Auto Show - - GÜNCEL ŞANGHAY OTOMOBİL FUARI -

Ben neyim?” adlı bir oyun vardır. Oyuncular, cevapları sadece evet veya hayır olan sorular sorar, cevaplara göre nesnenin ne olduğunu tahmin etmeye çalışırlar.

Haydi aynı oyunu Mercedes Dizayn Şefi Gorden Wagener ile oynayalım: Bu konsept nedir? Neyse ki Wagener’in cevabı evet veya hayırla sınırlı değil: “GLC Coupe’nin modern ve insanın ruhuna hitap eden çizgileri, geleceğin Mercedes SUV modellerinin dizayn diliyle ilgili bilgiler veriyor. Aynı zamanda bu konsept, Mercedes Yıldızı’na sahip coupe geleneğimizin tipik değerlerini taşıyor”. Bizler de GLC’nin ilk resmi fotoğraflarına bu mantıkla yaklaşıyoruz.

Alıştığımız otomobil dünyası büyük bir dönüşüm geçiriyor. Spor otomobil satışları sürekli düşüyor, asfalt kovboyu arazi araçları ise halkın sevgilisi oluyor. Neredeyse tüm dünyayı saran bu iki trend, özellikle Amerika ve Asya pazarlarında çok daha güçlü yaşanıyor. Diğer taraftan safkan sporcuların demode olmuş olması, uzun bacaklı SUV’ların biraz daha dinamikleşmelerine bir engel değil. X6 ve X4 ile BMW bunu çok iyi başardı. Şimdiyse sıra GLE Coupe (makyajlı M Serisi bazlı) ve GLC Coupe (yaz aylarında tanıtılacak olan GLK’nın halefinin platformunu kullanıyor) ile Mercedes’te.

Bu tür araçları ister sevin ister sevmeyin, Wagener ve ekibinin çok iyi bir iş çıkardıklarını kabul etmek gerekiyor. GLC Coupe’nin agresif burun tasarımı, Mercedes-AMG GT ile akrabalığına işaret ediyor, alçak yan çizgisi gerçekten coupeleri hatırlatıyor ve arka tasarımı da BMW’deki rakibinden çok daha çekici. Uyumlu ve başarılı orantıları ise 21 inçlik jantlarla birleşince, GLC Coupe’nin oturaklı ve heybetli bir etki bırakmasını sağlıyor.

Mühendisler aracın büyük boyutlarını çok iyi gizlemişler. Çünkü 4.73 m ile bu konsept gerçekten uzun bir araç. Örneğin öncüsü GLK kendisinden 20 cm daha kısaydı.

Siz de iç mekan resimlerini bizler gibi merak etmişsinizdir. Ancak Mercedes,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.