LEXUS RC F

Auto Show - - KARŞILAŞTIRMA LEXUS RC F; FORD MUSTANG GT -

477 HP 270 km/s

Küçük hacim, büyük turbo... Şu anda tüm üreticiler bu tasarruf yöntemini kullanıyor. Gerçekten hepsi mi? Hayır, RC F ve Mustang GT’de kullandıkları 5.0 lt’lik emektar V8’leriyle Lexus ve Ford bu yükselen trende cesurca karşı çıkıyor.

Japon rakibin mor renkli emme manifoldu köprüsünün altındaki motor, 477 HP güç üretiyor. Mustang GT’nin (performans paketli bir Amerikan ve Avrupa versiyonları ile aynı) gücü ise 453 HP. Mustang’in performans paketi, daha sert amortisörler, Pirelli P Zero lastiklere sahip 19 inçlik jantlar, Brembo frenler, kilitli diferansiyel ve daha iyi bir soğutma sistemini içeriyor. Artık tüm yeni Mustanglerde bağımsız arka süspansiyon kullanıldığından, yeni sistemin Sachsenring Pisti’nde nasıl bir performans göstereceğini görmeyi merakla bekliyorduk.

Aslına bakılırsa dümdüz yüzeyli yarış pistleri eski Mustang için sorun değildi. Asıl sorun, piste giderken veya yorgun argın pistten eve dönerken yaşanıyordu. Bozuk zeminli şehir dışı yollar ve otoyol virajlarındaki enlemesine yarıklar, sabit akslı arka süspansiyonu ve aracın sürücüsünü sık sık limitlerine ulaştırıveriyordu.

İkinci rakip Lexus, LED’li farlarının, anlayıştan uzak gözleri hatırlatan ifadesiyle bizlere bakıyor. 60’lı yılların hikayeleri onu pek ilgilendirmiyor. Onun

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.