Daha az Boxster, daha fazla Porsche

Porsche bir Spyder daha hazırladı. Bu kez Boxster bazlı olarak üretilen yeni Spyder, sadece çok çekici görünmekle kalmıyor, çok hızlı da gidiyor.

Auto Show - - GÜNCEL PORSCHE BOXSTER SPYDER -

Spyder Porsche için çok önemli bir isim: Asla unutulmayacak efsaneler olan 1953 model 550 veya 1957 model 718’le ilgili anıları canlandırıyor. Porsche’de ortasında “y” harfi bulunan Spyderlar, basit açılır tavanlara sahip iki kişilik sporcular anlamına geliyor. Bu tip otomobillere farklı isimler de veriliyor. Örneğin İngiltere’de “Roadster” veya İtalya’da “i” harfiyle Spider. Diğer taraftan Porsche, bu kelimeyi tek başına kullanmıyor, çünkü üstü açık Audi R8’in ismi de Spyder.

Stuttgartlı üretici bu kez, Boxster bazı üzerine yeni bir Spyder hazırladı. Kısa bir süre önce tanıtılan Cayman GT4’ün heybetli burun ve kaslı arka kısmının kullanıldığı otomobilin diğer stil unsurlarıysa Porsche tarihinden alınmış detaylarla dolu. Örneğin koltukların hemen arkasında, arka kaput boyunca uzanan ve Porsche’nin “Streamliner” olarak adlandırdığı iki bombe bulunuyor. Hafif malzemelerden üretilmiş yarı manuel kullanımlı açılır tavan da Porsche’nin geçmişteki tasarımlarına gönderme yapıyor. Otomobilin tamamı uyumlu bir yapıya sahip ve tek parçadan oluşuyormuş gibi hissettiriyor. Bugüne kadar hiçbir Boxster bu kadar iyi bir forma sahip olmamıştı.

Görünümüne uygun olarak mühendisler, aracın daha hızlı olmasını da sağlamışlar. İç mekanda çok iyi yan destek sunan hafif üretim spor koltuklar ve 36 cm çaplı küçük spor direksiyon dikkat çekiyor. Porsche’ye göre bu küçük direksiyon sayesinde Spyder, daha atak ve hassas bir yönlendirme sunuyor.

Yeni Spyder’da 20 mm alçaltılmış bir süspansiyon ve 911’in fren sistemi kullanılırken, direksiyon standart Boxster’a göre daha direkt ayarlara sahip. Aslına bakılırsa fren sistemi, 911’den alınan tek donanım değil: 3.8 lt’lik boxer motor Carrera S’te de görev yapıyor. Spyder’da 375 HP güç üreten bu motor, 4.5 sn’lik 0-100 km/s hızlanma ve 290 km/s’lik maksimum hız sağlıyor. Fabrika verisi tüketim rakamı ise 9.9 lt/100 km.

Spyder sadece manuel şanzıman ile üretilirken, radyo da klima da ağırlık kaygılarıyla standart donanım listesinden çıkarılmış ve bedelsiz opsiyon listesine eklenmiş. Bugüne kadar en pahalı Boxster, 71 bin 258 Euro (Almanya) ile 330 HP’lik GTS’di. Temmuz ayında piyasaya çıkacak olan 375 Spyder’ın fiyatı ise 79 bin 945 Euro olarak açıklandı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.