JAGUAR XF

5 Serisi avcısı

Auto Show - - EDITÖR -

İngilizler çıldırmış olmalı! Diğer üreticiler yeni modellerini basit organizasyonlarla sergilerken, Jaguar ise yeni XF’i, çok ince iki tele asılı şekilde Londra’da Thames Nehri’nin üzerinde uçuracak. Ne dersiniz, çok fazla James Bond filmi seyretmiş olabilirler mi?

Aslına bakılırsa yeni XF’in bu kadar şamataya ihtiyacı yok. Neticede öncüsü, kısa bir sürede en fazla satılan Jaguar oluvermişti. Tamam, satış konusunda BMW 5 Serisi çok daha yüksek satış rakamlarına imza atmıştı. Ancak bu kez Jaguar daha ciddi olduğunu göstermek istiyor. Bunun için yeni XF, tamamen baştan yaratılmış. Küçük XE gibi yeni bir alüminyum platform üzerine inşa edilmesi XF’in ağırlığında hatırı sayılır

bir düşüş sağlayacak. Bu tasarruf sadece sürüş karakteri için değil, tüketim için de çok önemli. Açıklamalara göre en tasarruflu dizel motora sahip XF, 100 km’de 3.9 lt motorinle yetinecek. BMW 520D’de ise bu rakam 4.5 lt.

İngiliz firma başka konularda da Bavyeralı rakibini yakından incelemiş. Bunun ilk adımı ise dizayn olmuş. İlk XF –iyi niyetli bir tanımla- biraz fazla “İngiliz” kalırken, yenisi çok daha geniş kitlelere hitap edebilecek bir tasarıma sahip. Jaguar’ın doğru formları bulduğu kesin. Özellikle de uzun aks mesafeli yeni platformun sağladığı kısa tampontekerlek mesafeleri sayesinde XF, etkileyici orantılara sahip.

Jaguar, aracın iç mekanıyla özel bir gurur duyuyor. Örneğin Jaguar’a göre malzeme kalitesi, sınıfında çıta yüksekliğini belirleyecek. Güncel modelin “samimi” darlığı artık tarih olurken, eski bir navigasyona sahip kokpit de tamamen yenilenmiş. Yakın bir gele- cekte XF sahipleri, kendi uygulama merkezlerinden çok sayıda program indirebilecek.

Tüm bunların yüksek bir maliyet anlamına gelmesi kaçınılmaz: Yeni XF’in Almanya fiyatları 45 bin Euro civarından başlayacak, yani BMW 5 Serisi seviyesinde olacak.

XF, ilk bakışta XE’nin ağabeyi olduğunu hissettirse de, özgün olmayı da başarabiliyor.

Coupeleri andıran alçak arka kısım hoş bir tasarıma sahip. Bagaj hacmi (500 lt) yeterli.

İç mekan kalitesi ve internet hizmetleri konularında XF, birçok rakibinden daha başarılı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.