VW teknolojili küçük SUV

Yeti gerçekten popüler bir model. Özellikle de Almanya’da küçük arazi araçları sınıfının en fazla satan modeli. Herkesin bildiği gibi bunun nedenlerinden biri de VW teknolojilerini daha ucuza sunması.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL SKODA YETI -

Yeti... İnsanın aklında büyük ve güçlü bir varlığın imgesi canlanıyor. Skoda Yeti ise güçlü ama kesinlikle büyük değil. Aslında Çeklerin bu küçük arazi aracı için “SUV’cuk” demek daha doğru olur. Üretime geçişinin üzerinden 6 yılın geçtiği günümüzde Yeti, ikinci el pazarının da bulunabilir ve aranan modellerinden biri haline geldi. Hem de sıfır fiyatları gibi, ikinci el fiyatları da gayet uygun. Bir de şu eksantrik mili problemi olmasaydı...

Test aracımız 1.2 lt’lik benzinli TSI motora sahip bir Yeti’ydi ve kilometre sayacında 60 bin km rakamı okunuyordu. Düşük kilometresine rağmen aracın motorunun revizyondan geçirildiğini öğrendik. Sorunun nedeni ise, üretim sırasında yaşanan uzun bekleme sürelerinin zincire hasar vermesi olarak açıklanıyor. Bunun sonucunda ise kayışlar erkenden eskiyor, yerinden çıkıyor ve supaplar hasar görüyor.

Skoda bu duruma tepki vermiş ve hasarı iyi niyet garantisi kapsamında düzeltmiş. Çift debriyajlı şanzımanlar da ilk zamanlarda sorun çıkarıyormuş. Peki ama Yeti iyi bir araç değil mi? Uzun üretim süreci boyunca olgunlaştığı kesin. Ayrıca zaten hep pratik bir araç olmuştu. Yüksek oturma pozisyonu ise günümüzün sevilen özelliklerinden biri. Tüm bunlara başarılı görüş özellikleri, işçilik kalitesi ve iç mekan değişkenliği de ekleniyor.

Bagaj hacmi 405 lt ile devasa değil ama iri yapılı yolcular için pek de rahat olma- yan arka koltuklar sökülerek, bagaj hacmini 1760 lt’ye çıkarmak mümkün. Pas ise ender rastlanan bir sorun ve bu can sıkıcı izlere genelde bagaj kapağında rastlanıyor. Skoda Yeti 2013’ten bu yana makyajlı haliyle yollarda. Makyajı farklı tamponlar ve köşeli sis farlarından kolayca anlamak mümkün. Lisansör dergimiz Auto Bild’in gerçekleştirdiği 100 bin kilometre testinde ise bir Yeti 1.8 TSI, çok iyi bir not elde etmişti. Test boyunca yaşanan tek sorun, arka kapı fitillerinin dayanıksız olmasıydı ve Skoda tarafından bu sorun 2011 yılı başından itibaren giderildi. Test pilotlarının kayıt defterinden anladığımız kadarıyla, Yeti’yi kullananlar yavaş çalışan Amundsen adlı navigasyon sisteminden pek memnun kalmamışlar. Ne yazık ki bu yavaşlık oto hırsızlarının umurlarında olmamış olacak ki, araca girerek yerinden kolayca çıkarılabilen sistemi yanlarında götürmüşler. Böyle bir risk istemiyorsanız, navigasyonsuz versiyonları tercih edin.

Önde 1.90 m’ye kadar insanlar rahatça oturabiliyor. Arka koltuklar ise o kadar rahat değil. Sert süspansiyonu sayesinde Yeti, hızlı virajlarda bile fazla yana yatmıyor. ESP standart.

Yeti’nin en küçük motoru (1.2 TSI) ağır kanlı ve esneklikten uzak bir makine. 2.0 TDI daha iyi bir seçim olacaktır.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.