MAZDA CX-3

Sürpriz farklılık

Auto Show - - EDITÖR - TOMAS HIRSCHBERGER

Japonlar bir zamanlar ne kadar da yaratıcıydı. 20-30 yıl önceki yeni model yaratma atağında Japon markalar hep zirvede olmuşlardı. Şimdiyse, örneğin kompakt SUV’larda olduğu gibi, trendleri takip ediyorlar. Sadece Nissan, kurbağa gözlü Juke ile küçük crossover sınıfında “ilginç” bir modele ve bir Opel Mokka rakibine sahip. Şimdiyse Mazda bu duruma tepki verdi ve CX-3 ile ikinci Mokka rakibini hazırladı. Küçük, kompakt ve isteğe bağlı olarak 4x4 ya da 4x2 çekişli olarak satın alınabilen CX-3, bir zamanlar Japonlardan alışkın olduğumuz gibi, günümüz modasına uygun bir tasarıma da sahip.

Uzun burun, alçak tavan ve sevimli bir arka kısım... Tasarım kesinlikle uyumlu. Teknik olarak ise bu küçük SUV, sınıflar arasında geziniyor. Örneğin biraz modifiye edilmiş olsa da 4x4 sistemi, arka aks ve şanzımanı ağabeyi CX-5’ten alınmış. Mazda 2 ile platformunu, aks mesafesini ve 1.5 lt 105 HP’lik dizel motorunu ve ve 2.0 lt’lik benzinli motorlarını (120/150 HP) paylaşıyor.

Barselona’daki test sürüşlerine en güçlü motora ve 4x4 sistemine sahip versiyon konuk oldu. Aracın boyutları, hedef kitlesinin hemen anlaşılmasını sağlıyor: 4.28 m’lik uzunluğu ve 1.77 m’lik genişliği Opel Mokka ile neredeyse aynı. Ancak CX-3 rakibi kadar yüksek değil: Tavanı 12 cm daha alçakta olduğundan 4 kapılı bir coupe izlenimi de uyandırıyor. Ancak arka koltuk sırasında uzun bacaklı yolcular için yeterli yer kalmıyor. Ayrıca opsiyonel Bose subwoofer satın alındığında bagaj hacmi de yetersiz bir seviyeye geriliyor.

Önde oturanların ise böyle sorunları yok. Mazda’nın 2 ve 3 modellerinde olduğu gibi iç mekan kaliteli, şık, derli toplu ve sadece en gerekli unsurlara indirgenmiş bir dekorasyona sahip. Sınıfta genelde kullanılan sert plastik yerine iç

mekanda yumuşak dokunma hissi veren bir şerit kullanılmış. Kokpitteki orta konumlandırılmış büyük devir göstergesi de yeni. Bunun üzerinde ise yukarı katlanarak takip edilebilen bir head-up gösterge kullanılmış. Orta konsolun üst kısmında yükselen 7 inçlik ekran, dokunmatik olarak veya orta konsoldaki merkezi kumanda düğmesi ile kontrol edilebiliyor.

Peki ya Japon Mokka’sı nasıl gidiyor? Çok iddialı değil ama iyi... Öncelikle ka- rizmatik sportif görünüm, daha fazla sportif ruh, biraz daha sert bir süspansiyon ve biraz daha hassas bir direksiyon beklentisi yaratıyor. Sonuç olarak CX-3, konfor ağırlıklı ayarlara sahip. Süspansiyonu sert yerine yumuşak. Bu da aslında olduğundan daha ağır hissettiriyor ve beklenenden daha az bir kıvraklık hissi yaratıyor. Ancak bunlar kesinlikle can sıkıcı değil, hatta günlük kullanımdaki yol arkadaşlığı için daha iyi bile. Kim iş-ev rotasındaki

Araştırmalara göre küçük crossover pazarı 2017 yılına kadar iki katına çıkacak. Yani CX-3 uygun bir zamanda piyasaya çıktı. Dizaynı, teknolojileri ve fiyatıyla beğeni toplayan aracın bazılarına göre tek eksiği, sportiflik olacaktır.

tüm çukurları hissetmek ister ki? Hayat zaten yeterince stresli. Bu karakter nedeniyle virajlı şehir dışı yollarda biraz daha dikkatli olmak ve biraz daha düşük hızlarla ilerlemek gerekiyor. Neticede CX-3 ne bir sporcu ne de bir MX-5 değil.

150 HP ile test aracımız tabi ki yeterince güçlüydü. Mazda’nın ağırlık tasarrufuna önem vermesi de bu hissi güçlendiriyor: 4x4 versiyonun 1350 kg’lık ağırlığı yüksek bir rakam değil. Donanıma bağlı olarak Mokka, yaklaşık 100 kg daha ağır. Yüksek sıkıştırma oranlı Skyactiv benzinli motor 200 km/s hız sağlıyor ve 100 km’de 6.4 lt gibi makul bir tüketimle yetiniyor. Bu fabrika verisinin ne kadar doğru olduğunu, CX-3 Haziran ayında piyasaya çıktığında teste konuk ederek araştıracağız. Aracın Almanya fiyatları 18 bin Euro (120 HP’lik versiyon için) seviyesinden başlıyor. Eksiksiz bir donanım paketine ve 4x4 sistemine sahip test aracımızın fiyatı ise Almanya 24 bin 700 Euro olarak açıklandı.

Kokpit şık ve kaliteli. Ekstra bedel karşılığında, mesafe takip radarına kadar birçok asistan sistem seçeneği sunuluyor.

Tam bir dikkat mıknatısı: Küçük crossover CX-3 ilgi çekici bir tasarıma sahip.

İç mekan mucizesi sunmaktan uzak olan CX-3’ün arkası da dinamik bir tasarıma sahip.

Baş mesafeleri bonkör olma da yetiyor ama diz mesafeleri uzun bacaklılar için sorun olabilir.

CX-3’ün teknik platformu ve aks mesafesi Mazda 2’den alınmış. Bu da kompakt boyutlar sağlıyor.

Opsiyonel subwoofer satın alındığında bagaj hacmi iyice küçülüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.