C-Max’e güç takviyesi

Focus bazlı MPV’sini sürekli geliştiren Ford, bu kez motorlar ve asistan sistemler ekledi.

Auto Show - - SÜRÜŞ İZLENİMİ FORD C-MAX 1.5 ECOBOOST -

C-Max Haziran ayından itibaren Ford ailesinin güncel yüzüne kavuşacak. Makyajla birlikte araçta yeni iç mekan tasarımına, yeni asistan sistemlere ve yeni motorlara da yer verilecek. Sürüş izlenimleri için konuğumuz olan 150 HP’lik 1.5 EcoBoost motorlu C-Max, 240 Nm’lik iddialı tork değerinin de yardımıyla gayet seri sürüş özellikleri sağlıyordu. Homojen bir güç artışıyla hızlanan araç, 100 km/s’e 9.4 sn’de ulaşıyor ve hızlanmasını 204 km/s’e kadar sürdürüyor. Ford, hem gürültü izolasyonu hem de yuvarlanma konforunda hatırı sayılır ilerlemeler katetmiş.

Tasarımcılar makyajla birlikte iç meka- nı da elden geçirmişler. Eski versiyondaki düğmelerin neredeyse yarısı artık büyük ekrandaki dokunmatik kontrollerle değiştirilmiş. Bunun dışında araçta, “Sync2” adı verilen, iyi düzenlenmiş mönülere ve geliştirilmiş ses tanıma sistemine sahip olan bilgi eğlence sistemine yer verilmiş. Ancak navigasyon hedeflerini sesle girmek sık sık can sıkıcı olabildiğinden, sürücülerin bir süre sonra manuel girişe geçiş yapmaları mümkün.

Diğer modern asistan sistemler ise çoğunlukla beğeni topluyor. Örneğin hız sabitleyici artık öndeki araçla aradaki mesafeyi koruyabiliyor, park asistanı artık yola dik park edebiliyor ve bir düğ- meye basılarak arkasındaki trafiği de kontrol ederek park ettiği yerden kendi kendine çıkabiliyor. Sürücü kontak anahtarı cebindeyken elleri dolu halde araca yaklaştığında bagaj kapağı elektrikli bir sistemle otomatik olarak açılıyor. Akıllıca bir çözüm.

En önemli yenilikler ön

tarafta. Diğer Ford modellerinde olduğu gibi makyajlı C-Max’in

de ızgarası Aston Martin’i hatırlatıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.