Babalara oyuncak dükkanı

Ford’un büyük vanı artık daha geniş iç mekan ve daha zengin teknolojiler sunuyor.

Auto Show - - GÜNCEL FORD GALAXY -

Pardon Ford, ancak yeni Galaxy bir şekilde bir çelişki. Klasik bir büyük van olarak eski moda görünüyor. Özellikle de piyasadaki çok çeşitli alternatiflere baktığımızda. Sportif SUV’lardan coupe görünümlü sedanlara kadar tam bir çeşit zenginliği var. Ayrıca bunların çoğu, tekerlekli hızlı tren tasarımlarını andıran Galaxy’den çok daha modern görünüyor. Diğer taraftan detaylara baktığımızda işin rengi değişiyor: Lüks konusunda rahatlıkla Mercedes S Serisi ile rekabet edebilir veya Audi’nin “teknolojiyle bir adım önde” sloganını sorgulanabilir hale getirebilir.

Gerçekten de Ford, aile babalarına oynayacakları birçok şey vermiş: Multimedya teknolojileri, konfor ayrıntıları ve güvenlik teknolojileriyle aşırı yüklenmiş durumda. Örneğin hız sabitleyici trafik işareti algılama sistemiyle birlikte çalışarak, hız sınırı düştüğünde kendi kendine fren yapıp aracı yavaşlatabiliyor. “Acıktım” dediğinizde navigasyon ekranında, yakındaki restoranların belirlenmesini sağlayan sesli kontrol sistemi de yeni bir oyuncak.

Güvenlik konusunda ise Ford bir adım daha da kapsamlı davranmış. Bir insan tanıma sistemi, Galaxy’nin önüne çıkabilecek yayaları tanıyor ve acil durumlarda otomatik fren yapabiliyor. Havayastığı donanımı da zenginleşmiş: Artık araçta, ikinci koltuk sırasını koruyan yan havayastıkları ve üç sırayı koruyan cam havayastıkları da bulunuyor.

İç mekan ise daha da değişken bir hale getirilmiş. Arkadaki 5 koltuk çok hızlı ve basit bir şekilde katlanarak düz bir bagaj zemini elde edilebiliyor. Üçüncü koltuk sırası içinse elektrikli katlanma opsiyonu sunuluyor. Bagaj kapağı, sürücü tamponun altına ayağıyla vurduğunda elektrikli bir sistemle açılıyor.

Ancak en önemli yenilik ön kaputun altında: Güçleri 120 HP ile 240 HP arasında değişen turbo beslemeli (EcoBoost benzinli ve TDCi dizel) motorlara, artık çift turbolu bir dizel de eşlik ediyor. En güçlü dizel motor 210 HP güç ve 450 Nm tork üretiyor. Bu veriler insanda yüksek hız ve sportif sürüş özellikleri beklentisi yaratıyor. Ford’a göre bu iki beklenti de doğru: Yeni Galaxy, hem dinamizm hem de konfor konularında iddialı bir van. Ayarlı amortisörler ile aracın sürüş karakteri dinamizmle rahatlık arasında değiştirilebiliyor, servo direksiyon ise hıza bağlı olarak farklı direktlik seviyeleri sunabiliyor.

Görünümünü bilemeyiz ama yeni Galaxy, teknolojiler konusunda kesinlikle “eski moda” değil.

Aston Martin’i andıran ızgara

tasarımı artık tüm Ford modellerinde kullanılıyor.

Alçak burnu, kelebek camı ve yüksek yapısıyla tipik bir van. Arkada standart kapılar kullanılmaya devam ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.