HYUNDAI

Hayatı kolaylaştıran sistemler

Auto Show - - EDITÖR -

Hyundai, Tucson Plug-in Hybrid konseptinde, 1.7 lt hacme sahip dizel motoru, elektromotor ve çift kavramalı 7 ileri otomatik şanzımanla kombine ediyor. Dizel motor ve şanzıman seçeneği seri üretim Tucson’da da sunuluyor. Hibrit konseptte ise 115 HP’lik dizel motor 68 HP gücündeki elektromotor ile destekleniyor. Sistem 10.7 kWs lityum iyon polimer batarya ile tamamlanıyor. Bu sistem Tucson’a, fabrika verilerine göre 50 km’nin üzerinde elektrikli menzil sunuyor. Artan güce karşın konseptin emisyon değeri ise 48 gr/km’nin altında kalıyor.

Elektromotor aracın arka bölümüne konumlandırılmış ve arka aksa hareket veriyor. Dizel motor ise ön aksa tahrik sağlıyor. Bu sayede sistem ihtiyaca göre önden çekiş veya arkadan itiş ya da dört çeker arasında tercih yapa- biliyor. Konseptte dört farklı sürüş modu yer alıyor. Auto modu ise maksimum etkililik üzerine ayarlı. Sıfır emisyon modu olan ZEV seçildiğinde, tamamen elektrik enerjisiyle yol alınıyor. Tek şart bataryanın yeterince dolu olması. Sıfır emisyonlu sürüş, ağır akan şehir içi trafiğinde de sağlanabiliyor. 4WD modunda ise araç dört tekerlekten çekişe geçerken Sport modu performanslı sürüşe imkan tanıyor.

Yenilikçi iletişim özellikleri

Hyundai ayrıca, araca yönelik iletişim üzerindeki çalışmalarına da devam ediyor. Connectivity Cockpit olarak adlandırılan konseptte bir dizi

yeni teknolojilere yer veriliyor. Sürücünün üzerinde taşıyabileceği, giyilebilir cihazlar sayesinde araç ile bağlantı kurulup bilgileri mobil cihazlara aktarmak mümkün. Fonksiyonlar arasında, arka koltukta yer alan çocuk koltuğunu gözlemlemek ve el hareketi ile üç boyutlu ekranı yönlendirmek de var. Hyundai müşterileri gelecekte otomobilleri ile bu şekilde iletişim haline geçebilecek. Taşınabilir/giyilebilir cihazlara örnek olarak akıllı kol saati gösterilebilir. Araç bilgisayar sistemi ile bağlantı kuran saat, sürücünün nabız ve dikkatini ölçebiliyor. Bu sayede yorgunluk tespit edilerek, sürücü mola vermek için yönlendirebilecek. Bir diğer yenilik ise günlük kullanılan rotaları kaydeden Life Log isimli sistem. Bilgiler tablet, bulut, akıllı telefon veya başka mobil bir cihaza kaydedilerek sürücüye, yol üzerinde bulunan restoran vb noktalar öneriyor. Sürücünün tercihlerine göre ise tüm bilgiler sıralanıyor. Çocuk koltuğu kontrolünde ise küçük bir kamera görev yapıyor. Çocuk koltuğuna ait görüntüyü orta konsolda yer alan ekrana aktarılıyor. Hyundai’nin bir diğer yeniliği ise kokpit iletişim sistemi olan Connectivity Cockpit Concept. El hareketi ile üç boyutlu yönlendirmeler, kızılötesi ve kamera sensörleri sayesinde yapılabiliyor, sürücünün el ve vücut hareketleri algılanıyor. Sistem navigasyon, bilgi ekranı, klima gibi menüleri, akıllı telefon bağlantısıyla, el hareketleri ile dokunmadan ayarlayabiliyor.

Plug-in hybrid konsept ile 50 km’nin üzerinde elektrikli menzil sunuluyor. 115 HP’lik dizel motor 68 HP’lik elektromotor ile kombine ediliyor.

Araç ile bağlantıya geçen akıllı saat sayesinde sürücünün nabzı ve yorgunluğu ölçülebiliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.