Safkan McLaren

Safkan bir spor otomobil... McLaren’in Şanghay Otomobil Fuarı’nda sergilediği yeni sporcusu 540C Coupe, hafif karbon fiber şasesi ve yarış teknolojileri ile Hiper Spor abilerinin DNA'sını taşıyor.

Auto Show - - GÜNCEL ŞANGHAY OTOMOBİL FUARI -

İşte

McLaren, Hiper Spor aracı P1’den sonra, daha ulaşılabilir modeller üretmeye yönelmişti. Bu trendin ilk adımı olan 570S Coupe modelini ise New York fuarında tanıtmıştı. Şimdi ise ikinci adımı Şanghay Fuar’ında 540C Coupe ile atıyor.

McLaren markası, bugüne kadar hep sınırları zorlayan araçlar ile piyasada var oldu. Efsanevi F1 modeli hala dünyanın en hızlı otomobillerinden biri olarak hatırlanırken, 540C Coupe daha kullanışlı

ve ulaşıla- bilir bir model olarak tasarlanmış. Fakat bu onun yavaş olduğu anlamına gelmemeli. 540C Coupe de, karizmatik McLaren genetiklerinden yaratılmış.

Bu geleneği, aracın ortasına yerleştirilen çift turbolu 3.8 litrelik V8 motoru da destekliyor. 540 beygir güç ve 540 Nm tork sağlayan bu motor, atak ve hisli bir sürüş sağlarken, McLaren bu motoru stop-start teknolojisi ile buluşturarak, hem gücün hem de tasarruflu olmanın bir arada olabileceğini gösteriyor. 8 silindirli motorun ürettiği tork, güçlendirilmiş 6 ileri şanzımana aktarılıyor. 540C bu iki bileşen ve hafif yapısının yardımıyla 0’dan 100 km/s’e sadece 3.5 saniyede ulaşır- ken, 0’dan 200 km/s hıza ise 10.5 saniyede ulaşarak, kendisinden hacim olarak neredeyse 2 kat daha büyük olan rakibi Aston Martin V12 Vantage’dan 2 saniye daha çabuk hızlanıyor. Son hızı 320 km/s olan 540C, 100 kilometrede 11.1 litre yakıt harcayarak, bir spor otomobil için etkileyici bir yakıt verisi de elde etmiş. McLaren 540C’nin, bütün bu etkileyici verileri elde etmesinde, tek parçalı karbon fiber şasesinin de katkısı var. Yeniden tasarlanmış ve günlük kullanıma odaklı dizayn edilmiş yeni şase, daha sağlam bir yapıya kavuşmuş. Bu diyet aynı zamanda 150 kg’dan fazla hafiflik sağlamış ve toplamda 1.311 kg’lık ağırlık ile sınırlı kalınmış.

Dış tasarımda revize edilmiş bir ae-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.