ALPINA B5

Yaşgünü hediyesi

Auto Show - - EDITÖR - Ali Mert GIRAY

Alpina 50’nci yaşgününü, B5 Bi-Turbo ve B6 Bi-Turbo tabanında geliştirilecek olan modellerle kutlayacak. El yapımı elli sedan ve elli coupe Alpina, “50” damgasını taşıyacak ve lüks detaylara sahip olacak. “Ağır” revizeye alınmış V8 motor, bu aracı 0'dan 100 km/s hıza 4.2 saniyede ulaştırabilecek.

Bu modeller 800 Nm'lik tork ve 600 beygirlik güç üretimi ile Alman markanın bugüne kadar ürettiği en güçlü yol araçları olacak. Ayrıca Alpina, 70 kişilik mühendis takımını, aracın yakıt tüketimini düşürmesi için görevlendirmiş. Sonuçta ise 100 kilometrede 9.5 litrelik bir tüketim verisi elde edilmiş.

BMW üretimi 4.4 litrelik V8 motor üzerine kurulu, revize edilmiş B5 Bi-Turbo, Alpina tarafından özel geliştirilmiş çift turboşarj ile besleniyor. Silindir bloklarının ortasına yerleştirilmiş bu turboşarjlar 1.2 bar basınç uygulayabiliyor. Ayrıca aracın hava emiş sistemine de özel ilgi gösterilerek, radyatöre giden hava kanalları kısaltılmış. Motoru soğuk tutabilmek adına Alpina üretimi su soğutmalı bir intercooler sistemi uygulanmış. Motorun uzun ömürlü olması ve performans kaybı yaşanmaması için soğutma sistemini geliştiren Alpina, hafif yapılı pistonları sayesinde daha performanslı bir sürüş elde etmiş.

Aerodinamik, şanzıman, yol tutuş, konfor ve tasarım için de özen gösterilmiş. Alpina denilince akla ilk gelen özelliklerden biri ise ikonik Alpina jant tasarımı. Bir önceki modeline göre toplamda 15.6 kilogram hafifleyen 20 inçlik inç jantlar, aracın performansına da katkıda bulunuyor. Her jant üzerinde yer alan “50” logosu ise bu modellerin farklı bir ruhu olduğunu yansıtıyor. Alpina mavisi fren kaliperleri de şıklığı artırıyor. Hafif yapılı titanyum egzoz sistemi, Akra- povic tarafından geliştirilmiş. Bu sistem geri basıncı düşürüyor ve metal yapılı eski versiyona göre 17 kilogram hafiflik kazandırıyor.

“Edition 50” modelinin, farklılığını iç mekanda devam ettirmesi için, el yapımı sport koltuklar siyah deri renginde dizayn edilmiş, koltukların bel desteği kısımları orman yeşili renginde tasarlanmış. Trim panelleri Alpine parlak siyah renginde ve EDITION 50 yazısı ile kaplanmış. Markanın 50 yıllık tarihini özetleyen “1965-2015” logosu ise, koltuk arkalarında, halılarda ve özel anahtarlıkta yer alıyor. Her aracın sınırlı üretimin kaçıncı aracı olduğunu yazan numaralar orta konsolda ve anahtarlığın arka yüzündeki plakalara kazınmış. Lüks detaylar, seramik kaplı kontrol düğmeleri, tamamen deri kontrol paneli ve iki farklı opsiyon düzeyi olan kokpit deri işlemelerle dekore edilmiş. Tüm bu lüks detayların yanı sıra, bütün B5 Bi-Turbo'lar, Alpina mavisi kadranlara ve en üst kalite deriden elde dikilmiş direksiyona kaplamasına standart olarak sahip.

Alpina B5’te coupe ve sedan versiyonları yer alıyor.

600 HP ve 800 Nm’lik motorlarla donatılan B5’lerin iç mekanı da bu yüksek performansı çağrıştıracak şekilde tasarlanmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.