SKODA OCTAVIA RS

Aradığım sporcu işte bu

Auto Show - - EDITÖR -

Bu tüketim değerlerine sahip olduktan sonra kim bir spor otomobile sahip olmak istemez diye aklımdan geçirmeden edemedim. Satın alma konusundaysa 2.0 lt vergilendirme dilimine girdiği için fiyatı biraz üzücü: 126 bin 900 TL. Diğer taraftan; iyi bir sporcu arıyorsanız zaten bu bedelleri gözden çıkarmanız gerekiyor.

Ralli tecrübesi

Bu otomobile neden iyi bir sporcu diyorum sorusuna vereceğim en net cevapsa Skoda markasının ralli parkurlarında elde ettiği başarılar. Rakiplerinin yanına bile yaklaşmasına izin vermeyen bir marka olan Skoda, ralli parkurlarında elde ettiği tüm tecrübeyi bu otomobile yansıtmış durumda.

Performans verilerinden de biraz söz edecek olursak: 4000 d/d’de 184 HP güç ve 1750 d/ d’de 380 Nm güç üreten 1968 cc hacimli dizel motor gerçekten

iddialı. Bu motorla otomobilin fabrika verisi maksimum hızı 230 km/s. Bu hızı deneme şansı bulamamış olsam da, yaptığım otoyol kullanımları sırasında buna çok zorlanmadan ulaşacağını gösterdi.

Güç sürekli hazır

Ayağımın altında sürekli olarak hazır bekleyen bir gücün olması çok iyi hissettiriyor. En çok merak ettiğim yanlarından biri 0-100 km/s performansıydı. Skoda’nın bu konudaki açıklaması 8.2 sn ve yaptığım ölçüm- lerde de buna çok yakın bir zamanlar elde ettim. Bence 100 km/s hıza 8.5 saniye civarında ulaşıyor olmak günümüz şartları için son derece yeterli bir performans. Çünkü günümüz ortalamaları 12 saniye civarında. Durum böyle olunca siz yolda ilerleyen araçların büyük bir bölümünden 4 saniye daha

hızlı olan bir araca sahip olmuş oluyorsunuz.

Dediğim gibi markanın ralli parkurlarında elde ettiği başarının bir yansıması olan Octavia RS, atletik yapı ve sportif sürüş konularında da usta. Bu otomobili kullanırken beni rahatsız eden tek şey yönlendirme kabiliyeti oldu. Açıkçası bundan daha iyisini, daha net bir sistemi hak ediyor. Yine de direksiyon simidinin tam benim için tasarlandığı hissi uyandırması ve sportif yapısı sayesinde bunu biraz olsun görmezden gelebildim.

Süspansiyon sisteminin çalışma karakteri ise tam beklediğim gibiydi. Sporcu bir araç olmasına rağmen aile kullanımları da düşünülerek aşırı sert ayarlara yer verilmemiş.

Herkes rahat ediyor

Bu da çok iyi bir seçim olmuş. Ailemle birlikte yaptığım sürüşler sırasında da otomobilin içinde bulunan herkes rahat etti. Fakat sportif bir sürüş istediğimde, güvenlik beklentilerimi de tam olarak karşıladı.

RS paketinin etkisiyle daha dikkat çekici bir tasarıma sahip olan (Octavia zaten iyi görünen bir otomobil) test otomobilinin renk seçimini de etkileyici buldum. Sportif bir araca en çok yakışan renklerden biri kullanılmış. RS paketindeki unsurların dağılımı da çok iyi yapılmış ve yollarda ben geliyorum diye haykırmayan bir tasarımı var. Bunu ben daha çok seviyorum. Çevreme hava atmak gibi bir derdim yok, ben sadece otomobil kullanmayı seviyorum. Yani bana göre bazı özellikleri gizli kalabilir…

Ralli parkurları tecrübesi bu otomobili de iddialı yapmaya yetmiş.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

1

1. Göstergeler sportif karakterden uzak ve donuk kalmış. 2. Koltukları onun en beğendiğim taraflarından biriydi. Her türlü kullanımda beklediğimi rahatlıkla verdiler. 3. Modernleşme artık sportif karakterleriyle ön plana çıkan araçların ruhunda da var. 4. RS vurguları otomobilin tamamını ele geçirecek şekilde yapılmamış, iyi de olmuş.

2

4

3

Ona vereceğim görevi her zaman

büyük bir disiplinle bekledi.

Motor kaputu tasarımında küçük dokunuşları beklerdim.

Yaşam alanında farklılık beklemek hayal. RS logosu bile kolayca yerinden çıkıyor.

Küçük bir dokunuşla bu logo yerinden çok kolay bir şekilde çıkıyor.

Sürücü koltuğunda olmayı tüm aile babaları ister.

Arka tarafta geniş bir kullanım alanı var.

Devasa bagaj da aileleri bekliyor.

Jantların tasarımını beğendim.

Başarılı şanzıman ayrıcalık katıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.