MERCEDES F 015

Mucize otomobilin gerçekleri

Auto Show - - EDITÖR -

Konu sözler olduğunda Mercedes “en iyisi ya da hiçbiri” diyerek en küçük bir mütevazılık bile göstermiyor. Bu nedenle araştırma amaçlı konsept F 015 de “mobilite evriminin öncüsü” olarak adlandırılıyor. Araç hakkındaki açıklama ise daha da iddialı: “Görülebilir gelecekte teknolojik olarak nelerin yapılabilir olduğunu gösteriyor.” Aslına bakılırsa bu aracı, Google’ın şu anda üzerinde çalıştığı, Apple’ın ise planladığı otonom sürüş yetenekli 4 m’lik küremsi otomobilciklere verilmiş bir cevap olarak görmek gerekiyor.

Gelecekte göreceğimiz birçok teknoloji şu anda F 015’te gerçekten de görev yapıyor. Peki ama bu 5.22 m uzunluğa ve 3 ton ağırlığa sahip prototip gerçekte ne kadar yeni? Neticede bir süre sonra bu araç, Mercedes müzesinin eserleri arasında yer alacak.

Aslına bakılırsa F 015’te ilk bakışta çok ilerici gibi görünen teknolojilerin birçoğu, diğer markalar tarafından daha önceden sergilendi. Hatta bu teknolojilerin bir kısmı bu yıl bazı seri üretim modellerde kullanılmaya başlanacak. Evet, bu otomobili harika bulabilirsiniz, ancak bu, onun bir mucize olduğu anlamına gelmiyor.

Karbon, plastik, alüminyum ve çelikten üretilmiş bir muz gibi... F 015’in 3.61 m’lik aks mesafesi şaşırtıcı derecede büyük.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.