717HP

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ DODGE CHARGER SRT HELLCAT -

Bu duman mesajını herkes anlayacaktır. Ayrıca Charger Hellcat ile herkes duman mesajı yazabilir. Yapmanız gereken, tüm elektronik yardımcıları kapatıp gaza ve fren pedallarına aynı anda basarak 881 Nm’nin tamamını arka tekerleklere göndermek. Anında arkanızda belirmeye başlayan beyaz dumanın tek bir mesajı var: Keyif.

Dodge’un iddiasına göre Hellcat, dünyanın en güçlü sedanı. Kağıt üzerindeki verilere göre ne BMW M5 (560 HP), ne Porsche Panamera Turbo S (570 HP) ne de MercedesAMG 65 (630 HP) Hellcat’in eline su dökebilecek durumda. Mühendisler 6.2 lt’lik V8 motordan 717 HP güç alıyor. Launch Control ile birlikte kullanıldığında bu güç, aracı 3.7 sn’de 100 km/s hıza ulaştırıyor.

Performans verilerinin neden olabileceği tüm kuşkular, fiyata ba- kıldığında ortadan kalkıveriyor: Bu şeytanla anlaşma yapmak için 58 bin 400 Euro ödemek yeterli. Platform, tavan ve arka kapılar dışında aracın dış görünümü tamamen yenilenmiş. Büyüyen hava girişi, siyah renkli tamponu ve L formlu gündüz farıyla Hellcat, gaddar ve saldırgan bir ifadeye sahip.

Kokpitte bolca plastik aksama yer verilirken, koltuklar yeterli yan desteği sunuyor. Ancak uzun boyluların da ideal sürüş pozisyonunu bulabilmesi için koltuğun daha fazla alçaltılabilmesi gerekiyor. Diğer taraftan motoru çalıştırdığınız anda, en koyu Alman otomobili fanatiklerinin bile ağızları hayranlıktan açık kalıyor. Soğuk çalıştırmanın ardından motor, bas ağırlıklı kükremeler çıkarmaya başlıyor. Sonrasında ise sesler çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Tüm bu kükremeler ve çığlıklara, insanın tüylerini diken diken eden kompresör ıslıkları ekleniyor.

Sürüş izlenimlerimizi, 2 tonluk Hellcat’i patinajla çocuk oyuncağıymış gibi yönlendirebildiğimiz bir drift parkurunda gerçekleştirdik. İyice çevrilmiş tekerlekler, direkt tepkilere sahip direksiyon ve abartılı güçle birlikte bu Muscle Car, pist poyunca lastiklerini yakarak, ortalığı dumana boğarak ilerliyor.

Yaptığımız hareketler pisti ziyaret eden Amerikalılar tarafından da beğeniyle karşılandı. Çünkü altımızdaki otomobil, bugüne kadar gördükleri, böyle driftler atan ilk Charger Hellcat’ti. Amerikan otomobil bloğu Jalopnik, Hellcat için “Bir insanın satın alabileceği en çılgın otomobil” yakıştırmasını yapmıştı. Bize göre de duman işaretlerini böyle yorumlamak pek de saçma olmaz herhalde.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.