FORD MONDEO 1.5 LT A/T

Gerçekten amiral mi?

Auto Show - - EDITÖR -

Mondeo, Ford markası için önemli işler başarmak hedefiyle yola çıktı. 2015’i otomobil yılı olarak lanse eden Ford’un en güvendiği modellerden biri tabi ki Mondeo. Ülkemizde satışa biraz geç sunulmuş olsa bile Mondeo, pazara son derece iddialı bir giriş yaptı ve iyi diyebileceğim bir başlangıç fiyatıyla yollara çıktı. 84 bin TL civarında olan fiyatı, bir alt sınıftaki bazı modellerin bile geride bıraktığı bir seviyede. Fakat sınıfının çok iddialı modellerinin daha iyi başlangıç fiyatlarına sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Birçok kişi gibi benim de bu otomobilin en sevdiğim yanı tasarımı. Ford Avrupa Tasarım Müdürü Murat Güler’in imzasını taşıyan tasarım gerçekten dikkat çekici. Özellikle keskin hatlar konusunda bu kez gerçekten çok başarılı bir iş çıkarılmış. Bütününde de uyumlu olan tasarım çizgileri önden arkaya kadar başarılı bir şekilde ilerliyor. Ahenk içinde hareket eden tasarım detayları sayesinde Mondeo bakışları üzerine çekme konu- sunda gerçek bir usta olmuş. Tasarım adına atılan bu önemli adım bence otomobilin sahip olduğu en iddialı özellik. Araçta rüzgar direncinin en iyi şekilde ayarlanması için paralel çizgiler iyi kurgulanmış. Bu da hem tasarım açısından iyi görünüyor hem de sürüşe olumlu bir etki yapıyor.

Kalite yüksek seviyede

Yaşam alanında kalite ve kullanışlılık bir üst seviyeye çıkmış. Kullanılan malzemenin önemli bir bölümü son derece kaliteli. Büyük ekran üzerinden yapılan kullanımlar da birçok rakibinden daha iyi. Ayrıca artık sesli komutları daha iyi anlıyor. Bu bölümde yolculuk eden herkes rahat ediyor. Ayrıca büyük ve geniş yaşam alanına devasa diyebileceğim bir bagaj da eşlik ediyor. Aynı şekilde yaşam alanında sunulan eşya gözlerinin sayısı da iyi. Fakat arkası boş duran orta konsol tasarımı (neden yaptılar ki?) eşya gözlerinin kullanımını kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor. Ayrıca orta konsolun direkleri kullanım sırasında özellikle uzun boyluların bacaklarına temas ediyor. Arka emniyet kemerlerinde havayastığı sunması ise önemli bir özellik. Fakat

bunun için yüksek bir bedel ödemek gerekiyor. Aynı şekilde adaptif farlar da opsiyon listesinde. Hatta sunulan teknolojik özelliklerin tamamı için ayrı bir bedel ödemek gerekiyor.

Genleri kuvvetli

Sürüş karakteri açısından markanın genlerinde yer alan güvenlik ve sürüş keyfi bu araçta da aynen devam ediyor. Yüksek hızlarda yaptığım viraj dönüşlerinde kendimi çok daha küçük boyutlara sahip bir araç kullanıyormuş gibi hissettim. Süspansiyon sistemi hem dinamik sürüşlere imkan veriyor hem de konfordan ödün vermiyor. Bu iyi bir kombinasyon…

Güvenlik de bu otomobilin temel taşlarından biri. Örneğin elektronik yardımcılar sayesinde sinyal vermeden şerit değiştirmek pek mümkün değil. Çünkü direksiyon sistemi bu sırada sizi tekrar şeride almak için elinden geleni yapıyor. Kendi kendine park sisteminde ise artık dik park etmek de mümkün. Yaptığım denemede ben bunu çok iyi başaramasam da bu park sistemi, hayatı kolaylaştıracak bir donanım.

Tüketim yüksek kalıyor

Gelelim motor kaputunun altında yatan yeni EcoBoost efsanesine. Motor 6000 d/d’de 160 HP güç ve 1600 d/d’de 240

Nm tork üretiyor. 1499 cc hacmindeki turbo beslemeli benzinli üniteye başarılı çalışan 6 ileri oranlı bir otomatik şanzıman eşlik ediyor. Bu ikili kombinasyon ve başarılı sürüş özellikleriyle Mondeo, 1504 kg ağırlığında olmasına rağmen, performans konusunda çok iddialı bir araç (0-100 km/s 9.1 sn).

Hızlanma iddialı

Hızlanmalar hem ilk kalkış hem de esneklik değerleriyle benim beğenimi kazandı. Özellikle sollamalara kendimden daha emin bir şekilde çıkmamı sağladı. Ama söz konusu tüketim olduğunda bu kombinasyon biraz can yakıcı olacak gibi görünüyor. Çünkü 10 litrenin altına çok zor inen bir karakteri var. Bu sonuç karma yol şartları için geçerli. Onu eğer sıkışık trafiğin olduğu şehir trafiğinde kullanacaksanız daha fazlasına hazır olmalısınız.

Murat Tosun Mondeo, iddialı

tasarımıyla bulunduğu her ortamda dikkatleri üzerine topluyor. Beklediğimden daha geniş olan yaşam alanı, içinde yer alan herkesin rahat etmesini sağlayacak.

Sürüş karakteri konusunda markanın genlerinden gelen kabiliyet bu araçta da aynen bulunuyor. Başlangıç fiyatıyla iddialı olan Mondeo bakalım bu kez istediği sonuçları alabilecek mi? Bunu tam bilemiyorum ama ulaştığı en iyi haline gelmiş durumda

olduğu kesin.

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Ford Mondeo yeni tarzıyla bugüne kadar karşıma çıkan

en iddialı halini almış oldu.

Düz çizgilerle sportif bir karakter yakalanmış.

Arkası boş duran orta konsol bana hitap etmiyor.

Motor performans açısından

son derece başarılı.

Eşya gözleri yeterli.

Yaşam alanı tasarımı açısından sadelik ön planda.

Dijital göstergeler son dönemin modası.

LED farlar

şık görünüyor.

Rahat bir kullanımı var.

Arka taraf genişliğinde iddialı.

Otomatik şanzıman sorunsuz çalışıyor.

Devasa bir bagajı bulunuyor.

Bilgisayar taşıyorsunuz gibi.

Arka tasarım bütünle uyumlu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.