4X2 SUV’LAR

Akılcı çözümler

Auto Show - - EDITÖR -

Ortalık kampanyalardan geçilmiyor. Her şey çok ucuzmuş gibi satılıyor, yüzdelerle müşteriler etkilenmeye çalışılıyor. Diğer tarafta ise, haksız yere oldukça pahalıya satılan moda ürünü SUV’lar var. Ancak bunların da mutlaka çok pahalı olması şart değil! Bu hafta karşılaştırmamızda SUV dünyasının en akılcı çözümlerini, yani “light” SUV’ları bir araya getirdik. Bunun için daha hafif olan iki tekerlekten çekişi, manuel şanzıman ve giriş seviyesi dizel motorlarla kombine etmemiz yeterliydi. Neticede Audi Q3, Mercedes GLA veya Mini Countryman müşterilerinin büyük bölümü Avrupa pazarında, araçlarını zaten

bu kombinasyonla sipariş ediyor.

Genel özellikler

Peki ama sadece iki tekerlekten çekişli SUV’lar hala gerçek birer SUV mu? Kesinlikle! Çünkü A3 veya C Serisi’nden geçiş yapanların hepsi 4x4 olmadan da araçlarıyla mutlu bir şekilde yaşıyor. Testimize konuk olan üç aracın performansları da 4x4 çekiş sistemini gerektirecek seviyede değil. Tabi ki eviniz gerçekten zorlu bir arazide değilse veya ağır römork çekmeye niyetiniz yoksa. Diğer taraftan burada, bu işleri safkan arazi araçlarının, 4x4 SUV’lardan çok daha iyi yaptıklarını da söylememiz gerekiyor. Quattro’dan 4Matic veya All4’a kadar model adlarında hangi (süslü) ekleme olursa olsun, SUV’lar asla gerçek birer arazi aracı değildir. Ayrıca test konuklarımız, 4x4 kardeşlerinin yanında kesinlikle “fakir” versiyonlar değiller.

Konu dizayn ve kullanım yetenekleri olduğunda, rakiplerin üçünü de SUV-Coupe olarak değerlendirmek gerekiyor. Diğer taraftan karşılaştırmamızdaki en pratik SUV unvanı, arkaya doğru alçalan tavanına rağmen, Audi Q3 oldu: Bagaj hacmi 1365 lt’ye kadar çıkıyor, arka koltukları kısmen yeterli iç mekan genişliklerini sunabiliyor. Q3 yüksek oturma pozisyonunu makyaj-

Q3’ün canlı dizel motoru tam bir şov makinesi.

dan sonra da koruduğundan, yüksek oturmanın verdiği güvenlik hissinde de karşılaştırma lideri. Bunun dışında iç mekanında çok kaliteli ve sağlam malzemeler kullanılmış ve navigasyon sistemi (opsiyon) de artık eşzamanlı trafik bilgilendirme sistemine sahip.

Mercedes ise aynı şeyleri bir kademe daha “alçakta” sunuyor. Sürücünün oturma pozisyonu 10 cm daha alçak. Neticede GLA, aslında sadece yükseltilmiş bir A Serisi. Bu nedenle de arka koltuklara geçerken, sadece 14 yaşına kadar ço- cukların severek katılacakları hafif bir jimnastik çalışması yapmayı gerektiriyor. Arka çapraz görüş ise berbat. Bu nedenle daha küçük kafalıklarıyla görüş alanını daha az kısıtlayan konfor tipi koltukları tercih etmenizi öneririz.

Mini ise dik camlarıyla ferah bir görüş alanı sunuyor. Bunun dışında Countryman, yapısal olarak SUV’lara en yakın rakip, hem de Mercedes’ten 31 cm daha kısa olmasına rağmen. Mini burada da isminin hakkını veriyor. Ayrıca diğer özellikleriyle de gerçek bir Mini: Devasa bir hız göstergesi (buna rağmen okunaklı değil), devasa bir el freni kolu ve parçalara ayrılmış bir kokpit. Mini sahipleri hiç temizlik yapmıyor mu acaba? Eğer bizzat yapıyorlarsa bayağı uğraşmaları gerekecek. Diğer taraftan bu küçük SUV, karşılaştırmadaki en değişken arka koltuk sırasına sahip: Parçalamak, ileri-geri kaydırmak, sırtlık eğimi ayarlamak mümkün. Tüm bunlara rağmen Mini, konu iç mekan genişliği olduğunda bir küçük sınıf otomobil olarak kalmaya devam ediyor.

Yetenekler

Aynı şey yolda da geçerli. Mini’nin kaba dizel motoru pedala kadar titremelere neden oluyor, direksiyonu ise hem çok hassas hem çok direkt. Sert süspansiyon bozuk yollarda zıplayıp dans etmesine neden oluyor. Ancak bu kadar sert süspansiyonlu bir aracın, gücü aktarmakta zayıflıklar yaşaması gerçekten şaşırtıcı. Tam gaz kalkışlarda en fazla patinajı Countryman’in lastiklerinin yapması kesinlikle tipik bir Mini özelliği değil. İşte bu durumlarda sürücü 4x4 sisteminin eksikliğini hissediyor.

Dört tekerlekten çekişten vazgeçilmesi en çok GLA’nın işine yaramış: Önden çekişli haliyle 90 kg daha hafif, norm tüketim rakamı 0.6 lt daha düşük ve karşılaştırmanın tasarruf (test ortalaması 5.7 lt/100 km) lideri. Ancak 136 HP’lik göreceli zayıf motoru, kalkışlarda geride kalmasına ve otoyol kullanımlarında da çok uzun tutulmuş altıncı vitesle yorgun bir şekilde mücadele etmesine neden oluyor. Diğer taraftan GLA’nın tipik Mercedes özelliklerini sergileyebildiği yerler de uzun yolculuklar: Yüksek süspansiyon konforu ve en iyi donanım seviyesi. Örneğin otomatik far sistemi ve ısıtmalı aynalar GLA’nın standart donanımında yer alıyor.

Q3 ise TDI motoruyla resmen şov yapıyor: O kadar sakin, sessiz ve devirlenmeyi seven bir şekilde çalışıyor ki, sürücü birkaç kilometre sonra motorun bir dizel olduğunu unutuyor. Elektronik yardımcılar tarafından sürekli kontrol altında tutulması ise patinajı neredeyse imkansızlaştırıyor. Bize göre 150 HP’lik bu 4 silindirli dizel, tüketicilerin ilk tercihi olmaya aday. Audi Q3 sporcu genlerini makyaj sonrasında da kaybetmemiş: Süspansiyon hala sert, konforlu yuvarlanma

içinse test aracındaki gibi büyük yanaklı lastiklerin tercih edilmesi gerekiyor. Bunun dışında Audi, hassas ve ele iyi oturan vites koluyla da sürücüsünü sportif kullanımlara tahrik ediyor.

Maliyetler

En azından 6.0 lt civarındaki test tüketim ortalaması başarılı bir seviyede. Çünkü hem Audi, hem de Mercedes, yeterince pahalı birer SUV: Almanya fiyatları 38 bin Euro civarından başlıyor. Audi Q3 ülkemize önden çekişli olarak 1.4 TFSI motor ve Stronic şanzımanla getiriliyor ve 115 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 2.0 TDI motor ise sadece 4x4 ve 184 HP’lik versiyonla ithal ediliyor ve bu haliyle başlangıç fiyatı 174 bin TL’ye ulaşıyor. Mercedes GLA ülkemizde 200 ve CDI 180 (1.5 lt, 109 HP) motorlarla satılıyor. GLA 180 CDI’ın fiyatları 144 bin TL’den başlıyor. Önden çekişli ve dizel motorlu Mini Countryman ise sadece 1.6 lt 122 HP’lik motorla ithal ediliyor ve 96 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Sadece 4x2! Hala gerçek SUV mu bunlar?

Makyajla birlikte stoplar yenilendi. LED far opsiyonuyla birlikte sinyal ışıkları yanlara

doğru kayıyor. Audi Q3 2.0 TDI: Sporcu genleri

Hem sağlam, hem de işçilik birinci sınıf. Bilgi-eğlence sistemi yeni, kumanda düğmeleri eskisi gibi.

En güzel vites değişim hissi Audi’de: Sağlam, yolları her zaman belli ve iyi kademelendirilmiş.

GLA’nın yüksekliği Audi’den 10 cm daha az. Mercedes GLA 200 CDI: Konfor ön planda

Mini Countryman SD: Tür mü? O da ne?

Çiftli egzoz çıkışı S versiyona işaret ediyor.

Açık renkli göstergeler zor okunuyor, vites yolları uzun.

Arkada diz mesafeleri kısıtlı, konfor tipi koltuklar daha ferah.

S, 143 HP ile en güçlü dizel motor anlamına geliyor.

Direksiyonun derinlik ayarı yetersiz. Görüş her yönde iyi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.