Crossover’a İtalyan yorumu

Fiat’ın günden güne büyüyen 500 ailesinin son üyesi de yollara çıktı. B segmentinde yeni bir crossover olan 500X, zengin seçenekleri ile her sürücünün ihtiyacını karşılamaya hazır.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ -

1957 yılında ilk kez yollara çıkan ve A segmentinin temelini atan Fiat 500 modeli, özellikle dar yollar için tasarlanmıştı. Yıllarca başarıdan başarıya koşan minik İtalyan, günümüzde 500 ailesi ile büyümeye devam etti. Dünyada küçük SUV ve crossover segmentlerine olan ilginin artmasıyla birlikte Fiat da bu sınıfta, yeni 500X modeli ile yerini aldı. Amerika dışında üretilen ilk Jeep olma özelliğine sahip Renegade ile aynı alt yapıyı kullanan 500X için standart gövde tipinde 4x2, cross gövde tipinde ise 4x4 veya 4x2 Traction+ çekiş sistemlerine sahip versiyonları kullanma fırsatı bulduk.

500X sadece bir kompakt Crossover olmaktan daha fazlasını veriyor. İlk 500 modelinin tasarım anlayışını artan boyutları ile devam ettiren 500X, özellikle büyük farları ile hemen dikkat çekiyor. Yüksek oturma pozisyonu ile sürücüsüne adeta tahtta oturuyor hissi veren 500X, şık elbisesi ile İtalyan tasarımının altını çiziyor. Moda merkezinden çıkan çekici tasarımının ön bölümünde geniş hava ızgarası, göz zevkini okşayan farları, dolgun ama dinamik görünen yuvarlak hatları ile sevimliğini hemen gösteriyor. Profilden ise arkaya doğru yükselen omuz çizgisi, alt ve üstte yer alan ütü izleri ile tavan spoyleri sayesinde dinamik yapısını gösteriyor. Arka bölümde yer alan büyük stoplar ile sade bir bagaj kapağı, 500X’in çekiciliğini artıran etkenler arasında bulunuyor.

Ferahlık sunuyor

İç mekanda ise yeni bir kokpit anlayışı sürücüsünü karşılarken malzeme kalitesi ve özellikle işçilik saygıyı hak ediyor. Karmaşadan uzak ama bir o kadar da sade ve hoş yapı, ergonomik açıdan kullanımı son derece keyifli hale getiriyor. 500X için çok fazla mı abartılı oldu? Sanmıyorum. Aslında kısaca bu araç için, alın bir tane demek yeterli olacaktır. Neden mi? İş 500X’i kullanmaya geldiğinde siz de aynı düşüncelere sahip olacaksınız. Bu otomobil aklınızda olmasa bile, gidin bir deneme sürüşü yapın.

İç mekanda karşılaşılan derli toplu yapı ilk etapta hoşunuza gidecektir. Anahtarsız giriş ve çalıştırma artık günümüzde olmazsa olmazı temsil ediyor. Yüksek oturma pozisyonu sayesinde, A sütunu dönüşlerde görüşü kısıtlamıyor. Üstelik farklı boylardaki sürücüler için rahat bir alan kullanıma sunuluyor, alışkanlık gerektirmiyor. Sanki bu otomobili daha önce kullanmış kadar rahat edeceksiniz. İşte 500X’in sırrı da burada saklı. Arka koltuk sırasına gelince uzun boylu yolcuların dahi rahat edebileceğini birebir yaşadık.

Yorgunluk kavramı yok oluyor

Fiat 500X, sınıfının en yüksek aktif ve pasif güvenlik sistemleri, bilgi-eğlence donanımlarıyla sürüş zevkini üst seviyelere çıkarıyor. Standart olarak sunulan ESP, 6 hava yastığı, yokuş kalkış desteği gibi özelliklere ek olarak opsiyonel olarak çarpışma önleme sistemi, şerit

takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi üst segmentlerde yer alan özellikler de sunuluyor. Fiat 500X’in 5 inç veya 6.5 inç olarak tercih edilebilecek dokunmatik U-Connect sisteminde ise Bluetooth bağlantısı, Aux-in, USB ve SD portları ile sesli komut özellikleri standart olarak yer alıyor ve bu özellikleriyle premium segmentten de geri kalmıyor. 5 inçlik U-ConnectTM sisteminde TomTom 2.5D navigasyon özelliği de tercih edilebilirken, 6,5 inçlik versiyonunda 3D haritalar, yol rehberliği ve sesli komutla adres girme özellikleri standart olarak bulunuyor.

Bozuk yollar sorun değil

Direksiyon sistemi çok hafif olduğu gibi, sürücüsüne büyük kolaylık sağlıyor. Dar alanda rahat hareket kabiliyeti ile manevralar çocuk oyununa dönüşüyor. Fiat mühendisleri söz konusu süspansiyon olduğunda, 500X için farklı bir yola başvurdular. Genelde diğer modellerde sert yapıya yer verilirken, 500X için daha yumuşak bir ayar tercih edildi. Sürüş esnasında araçtaki yük fazla olmasına karşın, bozuk yollarda dahi hiç sorun çıkarmadı. Hatta çukurlardan geçerken neredeyse iç mekana hiçbir darbe aktarmaması, konfor adına saygıyı fazlasıyla hak ediyor. Kullanma fırsatı bulduğumuz 4x2 Traction+ versiyonunda 1.6 lt 120 HP gücündeki dizel Multijet motor, manuel 6 ileri oranlı şanzıman ile kombine ediliyor. 320 Nm tork üreten dizel motor gaz

tepkilerine anında cevap verirken yüksek çekiş gücü ile öne çıkıyor. Fabrika verilerine göre ortalama 4.1 lt/100 km olan yakıt tüketimi ise 500X’in ekonomik yapısını ortaya koyuyor.

İstanbul Bolu Kartalkaya arasındaki sürüş güzergahımızda otoyol, bol virajlı yollar, kar ve buzla kaplı farklı zeminlerde kolayca ilerlediğimi belirtmek isterim. Zemine göre farklı sürüş modlarına sahip 500X hiçbir zemini dert etmeden ilerlemeye devam etti. Motor, fren, direksiyon ve şanzıman ayarlarına müdahale edebilen sürüş modu Auto (optimum yakıt tüketimi ve konfor), Sport (maksimum performans) ya da All Weather (zorlu yol ve hava koşullarında maksimum güvenlik) modlarıyla her türlü sürüş şartına uyum sağlıyor. Cross versiyonunda ise All Weather modunun yerini Traction modu alıyor. Maksimum hızı 186 km/s olan ve 0-100 km/s hızlanmayı 10.5 sn’de tamamlayan 500X, adeta boyundan büyük işlere imza atıyor. Dikkatimi çeken en önemli konu ise başarılı yalıtım sistemi oldu. Yüksek otoyol hızlarında araç içindeki sessiz ortam, 500X’in büyük artısı. Hatta düşük hızlarda ve cam açık sürüşlerde dizel motordan ses gelmemesi bile ayrıca keyif verdi. Bu motor seçeneğinin haricinde Fiat crossover temsilcisi için ayrıca 1.6 E-Torq 110 HP ve 1.4 MultiAir 140 HP benzinli motor seçeneklerini sunuyor. Mayıs itibarı ile ise 140 HP’lik benzinli motorun çift kavramalı, 6 ileri oranlı otomatik vitesli ve 1.4 MultiAir 170 HP 4x4 benzinli motorun, 9 ileri oranlı otomatik vitesli versiyonları satışa sunulacak.

Fiat 500X için başlangıç fiyatını 1.6 lt 110 HP’lik E-torq seçeneğinde 59.900 TL olarak açıklıyor.

Gösterge tablosu çok şık. Bilgiler rahat okunuyor.

Zemin ayırt etmeden yoluna rahatça devam ediyor.

Sihirli düğme; zemine göre çekiş ayarı.

Kaptan köşkü; sürücü adeta tahta çıkmış gibi hissediyor.

Farklı aktarma sistemleri ve motor seçenekleri ile geniş kitlelere hitap ediyor.

SONUÇ Ümit Akkuyu

BOLU 500X malzeme ve işçilik kalitesi konusunda

çok başarılı. Zengin motor, şanzıman ve donanım seçeneklerinin haricinde güvenlik

sistemleri ile tüm ihtiyaçlara cevap vermesini biliyor. B ve C segment kompakt

hatchback ihtiyacını ortadan kaldıracak kadar etkili olan 500X’le küçük bir tanışma

yapmanızı tavsiye ederim.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.