BAJAJ DISCOVER 150F

Cazibesini konuşturuyor

Auto Show - - EDITÖR -

Geçtiğimiz yıl Kuralkan çatısı altında ülkemizde boy gösteren Bajaj, kısa sürede pazar başarısına ulaştı. Hintli marka küçük motosikletler üzerinde ciddi bir deneyime sahip. Boxer, Discover 125 ve Pulsar modelleri bunu kanıtladı.

Test konuğumuz Discover 150F aslında kardeşi 125’in geliştirilmiş hali gibi denilebilir. Zaten göze batan ilk unsur, 150F için uygulanan grenajlar. Stoplarda LED lambalara yer verilmiş ve oldukça dinamik bir görünüm sağlanmış. Discover 150F gövdesi altında, hava soğutmalı, 144.8 cc hacme sahip tek silindirli dört supaplı, dört zamanlı bir motor görev yapıyor. Toplam 14.5 HP gücündeki motor 12.75 Nm tork üretiyor.

Yeni başlayanlar için ideal

Vitesli motosiklete yeni geçiş yapanlara da tavsiye edebileceğim 150F’de sizleri nelerin bekleyeceğini hemen sıralayalım. 795 mm’lik sele yüksekliği ile kısa boylular için de uygun olması büyük avantaj. 124 kg’lık boş ağırlığı ve rahat oturma pozisyonu ile motosiklete kolay hakim olabiliyorsunuz. Gösterge ekranında yer alan hız göstergesinin yanında dijital olarak akü şarj durumu, yakıt tüketimi, saat, kat edilen mesafe ve toplam km bilgisi yer alıyor. Buraya dikkat; vitesin ‘N’ yani boşta olduğunu gösteren bilgi yine dijital olarak verilmiş ama diğer vites konum göstergeleri maalesef yok. Devir göstergesi de yok ama buna ne kadar ihtiyaç olduğu da tartışılır. Bir diğer önemli ayrıntı ise yağ seviye camı. Bu sayede yağ durumunu gözle takip etmek mümkün.

Zincir aktarmalı 5 ileri vitese sahip 150F’in çalışma prensibi biraz farklı. En altta boş vites yer alırken, diğer vitesler hep yukarı doğru geçiyor. Elektrikli marşın yanında, akü bitmiş olsa dahi kick start diye tabir ettiğimiz yan ayak marşının olması önemli bir avantaj. Yüksek çekiş gücü sayesinde gaz kolunu çevirir çevirmez ileri fırlaması kalkışlarda ciddi bir avantaj. Egzoz için kullanılan tech sistemi sayesinde devir düşmesine karşın, vites değiştirmeden hızlanma sağlanıyor. Bu sayede yokuş tırmanma gibi durumlarda vites değiştirmeden yola devam edilebiliyor.

Manevralarda başarılı

Kompakt yapısı ve ağırlığı sayesinde dar alanlarda yüksek manevra kabiliyeti sunuyor. Arka lastik 21 inç 100/90 ebatta. Böylece daha güvenli frenleme elde ediliyor. Önde görev yapan ve 240 mm’lik diskle destek-

lenen 150F, bu sayede fren mesafesini güvenli bir şekilde kısaltmayı başarıyor. Konforu destekleyen monoşok amortisör ise çukur geçişlerini sorun olmaktan çıkarıyor. 150F’in maksimum hızı 120 km/s. 80 km/s hıza kadar vibrasyon sorunu olmamasına karşın maksimum hıza doğru çıkıldığında rahatsız etmeyecek şekilde geri bildirimlerde bulunuyor. Buna karşın sürücüsünün yüzünü güldüren, ortalama 2.5 lt/100 km’lik yakıt tüketimi ciddi bir avantaj yaratıyor. Yedeğe düşmeden (3 lt) 10 lt’lik yakıt deposuyla 400 km’lik bir menzil elde etmek hayal değil.

Bakımda büyük fark

Discovery 150F’in satış fiyatı 5.197 TL olarak açıklanıyor. Fiyatı biraz yüksek bulmama karşın düşük bakım maliyet- leri bunu telafi ediyor. Üstelik bakım aralıklarının, ilk alındığında 500-750 km, daha sonra ise 5.000 km’de bir olması Discover 150F’i daha mantıklı hale getiriyor.

Tüketimde cimri, görsel açıdan yakışıklı, dayanıklı, maliyetler açısından cep dostu.

Daha ne olsun?

Fotoğraflar: Barış Hasan Bedir

Grenajı ile dinamik ve yakışıklı oldu.

Göstergeler tüm önemli bilgileri aktarıyor.

Yüksek manevra kabiliyeti ile kolay kullanıma sahip.

Stoplarda LED’lere yer verilmesi gece görünürlüğünü arttırıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.