Kalpçarpıntısı!

250 HP’lik Focus ST, 230 HP’lik Golf GTI’a meydan okuyor. Hem de yarış pistinde! Bakalım Ford’un bu safkan sporcusu, örnek öğrenci GTI’ın karşısında neler yapabilecek?

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA FORD FOCUS ST, VW GOLF TGI -

Burada birçok hikaye anlatabilirdik. Örneğin Golf GTI’ın kendi sınıfını yarattığını söyleyebilir, VW’nin spor ayakkabılar giydirdiği GTI ile aile sporcusunu icat ettiğini açıklayabilirdik. Ancak bu tür adrenalin makinelerinde doğrudan konuya girmeyi tercih ediyoruz. Yani: Yeni Ford’un gücü de eskiden olduğu gibi 250 HP, Golf VII’nin gücü ise “Performance” paketiyle 230 HP. Bu iki rakam, bagaj hacminin kaç litre daha büyük olduğu veya hangisinin daha fazla yükleme kapasitesi sunduğu gibi disiplinleri bir anda önemsizleştiriveriyor. Bunun yerine kronometre rakamlarına bakmayı tercih ediyoruz. Golf GTI ve Focus ST’yi karşılaştırırken işte bu nedenle “sportif değerlendirme” tablosunu kullanıyoruz. Çünkü buradaki önceliklerimiz, hızlanma kabiliyeti, fren performansı ve viraj yetenekleri. Yani burada duygular, mantıktan önce geliyor.

Sıra teknik veriler tablosunda. İlk olarak Golf’ün 2.0 TSI turbo motorunun 1384 kg’lık ağırlıkla mücadele etmesi gözümüze batıyor. Focus da turbo beslemeli bir 4 silindirli motor kullanıyor ama 20 kg daha yüksek olan gücü, 80 kg daha fazla ağırlıkla baş etmek zorunda. İki rakip de maksimum hızlarına istekli bir şekilde ulaşıyor ve 350 Nm (Golf) ve 360 Nm’lik torklarıyla eşdeğer güçler sergiliyor. Ne şans ama! Çünkü teknik veriler bu kadar yakın olunca, karşılaştırmanın galibi kağıt üzerinde değil, cayırdayan lastikler eşliğinde pist üzerinde ortaya çıkacak.

Test pistine yaptığımız yolculuk sırasında bile Focus “daha sportif” bir etki bırakıyor. Daha sert, daha direkt, daha vahşi... ST her an içindeki canavarı dışarı çıkarmak istiyor. Recaro markalı başarılı şekillendirilmiş spor koltuklar konforlarıyla biraz “Gran Turismo” havası hissettirse de, gaz pedalına biraz yüklendiğiniz anda araç, yeniden safkan sporcuya dönüşüyor: Direksiyon çekme yapıyor, enlemesine zemin darbelerinde zıplıyor, tam gazda hırıldayıp devir ibresi kırmızı bölgeye yaklaşmaya başladığında kükrüyor. Harika bir karışım!

Golf ise göreceli daha sivil, daha sessiz

Ford Focus ST Tur zamanı: 1:39,71 dk

Ford Focus ST: 2.0 lt’lik EcoBoost motor 250 HP güç ve 360 Nm tork üretiyor. VW Golf GTI Performance: 2.0 lt’lik TSI motorun gücü 230 HP, torku ise 350 Nm. VW Golf GTI Tur zamanı: 1:40,38 dk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.