3 Serisi’nin tüm zayıflıkları

Sportif Bavyeralı, anavatanının en sevilen ikinci el otomobili. Ancak her 3 Serisi doğru bir seçim olmayabilir.

Auto Show - - KULLANILMIŞ OTOMOBİL BMW 3 SERİSİ (E90) -

E90 kasa (2005-2012) bir BMW 3 Serisi satın almak isteyenlerin işi hiç de kolay değil. Hangi karoseri seçmeli? Sedan (E90) mı, coupe (E92) mi, station (E91) mı, yoksa açılır metal tavanlı cabrio (E93) mu? Motor güç yelpazesi ise 116 HP’lik cimri dizelden 420 HP’lik güç canavarı V8’e kadar uzanıyor. Peki ama hangisini seçmeli?

Önce iyi haber: Tüm 3 Serisi modelleri gerçek birer BMW. Atak sürüş özellikleri, yüksek sürüş güvenliği, başarılı şanzımanlar ve devirlenmeyi seven canlı motorlar yüksek sürüş keyfini garantiliyor. Tek hüsran kaynağıysa sadece 2600 adet üretilen (Mayıs 2006-Ağustos 2007) 320si: Alüminyum silindir gömlekleri hasar gördüğünde motor tamamen ölüyor. Bu nedenle 320si’lardan uzak durun.

Eylül 2007’de piyasaya çıkan 4 silindirli yeni dizel motor kuşağı (fabrika kodu N47) da başlarda yapısal zayıflıklar sergiliyordu: Alttaki triger zinciri sivri kenarlı bir bilyeye sürttüğünden tipik bir sürtünme sesiyle çalışıyordu. Ocak 2009 öncesi üretilen N47 dizellerde BMW, optimize edilmiş triger zinciri yuvalarının yanında, olası yatak arızalarına karşı krankın da değiştirilmesini öneriyor. Motorun kısmen sökülmesini gerektiren bu tamiratın bedeli oldukça yüksek. Çok kilometre yapmış ve önlem alınmamış versiyonlarda aşınarak kopan triger zincirleri motorun tamamen hasar almasına neden olabiliyor ve bu durumda tamir masrafları çok daha yüksek oluyor. 2011 öncesi üretilmiş N47 dizellerde müşterilerin, bu tamiratın yapılıp yapılmadığını sormaları, bilgi alamadıkları durumlarda ise BMW’ye başvurup bilgi istemeleri tavsiye ediliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.