmiş bilgi-eğlence sistemi ile daha sportif bir sürücü alanı sunuluyor. Yeni nesil iç tasarıma sahip kabinde “Konforlu ve Sportif” bir iç tasarım teması kullanılıyor. Orta panelde ise sezgisel dokunma kontrollü geniş, düz bir orta gösterge paneli bulunuyor. Yeni nesil ara yüz tasarımı ise ekranı kullanmayı ve görmeyi kolaylaştırırken, ses sistemlerini de kapsayan geniş medya seçeneklerine kolay erişim sağlıyor.

Sürekli simetrik dört çeker ve X-Mode

Tüm modellerde Sürekli Simetrik Dört Çeker sistemi, EyeSight sürüş destek teknolojsi ve X-Mode standart olarak sunuluyor.

X-Mode optimize edilmiş entegre motor kontrolü, frenleme ve kaygan yüzeyler üzerinde çalışan diğer fonksiyonel özellikler ve olumsuz yol koşullarında sürüş performansını iyileştirme kabiliyeti sunuyor. Yokuş İniş Kontrol ayarı, eğimli yollarda aracı düşük hızda tutarak sürücülerin rahatça sürüşüne devam etmesini sağlıyor. Yeni Outback’te, 150 HP’lik 2.0 litre turbo dizel motor ve CVT şanzımana yer verilmiş.

Yeni Forester, “STARLINK” bilgi-eğlence sistemiyle ile akıllı telefon uygulamalarını otomobilin içerisine taşıyor. 7 inç dokunmatik ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi ile metalik havalandırma çıkışları, direksiyon kumandaları ve klima kontrol düğmeleri sayesinde kabin içi daha da modern bir görünüme kavuşmuş.

Eyesight sisteminin gözleri olan

stereo kamerelar ön dikiz aynasının yanlarına yerleştirilmiş.

Başka otomobillerle cesaret edemeyeceğiniz yerlere Forester’ın sürekli AWD sistemi sayesinde girmeye çekinmiyorsunuz. Üstelik bozuk yollarda bile süspansiyon çok konforlu.

2 litrelik yeni turbo dizel motor, markanın vazgeçilmezi olan karşılıklı-yatay yerleşimli

Boxer Motor 150 beygir güç üretiyor.

Subaru Forester ve Outback, toprak, çamur, karlı ve buzlu kaygan zeminler gibi zorlu şartlarda sürücüsüne güven veriyor. Yeni 7 ileri Lineartronic şanzıman yüksek torklu motorla uyumlu çalışıyor.

STARLINK bilgieğlence sistemiyle ile akıllı telefon uygulamaları kullanılabiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.