BMW 120D XDRIVE

Çıplak haliyle bile iyi giyimli

Auto Show - - EDITÖR -

Bir gerçek daha ilk bakışta fark ediliyor: Çok şey yapılmış. Mavi-beyaz logolu ailesinin en küçüğü tamamen yeni bir yüze ve 3 Serisi’nden tanıdığımız L formlu stoplara kavuştu. Bazı otomobil üreticilerine göre bu tür görsel makyaj için yeterli oluyor.

Ancak BMW karoserin altında da birçok yenilik yapmış. Bunlardan biri de her silindiri 0.5 lt’lik birim hacme sahip olan yeni motorlar... 3 ve 4 silindire sahip 6 yeni motor da yerini aldıkları motorlardan biraz daha güçlü ve tabi ki daha tutumlu. BMW’nin açıklamasına göre tüketimdeki tasarruf yüzde 12’lere varıyor. Bu da en cimri versiyon olan 116d Efficient Dynamics Edition’ın 100 km’de 3.4 lt motorinle yetinebildiği anlamına geliyor.

xDrive adlı 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip olan 120d ise çok tutumlu olmasa da çok keyifli bir seçenek. Tamam, fiyatı iki tekerlekten çekişli kardeşinden 4 bin 100 Euro daha yüksek, ama sürüş keyfini kesinlikle başka bir boyuta taşıyor. Çünkü 4 tekerlekten çekiş, sadece daha yüksek bir sportiflikten daha fazlasını sunuyor. 190 HP’lik güç ve 400 Nm’lik tork, dinamik modda o kadar etkili kullanılıyor ki araç, sadece 6.8 sn’de 100 km/s hıza ulaşıyor, 222 km/s hız yapabiliyor ve çok etkili sollama manevraları yapmanızı sağlıyor. 4.3 lt/100 km’lik tüketimiyle de yüz güldüren 120d xDrive, daha canlı bir karaktere bürünen motor, süspansiyon ve direksiyon tepkilerine eklenen 4 tekerlekten çekiş sistemiyle virajları çok daha hızlı bir şekilde alabiliyor.

Motor ve süspansiyondaki iyileştirmeler donanım disiplininde de tekrarlanmış. Bugüne kadar 1 Serisi’nin baz modelleri neredeyse “fakir” bir donanım seviyesine sahipti. Makyaj- lı versiyon ise artık klima, far ve yağmur sensörleri, Professonal adlı müzik sistemi ve orta konsoldaki 6.5 inçlik ekranı standart olarak sunuyor. Sonunda 1 Serisi de “çıplakken bile iyi giyimli” otomobiller arasına girmiş durumda.

Tabi ki bunların bir maliyeti de var: Giriş modeli olan 116i’nin (109 HP) 23 bin Euro’luk Almanya başlangıç fiyatı eski versiyondan 1000 Euro daha yüksek. Bu rakam yüksek gelebilir, ancak bu kadar kapsamlı bir yenileme için kesinlikle makul görülmeli.

Dört tekerlekten çekişli 120d sürüş keyfini zirveye taşıyor

L formlu stop grubunun benzeri 3 Serisi’nde de kullanılıyor ve 1 Serisi’ne yakışıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.