MOTOSİKLET

Segmentler ve trendler

Auto Show - - EDITÖR -

Şubat ayın sonunda düzenlenen Motosiklet Fuarı, aslında sezonun startını da verdi. Motosiklet tutkunları sabırsızlıkla bir an önce yola çıkmak için beklerken, sınıfları işlediğimiz dosyamızda yeni başlamak isteyenler için de güvenli sürüşle ilgili yardımcı bilgiler bulabilirsiniz.

Rüzgarı hissetmek, özgürlüğü yaşamak… Bu tanım motosiklet kullanıcılarının “neden” sorusuna vereceği en kısa cevap olacaktır. Örneğin trafik derdiniz yok, yani istediğiniz yere otomobillerden çok kısa sürelerde ulaşabiliyorsunuz. Trafikte fazla yer kaplamadıkları için motosikletlerin kullanımları da daha pratik ve eğlenceli.

Ancak bu keyfi sürebilmek için bazı konulara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle A2 sınıfından bir ehliyete sahip olmak şart. Bunun için de sürücü adaylarının 18 yaşında olmasını gerekiyor. Kursa devam edip yazılı ve pratik sınavı geçtikten sonra adaylar ehliyet sahibi olmaya hak kazanıyor. Başvuru için istenen belgeleri tamamladığınızda, sürücü kurslarına katılıp eğitime başlamaya hazırsınız demektir.

Eğitim şart

Yeni başlayanlar için bir önerimiz var: Bizler, sadece sürücü kurslarında alınan eğitimle trafiğe çıkmayı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bunun çözümü ise, daha ciddi ve sağlıklı eğitim veren özel akademiler olacaktır. Bu sayede trafikte seyahat ederken çok daha bilinçli ve dikkatli bir sürücü olabilirsiniz. Bu konu özellikle daha önce hiç motosiklet kullanmamış sürücü adayları için çok önemli. Diğer taraftan akademiler, motosiklet kullanmasını bilenlerin de hem tekniklerini

geliştirmelerini hem de farkına varamadıkları önemli ayrıntıları tekrar hatırlamalarını sağlayacaktır.

Motosiklet akademisi arayanlar için, Honda gibi büyük markaların bu tarz eğitimleri kendi uzman ekipleriyle verdiklerini belirtmek gerekiyor. Alınan bu eğitimin motosiklet sürücülerine çok büyük katkı sağlayacağını rahatlıkla söyleyebilir ve kesinlikle tavsiye ederiz.

Güvenlik ilk sırada

Ehliyeti almış olmanız, sıranın motosiklet seçimine geldiği anlamına gelmiyor. Çünkü daha önemli işler sizleri bekliyor. Peki bunlar neler? İlk sırada ekipman var!

Unutmayın, motosiklet kullanırken tamamen açıktasınız. Yani halk arasın- daki deyişle “kaporta” bizzat sizsiniz. Motosiklete binmeden önce kendinizi koruma altına almanız gerektiğini asla unutmayın. Kask bu işin olmazsa olmazı. Seçeceğiniz motosiklet tipine göre farklı modellerde kasklar mevcut. Tavsiyemiz “çene kapalı” kask almanızdır.

Burada bir yanlış algıya da değinmemiz gerekiyor. Hiçbir kask yüzde 100 koruma sağlamaz! Kaskın ardından koruyucu mont, pantolon, bot ve eldiven de sizi güvenliğinizde önemli görevler üstlenecektir. Koruyucu montların, omuz, diz ve sırt için özel olarak hazırlanmış dolguları kullanım rahatlığı da sağlayacaktır. Aynı şekilde pantolon için de bu durum geçerli. Motosiklet botu özellikle ayak bi- leğini koruma altına almak için hazırlanmış bir donanımdır. Eldivenler ise ellerinizi sürüş esnasında yoldan sıçrayan gelebilecek küçük toz ve taş parçacıklarından (inanın eldivensiz kullanımda bunlar iğne gibi batıyor) koruyacaktır. Her kaliteli ürün gibi koruyucu donanımların da fiyatları yüksek oluyor. Ancak konunun kendi güvenliğiniz olduğunu düşünüp, ucuz ve kalitesiz ürünlerden mutlaka kaçının. Korunma sağlamak için alternatifler de var. Örneğin standart pantolon ve montunuzun üzerine, dizlik, dirseklik ve omurga koruyucuları takabilirsiniz.

Motosiklet seçimi önemli

Motosiklet seçerken dikkat edilmesi gerek küçük ayrıntılar size tam istediğiniz sürüş keyfi olarak geri dönecektir. Kullanım amaçlarına göre piyasada, Commuter, Scooter, Racing, Enduro, Touring ve Custom (daha çok bilinen adıyla Chopper) adlı segmentler bulunu-

Özel akademilerden eğitim kesinlikle tavsiye edilir.

Küçük kaçamaklar ve sorunsuz kullanımı ile Scooter’ler büyük keyif ceriyor.

Uzun yol seyahatlerinde Touring doğru

tercih.

Güvenlik önemli, ekipmanlar adeta zırhınız oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.