INFINITI QX30 CONCEPT

Crossover’da taze soluk

Auto Show - - EDITÖR -

Infiniti, kompakt crossover segmentindeki QX30 Concept modelinin dünya prömiyerini geçen ay Cenevre Otomobil Fuarı’nda yaptı. Marka, kompakt sınıfa girişinin müjdesini ilk kez 2013 yılında Frankfurt Motorshow’da Q30 Concept modeliyle vermiş, bu otomobilin Avrupa’da üretileceğini açıklamıştı. 2015 yılının son çeyreğinde Avrupa’da satışa çıkması planlanan bu yeni modelin 4x4 versiyonu ise QX30 Concept’iyle gözler önüne serildi. QX30, Q30’a göre yerden 30 mm daha yüksek.

Sportif bir Coupe’nin estetik hatları ile bir Crossover’ın yola hakim oturma pozisyonunu bir arada sunan kompakt QX30 Concept, hem şehrin dinamizmine, hem de hafta sonu şehir dışına kaçmak isteyenlere uygun bir alternatif.

QX30 Concept, kendi sınıfındaki araçlardan beklenen konfor ve tasarım özellikleriyle sınırlarının oldukça ötesinde konumlanıyor. Infiniti, QX30 Concept modeli ile premium kompakt araç sınıfını yeniden canlandırmayı hedefliyor.

Güçlü Coupe hatları ve Crossover duruşu

Hafta sonu şehir dışına kaçamak yapmayı seven, şehirli otomobil severleri hedef alan QX30 Concept, yepyeni bir premium kompakt crossover modeline ilham verecek olan Infiniti tasarım vizyonunu temsil ediyor.

Tasarım sınırlarını zorlayan QX30 Concept, şık coupé çizgileriyle crossover'ın yüksek duruşu ve ayırt edici özelliklerini birleştiriyor. Her an harekete hazır atak görünümü ve akıcı tasarımı ile spontane seyahat arzusu uyandırıyor.

Infiniti Tasarım Direktörü Alfonso Albaisa konsept modelin tasarım felsefesi ile ilgili şu detayları paylaşıyor: "XQ30 Concept tasarımında; her yere gitme arzusu ile doğa-zaman kışkırtmasını yansıtarak şehrin karmaşasını ve sertliğini yerle bir etmesini istedik. XQ30 Concept aynı zamanda sürücü ve yolcuların kendilerini güvende hissedebilecekleri ve aracın krom detaylarının zarar görmesinden endişe etmeden kusursuz sürüş keyfi yaşayabilecekleri şekilde tasarlandı". Albaisa; QX30 Concept tasarımının, güç ve dayanıklılık hissine dair sofistike bir cesaret hissi taşıdığını vurgulayarak aracın en fonksiyonel parçalarında bile sanat duygusunu muhafaza ettiklerini belirtiyor.

Cesur ve akıcı tasarım

QX30 Concept'in pürüzsüz dış hatları, Infiniti'nin "ikili dalga" temasını güçlendirmek için derin ve yukarıya uzanan kesiklerle ve kesişen hatlarla bezenmiş. Aerodinamik detaylarla aracın atletik görünüşü vurgulanmış. Alt kaplama ve tavandaki karbon fiber ise aracın performans karakterine katkı sağlıyor.

21 inç jantlar ve büyük lastikler, crossover'ın temkinli duruşunu simgeliyor. Port bagaj ise fonksiyonel kullanımın ötesine geçmiş. Orta çizgiyi içe doğru uzatan cam tavan ise arka koltukta seyahat edenlerin sıra dışı bir açıyla manzarayı izlemesine imkan veriyor.

Dış mekandaki dalga formlarına, kokpit tasarımında da yer verilmiş.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.