THOMAS INGENLATH

Başkalarında yok!

Auto Show - - EDITÖR - Okan ALTAN

Premium SUV segmentinde BMW, Mercedes ve Audi’nin yenilenen modellerine karşı aynı zamanlama ile Volvo’nun yeni XC90’ı yollara çıkıyor… Yeni XC90 ile tümüyle kendine ait mühendislik, yepyeni bir mimari ve bambaşka bir tasarım anlayışına da geçen Volvo Otomobilleri, artık tam yetki verdiği Baş Tasarımcısı Thomas Ingenlath’ın çizgisinde ilerlemeye başladı… Biz de kendisinden “yeni yol” tariflerini rica ettik…

Bundan tam 3 yıl önce VW Grubu’ndan transfer edilen Ingenlath, Almanya’da “Fachhochschule für Gestaltung” ve İngiltere’de “Royal College of Art”ı bitirdikten sonra 1991 yılında Audi’de, ardından VW ve Skoda tasarım stüdyolarında çalışmıştı… 2006 yılından itibaren Volkswagen Design Center’dan çıkan önemli konseptlere imza atmış olan Thomas Ingenlath’in imzasını, şu anda Volvo’nun geleceği hakkında ilk fikri olan yeni XC90’nın altında görüyoruz ve kendisine sorularımızı

yöneltiyoruz…

Yeni XC90’ı şu ana kadar kullanmış kişiler, bunun bildikleri Volvo olmadığından bahsediyorlar… Bunun anlamı ne olabilir?..

Herşeyden önce bu tümüyle yeni bir araç ve gelecek 10 yıl için hazırlanmış bir model… Bu kadar farklı algılanıyor olmasından ötürü gerçekten çok mutluyum… Kullanılan yepyeni teknolojilerle, elbette, bilinenden çok farklı bir araç olarak fark ediliyor. Fakat, Volvo’nun sahip olduğu tüm değerleri taşıyor… Olması gerektiği gibi, modern zamanların Volvo’su, bu, XC90!.. Dünyanın en güvenli otomobili… Konuksever, geniş, eğlenceli bir hareket etme aracı… Volvo tarzı, tipik bir farklı sürüş deneyimi sunuyor!..

Şu andan itibaren Volvo markasıyla ilgili herşeyi mi değiştiriyorsunuz?.. Bu kadar büyük değişiklik algısını nasıl gerçekleştiriyorsunuz?..

Diğer markaların aksine, aracı kullanmak değil, aracın sizi götürmesini amaçladık… Sürücüsüne büyük kolaylıklar sunan iletişim teknolojileri, çevreci fakat güçlü motor seçenekleri ve inanılmaz sessiz sürüşüyle kabin içinin dost ve sıcak İskandinav tasarımını bir arada sunuyor… Yani, benim için, Volvo markasının tüm gerçek değerlerini taşıyan ilk örnek!..

“Sadece tasarımda değil, en yüksek güvenlik, en modern teknolojiler ve en çevreci motorlarda da yeni nesil Volvo’ların rakibi yok!”

İskandinav tasarımı için sıcak ve konuksever diyorsunuz?.. Fakat, biraz da soğuk değil midir?..

Kabin içinde sıcak… İskandinav tasarımında daima samimi bir insan eli dokunuşu bulursunuz… Bauhaus fonkiyonalizmine bakarsanız, insansı olmaktan çok makinalaşmış gibi hep sert ve soğuk görünür… Fakat, İskandinav fonksiyonalizminin daima daha yumuşak bir dokunuşu vardır. Daha sıcak yaklaşımı ve doğal malzemeleri dikkat çeker. Metal gibi soğuk materyallerin yerine ahşap ve deri, her zaman, İskandinav tasarımının unsurları olmuştur. O sebeple, tüm Volvo’lar, sizi sıcacık karşılarlar…

Tüm ayrıntılarında dünyanın en güvenli otomobili olma iddiasına sahip olan XC90 için gerekli güvenlik elemanlarını, bahsettiğiniz bu İskandinav tasarımının içine nasıl yerleştirebildiniz?..

Premium olma gerekliliği ve büyük ölçülerde oynama imkanıyla XC90 segmentinde sorun yaşamadan her türlü donanımı yükleyebiliyorsunuz… Fakat, diğer yanda aracın formu ve tasarımı, yeni güvenlik unsurlarını taşıyabilmesi için geliştirildi… Tüm alt yapı da, yeni XC90 ve yeni nesil tüm Volvo’lar için en yüksek güvenlik seviyesi hedeflenerek değiştirilerek hazırlandı… Ancak, güvenli olsun diye de tasarımdan vaz geçilmedi…

Güvenlik konsepti nasıl geliştirildi?

Herşey yan yana araştırıldı ve geliştirildi… Aracın ön kısmının kazalara karşı maksimum güvenli yapısından diğer tüm ayrıntılarına, herşey, olması gereken görünüme göre uyum içinde düşünüldü… Volvo Güvenlik Departmanı’nın araç içindekileri ve yayalara karşı en yüksek koruma standartlarından ödün verilmeden XC90’ın üstün nitelikleri bir araya getirildi. Fakat, XC90 gibi büyük bir hacmin içini tüm bu kalitelerle doldurmak, elbette küçük bir araca göre daha kolay oldu… Ve böylece, bir otomobilde güvenlik başlığında en fazla neler yapılabileceği için de, yeni XC90, tam bir örnek olacaktır!..

Yeni XC90’ı nasıl tanımlıyorsunuz?.. Sizce, bir lüks nakil vasıtası mıdır?.. Yoksa, sahiplerinin hava atmakta kullanacakları bir gösteriş objesi

midir?..

XC90, Volvo’nun lükse uzanan yoludur!.. Bir lüks gösteriş aracı olarak kabul edilmesini istemiyoruz… Fakat, sahip olmakla mutlu olmalarını istiyoruz… Bize göre lüksün mütevazı gösterimidir, yeni XC90… Kullanıcıları, sahip oldukları parayı göstermek istemeyenlerdir… Böyle bir aracı satın alabilecek seviyede olduklarını sergilemek istemeyenlerdir!.. XC90, heybetlidir, dik durandır… Görsel olarak iridir, fakat kibardır!.. Sahibinin gerçek statüsünü gösterir… Özgürlüğün en modern formdaki ifadesidir!..

Fonksiyonu formun önünde tutan özellikle Alman rakiplerine karşı, yeni XC90’ın en güçlü yönü nedir?..

Yeni XC90 ile sunduğumuz yeni fikirler, dokunmatik büyük ekran, silindir sayısı minimize edilmiş motorlar ve tüm yürür aksam ve içine davet eden sempatik kabin içi gibi değerlerin oluşturduğu bütünün başarılı sonucu, başka markalarda bulabileceğinizi sanmıyorum!..

Ingenlath, Volvo’yu asıl taşıması gereken değerlerine doğru değiştiriyor!

İskandinav tasarımının konuksever “sıcak” kabin içi

XC90, özellikle güvenlik

başlığında, diğer tüm rakipleri için bir üst standart.

Volvo, güçlü olmayı silindir sayısına değil, Twin Engine gibi

zeki mühendisliğe bağlıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.