CITROEN AIRCROSS CONCEPT

Havayastıklı Crossover

Auto Show - - EDITÖR - Ali Mert GİRAY

Citroen, dünya pazarlarında beğeniyle karşılanan C4 Cactus’ten yola çıkarak Aircross isimli bir SUV konsepti hazırladı. Citroen Aircross Concept gelecek hafta kapılarını açacak olan Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergilenecek. Aircross yenilikçi ve özgün bir araç konsepti olarak karşımıza çıkıyor. Bir SUV olabilmek için gereken bütün karakteristik özellikleri taşıyan Aircross, gövde tasarımı ve iç kabin ambiyansı ile modernlik ve özgürlük hissi uyandırıyor.

C4 Cactus ile tanıştığımız Citroen’in “hava yastıklı” gövde modası, Aircross ile devam ediyor. Fakat bu kez havayastıkları, daha kullanışlı noktalarda tercih edilmiş. Ön tampon uçları, yan etekler ve arka tamponda yer alan hava yastıkları ufak kazalarda ve de arazi sürüşlerindeki hafif temaslarda, aracın hasar almasını engelliyor ve aynı zamanda da Aircross’a şıklık katıyor. Geniş hava kanalları ile sportif bir görünüme de sahip olan C4 Cactus, kırmızıya yakın turuncu rengi ile enerjik bir hava kazanmış. 22 inçlik dev jantları sarmalayan lastikler ise Continental tarafından özel olarak üretilmiş. Arka camı çevreleyen krom çerçeve ise aracın sıra dışı yönünü yansıtan bir başka unsur.

Citroen Aircross Concept’i tasarlarken, “konforlu” bir araç ortaya çıkartmayı hedeflemiş. Bu yüzden kabine girişi kolaylaştıran ters yönlü açılan arka kapı ile yolcular hiç zorluk yaşamadan aracın içerisine geçebiliyorlar. Aracın ön yüzünde ince LED farlar, krom Citroen ambleminin çevrelediği parlak siyah ön ızgara ve hemen altında,

parlak siyah hava girişleri yer alıyor. Ön tamponun en altında yer alan hava yastıkları ise ön bölümün küçük darbelere karşı korunmasını sağlıyor. Arka tasarımda ise Citroen’in 3 boyutlu LED aydınlatması, tamponun sağ ve sol tarafında yer alan büyük egzoz çıkışları ve devasa hava kanalları ile karşılaşıyoruz. Egzozları çevreleyen difüzörde de büyük bir hava yastığına yer verilmiş.

İç mekan ise daha önce hiç görülmemiş bir tarza sahip. Kokpit tarafında iki adet 12 inç genişliğinde ekran yer alıyor. Ekranlar yüksek çözünürlüğe ve iç mekan ile uyumlu renklerde grafiklere sahip. Sürüş ve araç bilgileri veren bu ekranlar, istenildiği ayrılıp, bir tanesi kolayca yolcu kontrolüne bırakılabiliyor. Bu özellik ile yolcular araç bilgilerine ulaşabiliyor, film izleyebiliyor ya da müzik seçebiliyor. Bütün bu düzenlemeler direksiyon üzerinde yer alan touchpadden kontrol ediliyor.

Aircross’ta karşılaştığımız bir başka farklılık ise, bütün koltukların hoparlör ve mikrofonlarla donatılmış olması. Amacı araç içerisindekilerle kolay iletişim kurabilmek. Ayrıca yolcular kimle konuşmak istediğini seçerek, diğer yolcuları rahatsız etmeden istediği kişi ile diyalog kurabiliyor. Aracın kapı çerçevelerinde iki adet kamera yer alıyor. Bu kameralar ile dışarının fotoğrafları çekilebiliyor, kokpitte yer alan ekranlardan görüntülenebiliyor ve anında sosyal medyada paylaşılabiliyor.

İç mekanda teknoloji kadar rahatlığa da önem veren Citroen, “king size” devasa koltuklar kullanmış. Bu koltuklar, iç mekanda davetkar bir havaya sahip ve baş kısmı çevreleyen yapısı ile konfor hissi uyandırıyor. Yüksek kaliteli malzeme ile üretilmiş bu koltuklar fütüristik bir tasarıma sahip. Bu kadar yenilikçi bir otomobilde Citroen, hibrid teknolojisini tercih etmiş. Arka aks üzerinde yer alan elektrikli motor 95 beygirlik güç üretebiliyor. Motora gücünü sağlayan Lityum ion bataryalar 3.5 saatte dolabiliyor ve 50 kilometre elektrikli menzil sağlıyor. Kaputun altında ise 1.6 litrelik THP turbo benzinli motor yer alıyor. 218 beygirlik bu motor 275 Nm tork üretiyor. Sürücü istediği zaman bu motorları aynı anda kullanarak 313 beygirlik bir güce sahip oluyor ve 4.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Bu hızın yanı sıra Aircross, 100 kilometrede 1.7 litrelik karma yakıt tüketim verisi ile inanılması güç bir yakıt tüketimi performansına da sahip.

Blok halindeki büyük koltuklar salonunuzun konforunu sunmayı hedefliyor.

Arka kapılar geriye doğru açılarak iç mekana geçiliyor. Kokpit tarafında 12 inç genişliğinde iki büyük ekran yer alıyor, bir tanesi istenirse sağa da kaydırılabiliyor.

C4 Cactus’ten izler taşıyan Aircross konsepti, şişirilmiş bir Crossover gibi duruyor.

Konseptin arka cam kesimi yine ilgin tasarlanmış. Acaba

bu cam açılabiliyor mu?

Arkada ve yanlardaki havayastıkları arazi kullanımında gövdeyi korumayı amaçlıyor.

22 inçlik dev jantlar, Continental tarafından özel olarak tasarlanan lastiklerle sarmalanıyor.

Citroen Çin pazarı için, kolay kullanımlı, şık, geniş iç mekanlı, konforlu ve hibrid teknolojili bir Crossover tasarlamış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.