Örnek öğrenci

Mazda 3 harika bir tip. En azından genel görünüm böyle. Bir de şu pas problemi olmasaydı…

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL MAZDA 3 - Lars BUSEMANN

Mazda 3’te teknik problemler mi? Öyle bir şey yok, hem de çok kilometre yapmış versiyonlarda bile. Bu kompakt Japon, en güvenilir otomobillerden biri. Peki ya pas? Bolca, hem de sadece 3 yılın sonunda bile! Bu nedenle satın almadan önce mutlaka lifte kaldırıp kontrol edin.

Lisansör dergimiz Auto Bild’in uzun dönem testini en iyi notla bitirdi. TÜV’ün 4-5 yaş muayenelerinde de Mazda 3’ten (Typ BL, 2009-2013) daha iyi sonuç alabilen bir otomobil yok. Başka bir deyişle: Mazda ev ödevlerini çok iyi yapmış ve gerçekten olgun bir otomobil ortaya çıkarmış. Ne yazık ki güvenilir teknoloji sonsuz bir dayanıklılığa sahip değil, çünkü karoserde, özellikle de zemin ve karoser boşluklarında kullanılan pas koruma malzemesi kısıtlı. Diğer bir kısıtlılık da en küçük benzinli motorun (105 HP, 145 Nm) tork değerinde yaşanıyor. 115 HP’lik 1.6 MZ-CD dizel motor ise 270 Nm’lik torkuyla çok daha güçlü ve kesinlikle tavsiye edebileceğimiz bir makine. Özellikle de otoyolda çok yol yapanlar için... Ancak Mazda 3’ün sevdiği yaşam alanı şehir dışı yollar: Hassas ve hızlı tepkilere sahip direksiyonuyla tam bir viraj uzmanı. Kısa vites yollarına ve sportif dişli oranlarına sahip şanzıman ise bir spor otomobilde bile kullanılabilirmiş. Yani sportif sürüş özellikleri onun uzmanlık alanlarından biri. Ancak bu konuda abartılı bir versiyon da var: 260 HP’lik topmodel MPS. Ne yazık ki bu araç, yüksek gücü yere aktarmakta biraz zorlanıyor. Testimize konuk olan Mazda 3 1.6 MZR Highline hem teknik, hem de görsel olarak çok iyi durumdaydı. Ne yazık ki bu otomobil de, modele özgü bir zayıflık gösteriyordu: Pas. Bu koyu kırmızı renkli izlere özellikle zemin sacının kesişim noktalarında rastladık. Diğer taraftan bu paslanma, aracın bir 5 yıl daha muayene almasını engellemeyecek seviyedeydi. Yine de pasın ileride gerçek bir sorun olmasını istemeyenlerin yapacakları en doğru hareket, karoser boşlukları gibi zayıf noktalara ekstradan pas koruma uygulatmak olacaktır.

Derin yuvalara gizlenmiş göstergeler, ele iyi oturan direksiyon ve kısa vites kolu sportif bir etki bırakıyor. Sürüş özellikle de sportif görünümün vaatlerini gerçekleştiriyor. Önde oturma konforu yüksek. Arkada ise 4.46 m’lik uzunluğa rağmen iç mekan kısıtlı.

Bakım gerektirmeyen triger zincirine sahip baz benzinli motor, çok güvenilir ama çekişi zayıf bir makine.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.