BMW X5 M: Ağırbaşlılıktan eser yok.

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA BMW X5M, PORSCHE CAYENNE TURBO S -

tüysıklet sporculardan değil, ferah arka koltuklar, bolca iç mekan, değişken bagajlar, 660 kg’a ulaşan taşıma kapasiteleri ve konforlu koltuklara sahip ağırsıklet SUV’lardan bahsediyoruz.

Bu ikili günlük yaşamda gerçekten de canlı, kıvrak ve zorlayıcı olmayan sürüşler sunuyor. Sadece park manevraları sırasında 21 inçlik jantlara dikkat edilmesi yeterli. Asıl çılgınlık ise yarış pistinde ortaya çıkıyor. Pistte o kadar hızlı ve amansız bir şekilde ilerliyorlar ki, aklınızda fizik yasalarının geçerli- liği konusunda kuşkular oluşabiliyor: Ağırlık nereye gitti? Büyük boyutlara ne oldu?

Gayet iyi bir dengeye sahip olan BMW, pistte Porsche’ye göre biraz daha heyecanlı. Tehditkar metalik kükremelerle çalışan V8’inin gaz komutlarına verdiği tepki hızını, avına saldıran bir kobranınkiyle karşılaştırmak mümkün. Sert direksiyon sistemi de hızlı tepkilere sahip. Bunun neden olduğu düz gidişlerde uzunlamasına zemin yarıklarından etkilenme ise tipik bir BMW özelliği. Tavsiyemize uyup direksiyonu sıkı bir şekilde tuttuğunuz sürece çok yüksek bir keyif almanızı engelleyecek hiçbir şey olmayacaktır.

Porsche ise çok stabil, hatta inanılmaz derecede sakin bir araç ve bunu maksimum hızına kadar koruyor. Hızlı virajlarda çok az yana yatıyor ve virajları daha kesin bir şekilde alıyor. Direksiyon sistemi BMW’den daha yumuşak olsa da, çok direkt ve hassas bir karaktere sahip. Daha yüksek yanal tutunma sunan Cayenne, viraj çıkışlarında da BMW’den

Spoylerleri, çıkıntılı marşpiyeleri, aynaları ve solungaçlarıyla hemen dikkat çekiyor.

Turbo S’in tasarımı hiç dikkat

çekici değil. Sadece fren sisteminin rengi göze batıyor.

Gerçek bir Porsche mi? Evet, kontak yuvası solda.

575 HP’lik mükemmel V8’de şık olmayan bir kapak kullanılmış.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.